ایجاد تفرقه و «شیعه ستیزی»؛ ماموریت حکمتیار در افغانستان چیست؟

دیروز در نشست علمای افغانستان که تحت عنوان «منار وحدت» برگزار شده بود بار دیگر گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی به اختلافات مذهبی و قومی در این کشور دامن زد.

حکمتیار با موضع گیری آشکارا در برابر شیعیان در نشست علمای این کشور گفت: آنها مذهب غلط، زبان و فرهنگ خودشان را بر ما تحمیل می‌کنند.

رهبر حزب اسلامی همچنین از استفاده کلمات دری-فارسی توسط رسانه‌های این کشور انتقاد کرد و رسانه‌ها را متهم کرد که کلمات فارسی-دری را بر مردم این کشور تحمیل می‌کند.

وی با تلاش بر ایجاد تفرقه بین اقوام افغانستان گفت: در حالی که مردم بامیان و دایکندی در پارلمان نماینده دارند اما چندین شهرستان پشتون نشین این کشور نماینده ندارد و چنین دموکراسی را باید به آتش کشید.

کارشناسان بر این باورند که دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی در وضعیت کنونی افغانستان، می‌تواند بحران آفرین باشد بنابراین دولت افغانستان باید مانع فعالیت عناصر مخربی مانند حکمتیار شوند.

از سوی دیگر، علمای دینی اعم از شیعه و سنی در افغانستان نیز بر این باورند که غربی‌ها از طریق عوامل نفوذی خود تلاش می‌کنند میان شیعه و سنی در افغانستان اختلاف ایجاد کنند.

این در حالی است که وحدت شیعه و سنی در افغانستان مثال زدنی است.

رهبر حزب اسلامی در حالی به شیعه ستیزی و ایجاد اختلافات مذهبی تلاش می‌کند که علما و مراجع شیعه، نسبت به اتحاد و اخوت میان پیروان مذاهب چندگانه اسلامی فتوا داده‌اند.

مولوی «قیام الدین کشاف» رئیس شورای علمای افغانستان نیز بارها در نشست‌های مختلفی در این کشور اتحاد مذاهب شیعه و سنی در افغانستان را در جهان اسلام بی مثال عنوان کرده است.

شورای علمای افغانستان بر این باور است که دشمنان افغانستان به هیچ دین و آئین پایبند نیستند و می‎خواهند در افغانستان میان شیعه و سنی تفرقه ایجاد کنند.

شورای علمای افغانستان پیش از این در پاسخ به ایجاد اختلافات بین مذاهب اسلامی در این کشور اعلام کرده بود که ما برای ملت عزیز خود اطمینان می‎دهیم که اختلافی بین شیعه و سنی وجود ندارد.

آنها تصریح کردند، افغانستان الگوی اتحاد میان سنی و شیعه است و دشمن در این هدف خود (اختلاف میان شیعه و سنی) پیروز نخواهد شد.

کارشناسان بر این باورند که رهبر حزب اسلامی ماموریت دارد تا از طریق دامن زدن به اختلافات مذهبی و نفرت پراکنی برای گروه تروریستی داعش و سایر جریان‌های تکفیری در این کشور پایگاه فکری ایجاد کند.

ژنرال «عبدالرازق» از منتقدان دولت و فرمانده قدرتمند پلیس در جنوب افغانستان نیز حکمتیار را مامور سازمان‌های اطلاعاتی برای ایجاد نفاق در این کشور دانسته بود.

وی به روزنامه «سرخط » گفته بود که پاکستان برای ایجاد نفاق و آزادی تروریست‌ها از زندان، گلبدین حکمتیار را به این کشور اعزام کرده است.

به نظر می‌رسد که رهبر حزب اسلامی از هر موقعیتی برای ایجاد تنش و اختلاف در بین مردم افغانستان استفاده می‌کند زیرا وی پیش از این نیز اظهارات ضدو نقیضی را درباره اقوام تاجیک این کشور عنوان کرده بود.

با این حال، وحدت و همدلی مذاهب اسلامی در افغانستان بر کسی پوشیده نیست و پیروان مذاهب شیعه و سنی همواره به صورت مسالمت آمیز در کنار یکدیگر در این کشور زندگی کردند.

دیدگاهتان را بنویسید