قدردانی هنرمندان از ۱۲ سال خدمات فرهنگی شهرداری تهران

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، مراسم تجلیل از خدمات فرهنگی هنری دکتر محمدباقر قالیباف شب گذشته از سوی شورای عالی خانه هنرمندان ایران در تالار ایوان شمس برگزار شد.

خبرگزاری فارس: سنگ تمام اهالی هنر برای قالیباف/ قدردانی هنرمندان از ۱۲ سال خدمات فرهنگی شهرداری تهران

محمد سریر آهنگساز و ریاست شورای عالی خانه هنرمندان در ابتدای این مراسم گفت: حوزه فرهنگ و هنر بسیار گسترده است و ما در قیاس با ملل دیگر هنوز قدرشناس مدیران هستیم. به عنوان عضوی از جامعه هنری از خدمات دکتر قالیباف به خصوص در حوزه فرهنگ و هنر قدردانی می‌کنم. فرهنگ و هنر ایران امروز جایگاه رفیعی در دنیا دارد و باید در انتقال آن به آیندگان تلاش و به ظرفیت‌های اجتماعی و فرهنگی توجه کنیم.

خدمات فرهنگی شهرداری تهران قابل تقدیر است

علی نصیریان بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر که سخنران بعدی این مراسم بود، ضمن قدردانی از خانه هنرمندان که بسیار زودتر از دیگر نهادها از خدمات دکتر قالیباف تجلیل می‌کند، گفت: بسیار خوشحالم خانه هنرمندان قبل از هر نهاد دیگری چنین اقدامی برای تجلیل از خدمات فرهنگی در این شش هفت دهه‌ای که من در کار نمایش بودم در شهر تهران شهرداری را ندیدم که به جز خدمات معمول شهرداری، در اندیشه فرهنگ و هنر و بعد معنویات و تلطیف ذوق و روحیه جامعه با استفاده از امکان کار فرهنگی و هنری باشد. تنها کسی که دیدم که به این اندیشه رفت و آن را اجرا کرد شخص دکتر قالیباف بود.

وی افزود: اکنون ده‌ها نمایش هر شب در تهران اجرا می‌شود و این خدمت فرهنگی قابل تقدیر است و نشان دهنده توسعه فرهنگی و هنری است. ایشان به جشنواره ها، انجمن ها، اجراهای تئاتر و … کمک کردند همانطور که در دیگر نقاط دنیا هم این اتفاق می افتد.    هیچ زبانی بهتر از زبان هنر حتی در خود بخش فرهنگ نیست که انقدر جذاب باشد و آقای دکتر قالیباف این کار را انجام دادند.

نصیریان از منزل عزت‌الله انتظامی یاد کرد و گفت: دکتر قالیباف باعث شد که این خانه اکنون به مرکز فرهنگی و برگزاری تئاتر تبدیل شود و ما خدمات ایشان را ارج می‌گذاریم.

در دوره قالیباف موزه موسیقی راه اندازی شد

علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد نیز در ادامه این برنامه گفت: فعالیت‌های فرهنگی که ایشان انجام دادند باعث شد امنیتی در حوزه فرهنگ و هنر ایجاد شود که اکنون فعالیت‌های گسترده‌ای در عرصه فرهنگ و هنر صورت می‌گیرد. در دوره‌ای که فترت فرهنگ بود و کسی سراغی از اصحاب فرهنگ نمی‌گرفت این دکتر قالیباف بود که اصحاب فرهنگ را ارج نهاد و یک امنیتی برای کار فرهنگی و هنری در شهر اتفاق افتاد و توانستیم اتفاقات خوبی در این حوزه رقم بزنیم.

وی افزود: الان موزه موسیقی یکی از مهم ترین ویترین های کشور است و هر سفیر و شخصیت خارجی به دلیل عمق کارهای خوبی که در آن انجام شده دوست دارد از آن بازدید کند. بهترین آرشیو آثار صوتی از سال ۱۲۸۴ در این موزه جمع آوری شده است. آقای قالیباف همت های والایی مصروف کارهای حوزه هنری کردند و در آینده زحمات ایشان بیشتر و بیشتر معلوم خواهد شد.

فعالیت‌های قالیباف در حوزه فرهنگی و هنری مشابه ندارد

محمدمهدی عسگرپور کارگردان سینما و مدیرعامل سابق خانه سینما نیز در این مراسم گفت: در دوره‌ای که فعالیتم را با دکتر قالیباف آغاز کردم به طور مثال راه‌اندازی سالن‌های سینمایی آزادی موجب آغاز نهضت سالن‌سازی در عرصه سینما شد. فعالیت‌های قالیباف در حوزه فرهنگی و هنری مشابه ندارد، این حجم گسترده فعالیت که می تواند به اقتصاد هنر در کشور کمک کند سابقه نداشته است.

وی افزود: در دوره سختی که برای خانه سینما وجود داشت، اولین کسی که به ذهنمان می آمد باز هم خود قالیباف بودند. خیلی از اهالی سینما این را می دانند اما چه کنیم که تندبادهای سیاسی باعث می شود بخشی از حافظه تاریخی را از دست دهیم. هنرمندان قدر این موقعیت را خواهند دانست و مطمئن هستم ایشان هرکجا باشند منشا خدمات بزرگی خواهند بود. من در طی این مدت با روحیه‌ای آشنا شدم که به دنبال دیده شدن و چهره شدن در میان اصحاب فرهنگ و هنر نبود.

ارایه تصویری جدید از شهر تهران

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز با بیان اینکه اهل فرهنگ و هنر معمولاً اهل اجرا نیستند، گفت:  آنان موفقیتشان را مدیون مجریانی هستند که راه را برای آنها هموار می‌کنند و آقای قالیباف از کسانی بودند که این مسیر را برای اهل فرهنگ و هنر هموار کردند. من از کسانی بودم که از نزدیک شاهد فعالیتها و تلاشهای ایشان بودم. آقای قالیباف در دوران شهرداری تهران تصویر جدیدی از شهرداری ارائه کردند. ایشان معنای نوین و جهانی شهرداری را که خدماتی بیش از خدمات متعارف بود، ارائه کردند. قدرشناسی نشانه انسان بودن و فضیلت است و قدرنشناسی نشانه رذیلت.

وی ادامه داد: تعجب می کنم در این روزهایی که دوران خدمت ایشان در شهردرای به پایان می رسد بعضی تعابیر نسبت به تهران مثل شهرسوخته و شهر ویران می شود. این ها بی انصافی است؛ این یک بیماری فرهنگی و عیب اخلاقی و اجتماعی بزرگ ما است هر کسی که می آید می خواهد کار نکرده را به حساب خودش بگذارد و وجود خودش را با تاریک کردن صحنه برجسته کند.   خوشحال هستم کشور از تجربه و مدیریت قالیباف استفاده می کند، حضور ایشان در مجمع تشخیص مصلحت نظام فرصت مناسبی است که این تجربه اجرایی ایشان منشا اثر باشد.

توجه به فضای تصویری شهر تهران

سیف‌الله صمدیان رییس انجمن عکاسان ایران  با بیان اینکه من بودنم را در ۱۴ دوره حضورم در خانه هنرمندان و جشن تصویر سال که بارها در آن‌ حضور داشتید و از آن حمایت کردید مدیون شما می‌دانم، عنوان کرد: شما در خانه هنرمندان و در توسعه آن نقش داشتید. شما در موقعیت‌های مختلف به کشوری که فاقد جذابیت تصویری است کمک کردید و در شهر تهران به فضاهای تصویری توجه داشتید.

تحقق آرزوی ۴۷ ساله

ایران درودی، نقاش پیشکسوت نیز با بیان این که من به شخصه مدیون دکتر قالیباف هستم، گفت: ایشان با قدم‌های خودشان به خانه من آمدند و دستور دادند تا برای اولین بار در تاریخ ایران زنی بتواند موزه‌ای به پا کند. این همه همت، مهربانی و توجه به هنرهای تجسمی تنها از سوی دکتر قالیباف انجام گرفت. ایشان کسی بود که آرزوی ۴۷ ساله‌ام را برآورده کرد و توانستم ساختمانی برای نمایش و نگهداری نقاشی‌هایم تهیه کنم.

قالیباف اجازه نداد خانه موسیقی تعطیل شود

حمیدرضا نوربخ، مدیرعامل خانه موسیقی نیز با اشاره به این نکته که گاهی مواقع ضعف حافظه تاریخی ما باعث می‌شود که قدردان نباشیم گفت: خانه موسیقی که اکنون وجود دارد و توسعه یافته به همت دکتر قالیباف است و ما قدردان تلاش وی هستیم. دکتر قالیباف با روحیه باز هیچ وقت اجازه نداد این خانه تعطیل شود. در مقطعی رئیس وقت سازمان فرهنگی و هنری کلاس های موسیقی را در فرهنگسراها و خانه های فرهنگ تعطیل کرد اما به همت دکتر قالیباف کلاس های موسیقی دوباره برقرار شد. ایشان همواره با آغوش گشوده و روی باز با همه هنرمندان و اهالی موسیقی برخورد کردند.در برهه ای دولتمردان وقت خیلی از ما خوششان نمی آمد اما قالیباف همواره با روی باز و حمایت بی دریغ از هنرمندان حمایت کردند.

روح‌الله شمسی‌زاده، دبیر انجمن مجسمه‌سازان، از ارتباط جامعه مجسمه‌سازان و شهرداری و دستاوردهای آن صحبت کرد و از خدمات دکتر قالیباف و حمایتهای وی تشکر کرد. نادر مشایخی، موسیقیدان نیز در این مراسم از نتایج و دستاوردهای فعالیت‌های دکتر قالیباف در عرصه فرهنگی سخن گفت و از خدمات وی قدردانی کرد.

قالیباف یار مظلومین بود

حجت الاسلام سید محمود دعایی، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات نیز در این مراسم گفت: امروز از همه گروه ها و طیف های هنری در مراسم تجلیل از خدمات دکتر قالیباف حضور پیدا کرده اند.  آقای قالیباف حق بزرگی به گردن انقلاب دارند چرا که ایشان هر کجا بودند، منشا اثر بودند و تحول ایجاد کردند. ایشان نیروی هوایی سپاه را به اوج رساندند، نیروی انتظامی از دست رفته ما که اعتباری نداشت به نیروی انتظامی شکوهمند و با قدرت تبدیل کردند حضور ایشان در شهرداری تهران همه دغدغه ها را برطرف کرد و نشان دادند خیلی بهتر و زیباتر می توانند امیدها را شکوفا کنند.

وی افزود: ایشان خانه های بسیاری از شخصیت های ارجمند مثل شهیدان بهشتی و مطهری، جلال آل احمد، عزت الله انتظامی و … را با سخاوت کامل به صورت یک موزه در آوردند و منشا اثرات ارزشمندی شدند.  همه این ها واقعیت هایی بود که در کشور ما ثبت شد و مردم نیز حق شناس هستند. آقای قالیباف در هر کجا باشند منشا خدمت و یکی از افتخارات بزرگ علمی کشور خواهند بود. موسیقی مظلوم‌ترین هنر است و در این عرصه هم قالیباف یار مظلومین بود.

رسیدگی به طبقه مستضعف

داوود گنجه ای نوازنده پیشکسوت کمانچه نیز در این مراسم گفت: یکی از خصوصیات مهم قالیباف این است که به طبقه مستضعف رسیدگی می کند. من ۵۰ سال در این مملکت هنر آفریدم و به نظرم از موسیقی ما مظلوم تر در این جامعه وجود ندارد اما قالیباف به موسیقی خدمت کرد، چون هنری است که از دل بلند می شود. من نه مقام می خواهم و نه پول، تنها وقت می خواهم از یک آدم شریفی مثل قالیباف دفاع کنم. چه شهردار باشید و نباشید، خداوند به شما عزت داده است.  من هر روز که به شهرری می روم شاهد هستم که جنوب شهر یک قیافه جدیدی دارد، این کار قابل قدردانی است. از خداوند برای شما و خادمان این مملکت عزت و سربلندی درخواست دارم.

پیشنهاد وزیر شدن قالیباف

علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: یکی از نکات مهم خدمات دکتر قالیباف آن است که در این دوره ۱۲ ساله همه دولت های نهم، دهم و یازدهم با ایشان همراه و هماهنگ نبودند و بلکه مخالف بودند و گاهی هم کارشناسی می کردند. علی رغم این سختی ایشان این حجم خدمات زیاد را در تهران انجام دادند که قابل تقدیر است.  در مجلس هشتم یک مصوبه ای تحت عنوان تسهیلات برای تسریع در ساخت مترو تهران به تصویب رسید که دو میلیارد دلار به شهرداری تهران برای سرعت بخشی به ساخت مترو پرداخت شود. این مصوبه در نهایت به مجمع تشخیص مصلحت رفت و تبدیل به قانون شد اما رئیس جمهور وقت اعلام کرد چون این قانون به مجمع رفته است آن را قانون نمی دانم و اجرا نخواهم کرد.

وی بیان کرد: در همه دولت ها هماهنگی با شهرداری وجود نداشته و یک درآمد پایداری برای شهرداری ها ایجاد نشده است اما علی رغم همه این سختی ها خدمات بزرگی در تهران ایجاد شده است. البته بنده به بعضی امور که مختص به دوره قالیباف نبوده است و از دوره های قبول شروع شده مثل بلند مرتبه سازی ها انتقاد دارم اما در این دوره کنترل شد و در مقابل خدمات ایشان چیزی به حساب نمی آید. خانه موزه شهید مطهری به عنوان دومین خانه موزه تاسیس شد. همچنین باغ کتاب یک کار فرهنگی بزرگ و اساسی در شهر تهران بود. بسیاری از خدمات شهری هم فرهنگی است.  پل طبیعت، بوستان ولایت، جمع آوری معتادان متجاهر و احداث مکان های ماسب برای نگهداری شبانه آنها، توسه فرهنگسراها از جمله مهم ترین کارهای فرهنگی این دوره به شمار می رود. وقتی احکام دینی برای بانوان داریم خدمات ما هم باید متناسب با این احکام باشد. وقتی خانم ها باید حجاب داشته بانشد باید بوستان های ویژه بانوان باشد که آن ها بدون حجاب بتوانند ورزش کنند؛ این از کارهای ابتکاری اساسی در تهران است.

این نماینده ادامه داد: آسان سازی خدمت بانوان در ادارات شهرداری علی رغم فشارهایی که بر قالیباف بود کار درستی بود و ایشان هم ایستادند. این تجلیل ها از یک مدیر توانا و فداکار کار خوبی است. حتی من به دولت پیشنهاد کردم از آقای قالیباف به عنوان وزیر در یکی از وزاتخانه ها استفاده شود. من شخصا معتقدم هیچ دیواری بین اصولگرایی و اصلاح طلبی وجود ندارد و باید یک همکاری بین همه گروه های سیاسی وجود داشته باشد.

ساخت پردیس‌های سینمای در تهران

علی سرتیپی، تهیه کننده سینما نیز به خدمات شهرداری و راه‌اندازی پردیس‌ها و سالن‌های سینمایی اشاره و از قالیباف تشکر کرد و گفت: با همت عالی دکتر قالیباف و ساخت پردیس آزادی، راه اندازی یک مجموعه چند سالنه در تهران باب شد و پردیس های ملت، رازی، راگا، تماشا، زندگی و … شور و نشاطی در سینما به وجود آورد. در کنار آن این شور و نشاط در بخش خصوصی ادامه پیدا کرد و نشان داد اگر به مردم احترام بگذاریم و مجتمع های خوبی بسازیم، مردم هم استقبال می کنند.

وی افزود: الان تعداد زیادی سالن در تهران با همین همت راه اندازی می شود. شهرداری کمک کرد که این شور و نشاط به وجود بیاید و سالن های سینما حتی تا بامداد برنامه دارد و برای مردم فیلم نشان می دهیم. ان همان همت و شروعی بود که سینما آزادی و پردیس های شهرداری صورت گرفت. ما به شرایطی رسیده ایم که باید بگوییم سال آینده در تهران نباید پردیس سینمایی زد. فروش سالانه ۲۰ میلیارد سینما به ۱۸۰ میلیارد تومان در سال رسید و با احداث پردیس های سینمایی، این اتفاق خوب رقم خورده است.

هرگز از فعالان عرصه فرهنگ و هنر استفاده ابزاری نکردم

در ادامه این مراسم و بعد از صحبت‌های اصحاب فرهنگ و هنر، دکتر قالیباف به ایراد سخن پرداخت و از اصحاب علم و فرهنگ و هنر تشکر و قدردانی کرد و گفت: طبیعتاً هر مدیری در هر مجموعه‌ای هم فرصت و هم خطا دارد انشاءالله خدمات من گره‌ای از کار مردم باز کرده باشد. کوتاهی‌هایم را هم خداوند ببخشد و مطمئنم شهروندان و به ویژه اصحاب علم و فرهیختگان و نخبگان بنده را خواهند بخشید. در این مدت ۱۲ ساله در جلسات مقام معظم‌رهبری، حاضر بودم ایشان همیشه روی چند موضوع تأکید می‌کردند.

وی افزود: اولین نکته ضرورت غفلت نکردن از محرومین و محرومیت زدایی بود. ایشان روی موضوع اعتلای فرهنگ و هنر در این شهر تأکید داشتند . دستور مستقیم ایشان بود که از فرهنگ و هنر در شهر غفلت نشود. نکته سوم بحث محیط‌زیست و توسعه فضای سبز و جلوگیری از گسترش تهران بود. در این دوره دو هزار هکتار زمین با دستور مستقیم ایشان از دستگاه‌ها گرفته و در اختیار مردم و فضای شهری قرار دادیم.

وی در پایان از صحبت‌های اصحاب فرهنگ و هنر تشکر کرد و گفت: این خدمات و مسئولیت‌ها را مدیون شهداء و مردم هستیم و هرگز از فعالان عرصه فرهنگ و هنر استفاده ابزاری نکردم و من همه شما را فارغ از گرایش‌های سیاسی سرمایه این مردم می‌دانم من به عنوان یک شهروند به دوستان در شهرداری کمک می‌کنم.

رمز موفقیت امثال قالیباف در این است که درد را نخواندند بلکه چشیدند

پایان بخش برنامه تجلیل از دکتر قالیباف سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی بود. وی در آغاز سخن با اشاره به این‌ نکته که این، جلسه ارزشمندی است، گفت‌:‌ من به نوبه خودم از تلاش‌های مدیران موفق جامعه تشکر می‌کنم. در ابتدا یاد امام و شهدا و برادر شهید دکتر قالیباف را گرامی بداریم. در جمع دوستداران حاضر شاید من از آشناترین‌ها با دکتر قالیباف باشم در منزل ایشان در طرقبه مهمان پدر و مادر ایشان بودم. او جوان ۱۷ ساله‌ای بود که وقتی انقلاب پیروز شد در آن سال‌ها تابستان‌ها کار می‌کرد تا زندگی را بگرداند.

وی افزود: او در ایام تحصیل دست‌فروشی می‌کرد و این جوان امروز شهردار موفق ماست. رمز موفقیت امثال قالیباف در این است که درد را نخواندند بلکه چشیدند و من و ایشان شب‌های متعددی با لباس‌های مبدل به دره فرحزاد رفتیم. جایی که معتادان بودند و با آنها صحبت می‌کردیم. آشنایی با این مشکلات به شهردار برای حل معضلات شهر کمک می‌کند. دکتر قالیباف دردها را حس کرده است. تجربه مستقیم دردها‌، رمز موفقیت دکتر قالیباف بود. نکته دوم این است که دکتر قالیباف ثمره انقلاب است.

 سید حسن خمینی ادامه داد: برای پیشبرد کشور احتیاج به همدلی داریم. لازمه پیشرفت یک نظام دموکراسی و جمهوریت است. لازمه جمهوریت تغییر و تبدل مدیران است و هر جا که تغییر نیست زمینه‌های فساد مهیا می‌شود و هر جا که درها را به روی آحاد مردم باز کنیم پیشرفت حاصل می‌شود و این به معنای آن نیست که به ستیز با هم بلند شویم. این جلسات ادای دین به یک دوره مدیریتی طی شده است. در این شهر، شهرداران بزرگی بودند از کرباسچی تا امروز همه بودند. امیدواریم شهردار جدید هم موفق باشد. نباید دوره مدیریت دکتر قالیباف را دورانی فرو ریخته تلقی کنیم. جمهوری اسلامی به عزم متحد نیازمند است.

وی همچنین گفت: توجه به آسیب‌های اجتماعی نکته مهمی است. فقر تنها آسیب اجتماعی نیست. بیکاری و اعتیاد و زنان بی‌سرپرست هست و شهرداری به این مسائل توجه دارد و قوام شهرداری به مردم و سلامت روح و روان شهرش است. ما امروز نیامده‌ایم که با آقای قالیباف خداحافظی کنیم. ایشان را مدیری متعهد و پرکار با عزمی جزم می‌شناسیم و امیدواریم جامعه ما از ایشان در هرجا که هستند بهره ببرد. تعبیر امام(ره) در اوایل انقلاب «همه با هم» بود که برای دوران ماست و اگر ما همه با هم برای اعتلای کشور تلاش کنیم، در آینده شاهد شهری بهتر خواهیم بود.

در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر از قالیباف قدردانی شد و انجمن مجسمه‌سازان از تندیس وی رونمایی کرد و کیک تولد دکتر قالیباف که از سوی خانه هنرمندان تهیه شده بود، بریده شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید