بیانیه اتحادیه اروپا پس از نشست مشترک کمیسیون برجام

به دنبال نشست مشترک کمیسیون برجام، اتحاددیه اروپا بیانیه‌ای صادر کرد.

متن بیانبه در ادامه بخوانید.

. بنا به درخواست جمهوری اسلامی ایران، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا در تاریخ ۶ جولای (پانزده تیرماه) در وین برگزار شد. کمیسیون مشترک به منظور بحث در مورد مسیر پیش رو برای حصول اطمینان از اجرای مستمر توافق هسته ای در تمامی ابعاد آن و بررسی مسائل حل نشده ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق و وضع مجدد تحریم هایی که وفق برجام و پیوست شماره دو آن رفع شده بود؛ موضوعی که عمیقا موجب تاسف اعضای کمیسیون مشترک گردیده است، تشکیل شد.

۲٫ کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای برجام را برعهده دارد.
۳٫ کمیسیون مشترک به ریاست «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی و با حضور آقای «وانگ یی» وزیر امور خارجه و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین ، «ژان-ایو لودریان» وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه ، آقای «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان ، «سرگی لاوروف» وزیر خارجه فدراسیون روسیه، «آلیستر برت» وزیر مشاور در امور خاورمیانه در وزارت امور خارجه و مشترک المنافع انگلستان، و نیز «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.
۴٫ اعضای برجام مجددا بر تعهد خود در اجرای کامل و موثر توافق هسته‌ای تاکید کردند. آنها خاطرنشان کردند که برجام عنصری کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه بوده و یک دستاورد بسیار مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه است که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ با اتفاق آرا به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است. اعضای برجام از یازدهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ ۲۴ ماه می که ایفای تعهدات هسته ای ایران را مورد تایید قرار داد، ابراز خرسندی کردند.

در بند پنجم این بیانه ۱۰ بندی، آمده است که تمامی طرف‌ها بر ضرورت اجرای کامل و موثر تمامی تعهدات هسته‌ای تأکید کردند. آنها از پیشرفت‌های مداوم در زمینه نوسازی رآکتور تحقیقاتی اراک استقبال کرده و از اینکه انگلیس وظیفه ریاست مشترک گروه کاری اراک را بر عهده خواهد گرفت، رضایت خود را ابراز کردند. طرف‌های توافق حمایت از نوسازی رآکتور تحقیقاتی اراک به عنوان بخشی از برجام و تبدیل تأسیسات فردو به مرکز هسته‌ای، فیزیک و فناوری را ادامه خواهند داد. طرف‌ها همچنین از پروژه‌های مهمی که بر اساس ضمیمه III برجام در زمینه‌های همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای انجام شده‌اند، استقبال کردند.

بر طبق بند ششم، شرکت‌کنندگان اذعان کردند که در برابر اجرای تعهدات مرتبط با هسته‌ای ایران، رفع تحریم‌ها، از جمله منافع اقتصادی حاصل از آن، بخش حیاتی برجام است.آنها همچنین به این نکته توجه نمودند که کنشگران اقتصادی که به دنبال کسب و کار مشروع با ایران بوده اند، با حسن نیت و بر مبنای تعهدات مندرج در برجام که در بالاترین سطح مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است عمل کرده‌اند.

در بند ۷ آمده است که شرکت‌کنندگان درباره اقدامات اخیر به منظور دستیابی به راهکاری عملی برای عادی‌سازی روابط اقتصادی و بازرگانی با ایران مذاکره کردند.آنها ضمن استقبال از اقدامات فشرده انجام شده تاکنون، تقویت مذاکرات فنی فشرده و بسیح منابع قابل توجه به وسیله همه طرف‌ها استقبال کردند.

بر طبق بند هشتم، شرکت‌کنندگان تعهد خود را درباره موارد زیر و در فضای توام با حسن نیت اعلام کردند:

– حفظ و ارتقای روابط اقتصادی در بخش‌های گسترده با ایران

-حفظ و ارتقای کانال‌های موثر مالی برای تعامل با ایران

-تداوم صادرات نفت و میعانات گازی و محصولات نفتی و پتروشیمی ایران

-تداوم رابطه حمل‌ و نقل دریایی (ارتباط دریایی ار جمله کشتی‌رانی و بیمه)، ارتباط هوایی، زمینی و حمل‌و نقل ریلی

-ارتقا پوشش مربوط به اعتبار در بخش صادرات

-حمایت روشن و موثر از کنشگران در بخش‌های اقتصادی که با ایران رابطه تجاری دارند به خصوص شرکت‌های کوچک و متوسط که ستون فقرات بسیاری از اقتصادها محسوب می‌شوند.

-تشویق به سرمایه‌گذاری‌های هرچه بیشتر در ایران

-حمایت از فعالیت‌های اقتصادی برای سرمایه‌گذاری و سایر فعالیت‌های مالی و بازرگانی در ایران و یا در ارتباط با این کشور

-گردآوری کارشناسان بخش خصوصی و دولتی به وسیله ارتقای شوراهای کاری

-حمایت عملی برای (روابط) بازرگانی و سرمایه‌گذاری در ایران

-حمایت از شرکت‌ها در برابر پیامدهای خارجی تحریم‌های آمریکا

شرکت‌کنندگان اعلام کردند که اتحادیه اروپا در حال پیشبرد فرایند «قوانین مسدودساز (تحریم‌ها) است تا به این وسیله از شرکت‌های کشورهای اعضای اتحادیه اروپا حمایت کند و مجوز وام خارجی بانک سرمایه‌گذاری اروپا را برای پوشش دادن ایران به روز رسانی کند. طرف‌های شرکت‌کننده، روی مسایل اشاره شده به وسیله تلاش‌های دوجانبه و همکاری با شرکای جهانی به منظور تشویق آنها برای پیروی از سیاست‌های مشابه کار می‌کنند. تا ساز و کار مشابهی در روابط اقتصادی با ایران ایجاد کنند.

بنابر بند ۹، شرکت‌کنندگان یادآور می‌شوند که این اقدامات با هدف حفظ توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد که در راستای منافع امنیتی همه است.

در بند ۱۰ هم آمده است که طرف‌های شرکت‌کننده موافقت کردند که تحت نظارت کامل و در نشست مجدد کمیسیون مشترک برجام از جمله در سطح وزرا در راستای ارتقای تلاش های مشترک خود ادامه دهند. شرکت‌کنندگان بر عزم خود در راستای توسعه موثر و اجرای راهکاری‌ها عملی درباره موارد بالا تاکید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.