خشونت بد، خشونت خوب، خشونت بی اهمیت!

همزمان با سکوت شبه‌روشنفکران و در حالی که برخی از هنرمندان و اصحاب سینما نسبت به نسل کشی مسلمانان در میانمار واکنش نشان داده اند، تعدادی از بازیگران سینما که معمولا در اینستاگرام و توئیتر نسبت به مسائل کم اهمیت اظهار نظر می‌کنند، هنوز در برابر شکنجه و سوزاندن زنان و کودکان میانماری سکوت خود را نشکسته‌اند!

 

اصغر_فرهادی که در کنفرانس خبری فیلم فروشنده رویکرد فیلم خود را در نفی خشونت ناشی از ایدئولوژی دانسته بود، این روزها در قبال خشونت ناشی از تعصب بودایی ها سکوت اختیار کرده است. چه اینکه او در همانجا گفته بود «اشاره مستقیم به جهان بیرون فیلم ندارم» و گویا توهم خشونت تنها در تصویر ذهنی فرهادی از کشور خود اتفاق می‌افتد!

فاطمه معتمد آریا که چندی پیش در کنار دالایی لاما رهبر بوداییان عکس یادگاری گرفت در حالی نسبت به کشتار و وحشی گری پیروان دالایی لاما سکوت اختیار کرده است که پیش‌تر برای حمایت مالی از یک نقاهتگاه حیوانات معلول فراخوان داده بود و پیش از آن هم در روز جهانی صلح در صفحه خود «دنیایی عاری از جنگ، خشونت و آوارگی برای تمام انسان‌ها» را آرزو کرده بود. همان چیزهایی که امروز نسبت به مسلمانان میانمار روا دانسته می شود.

مهتاب کرامتی نیز که عنوان «سفیر صلح و حسن نیت یونیسف» را با خود دارد هنوز واکنشی که با مفهوم این عنوان ارتباط داشته باشد نشان نداده، گویا سخن گفتن از صلح و نفی خشونت در زیر این عنوان وظیفه ای سازمانی است و باید از سوی مدیران بالاتر به این کارمند سازمان ملل محول شود.

مهناز افشار، ترانه علیدوستی و باران کوثری سه بازیگر زنی که معمولا با عصبانیت و شدت درباره مسائل ریز و درشت سیاسی و امنیتی اظهار نظر می‌کنند نیز همچنان سکوت پیشه کرده اند. در میان مردان بازیگری که واکنش‌های خاص آنها در فضای مجازی به شهرت رسیده، نوید محمدزاده، حمید فرخ نژاد و امیر جعفری راه همکاران زن خود را برگزیده اند.

دیدگاهتان را بنویسید