تحلیل نطق ۱۹ آذر ۹۶ آقای فلاحت پیشه در مجلس

آقای دکتر فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد  در ۱۹ آذر ۹۶ طی اخطاری شدید در مورد رسیدگی وضعیت زلزله زده ها و طرح تامین بودجه جهت زلزله زده ها از قطع یارانه ها به دولت اعتراض نمود که کلیپ این سخنان در شبکه های مجازی دست به دست می شود و  چون صحبت های حقی بود بنده هم در چندین گروه و در این سایت هم منشر نمودم ولی با تحقیقی که نمودم به این نتیجه رسیدم که این نطق هرچند درست است ولی انجام  آن در آن مقطع به دلایل ذیل درست نبوده و متن این سخنان  را از سایت حذف نمودم.

دلایل بی موقع بودن این اخطار و متن کامل این اخطار در ادامه بخوانید.

دلایل بی موقع و خطرناک بودن اخطار ۱۹ آذر ۹۶ آقای فلاحت پیشه در مجلس

۱-با لابی گری آقای مصری و دیگر نماینده ها طرح برداشت از صندوق ملی جایگزین شده بود و نیاز به اخطار نبود.

۲-از مقام معطم رهبری مجوز برداشت با تصویب مجلس اخذ شده بود.

۳- با نوجه به اینکه طرح جایگزین در اختیار نماینده ها بود اخطار لازم نبود.

۴- اگر اخطار ایشان پدیرفته می شد به این معنا بود که این طرح و لایحه از دستور خارج شود که اگر از دستور خارج می شد این بودجه هنگفت می پرید.

بعد از تصویب ابن لایحه و گوش دادن به این نطق تصورمان بر این بود که تصویب آن به علت ایراد این نطق و اقرار بوده در صورتی که اینطور نبود.

این نطق اگر در مقطعی دیگر ایراد می شد با ارزش و مایه افتخار بود.

 

به گزارش ایسنا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه با استناد به اصل ۲۰ قانون اساسی در اخطاری در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس،‌ گفت: بر اساس این اصل، حمایت قانونی از همه مردم از وظایف دولت است. در زلزله کرمانشاه ملت سنگ تمام گذاشتند اما برخی از دولتی‌ها و مسئولان تنها قول داده و عمل نکردند.

وی افزود: کرمانشاه یکی از استان‌های مرزی کشور است. اگر در قالب بودجه و نه حرف مشکلاتش حل نشود بدانید که نارضایتی‌های اجتماعی و اقتصادی تبدیل به نارضایتی امنیتی می‌شود، این موضوع را به عنوان عضو کمیسیون امنیت ملی می‌گویم.

نماینده اسلام‌آباد غرب گفت: آقایان دولت به وظیفه خود عمل کرده و تخصیص‌های لازم را در بودجه بدهند، چه توجیهی دارد که مجلس می‌خواهد با طرحی یارانه مردم را کم کرده و به زلزله زدگان بدهد؟ این یک توهین است، مگر مردم کرمانشاه گدا هستند که می‌خواهید این کار را انجام دهید؟

فلاحت‌پیشه با یادآوری دلاوری‌های مردم کرمانشاه در ایام جنگ، گفت: ۸۵ درصد مرزهای کرمانشاه را خود مردم اداره می‌کنند. آنها در جنگ سینه جلوی گلوله گذاشته و محکم ایستادگی کردند. اکنون نیز زلزله یعنی یک حادثه طبیعی رخ داده و همه عمق فاجعه را دیده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: طبیعتا محروم‌ترین قشر جامعه باید جزء یارانه‌بگیران باشد. دولت‌ها در طول تاریخ یارانه را به درستی تخصیص نداده‌اند، اکنون نیز برای فرار از تعهدات می‌گویند که یارانه را کم کرده و به زلزله زدگان بدهند، مگر مردم کرمانشاه گدا هستند؟ زلزله بلای طبیعی است، دولت باید بودجه لازم را تخصیص داده و آقایان نیز به تعهدات‌شان عمل کنند.

نماینده اسلام‌آباد غرب با اشاره به بروز برف و باران در مناطق زلزله زده، گفت: دو شب گذشته ۳۷ چادر مردم را باد به دلیل برف و باران برد و رییس بنیاد مسکن ۴۸ ساعت است که موبایل جواب نمی‌دهد پس در چنین شرایطی این چه کاری است که آقایان با این طرح می‌خواهند انجام دهند؟ ما گدا نیستیم و فقط حق قانونی خودمان را می‌خواهیم.

فلاحت‌پیشه در پایان گفت: همانطور که دولت تعهد داده و رهبری نیز مرحمت داشتند و سخنگوی دولت نیز درباره اختصاص ردیف بودجه قول‌هایی دادند باید تعهدات عملی شود. ما یارانه نمی‌خواهیم.

پزشکیان رییس جلسه در پاسخ به این اخطار، گفت که اکنون مجلس در حال بررسی کلیات این طرح است. ان‌شاءالله این موضوع در جریان جزئیات حل می‌شود.

به گزارش ایسنا، مجلس در حال بررسی کلیات طرح اصلاح بودجه ۹۶ است که در آن آمده است ۱۰ درصد از مبالغ پرداختی یارانه‌های نقدی کم شده تا منابع حاصل از آن به مناطق زلزله زده تخصیص پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید