گفت‌وگوی سایت ایونا با حاج سید مصطفی روشن به مناسبت سالگرد عروج شهید چمران

به مناسبت سالگرد عروج خونین سردار عشق و عرفان دکتر مصطفی چمران سایت ایونا گفتگویی با حاج سید مصطفی روشن، از رزمندگان و فرماندهان میدانی دوران دفاع مقدس و همرزم شهید چمران انجام داده است که ضمن تشکر از مسؤلین این سایت در ادامه این گفتگو تقدیم می گردد.

ایونا: در چه سالی با شهید چمران همرزم بودید؟

سید روشن: در سال ۱۳۵۹ ابتدای جنگ با افتخار حضور در رکاب شهید چمران را پیدا کردم، اوایل جنگ بود که سپاه شکل نگرفته بود و ارتش در حال مبارزه بود و از طرفی چون ارتش دچار نابسامانی انقلاب بود و تعدادی از فرماندهان به دلایلی کشته یا اخراج شده بودند بسیار کار سختی بود.

ایونا: از شهید چمران برایمان بگوید؟

سید روشن: ایامی که در خدمت شهید والا مقام دکتر چمران بودم چیزی که از ایشان آموختم بزرگواری، منش و انسانیتی بود که خداوند در ذات حضورش قرار داده بود، همیشه بیانش این بود که باید کاری کرد که خدای ناکرده مورد لعن ونفرین قرار نگیریم.

ایونا: یک جمله ناب از ایشان…

سید روشن: از ایشان سوال شد علم را بالاتر می دانید یا تقوا را؛ ایشان فرمودند: «تقوا برای هر فردی لازمه کار است و تقوا را بالاتر از هر چیزی می دانم، اما اگر کسی کاری را پذیرفت و تخصص آن را نداشت اصل بی تقوایی است». این را از زبان ایشان شنیدم و موردی که همیشه به یاد دارم این است؛ اگر انسان قناعت کند در رزق حلال خداوند به ایشان وسعت رزق می دهد و تشریح می کردند که انسان اگر بتواند به مقام و منصبی برسد و بتواند از نفس لوامح خود پرهیز کند و به اندک رزق خود قناعت کند دنیا برایش شیرین می شود و این رزق تمام معیشت و زندگیش را پر از نعمت می کند.

ایونا: ایشان در تمام جنگ ها با خانم لبنانی خود در سنگرها حضور داشتند آیا خانم ایشان اذیت نمی شدند؟

سید روشن: شهید چمران با خانم خود در یک اتاق بودند و در قسمت جنگ های چریکی یا نامنظم در دفتر اصلی خود در اهواز مستقر بودند؛ یک اتاق محقر بدون هیچ گونه تزیینات و وسیله ای داشتند. وسایل اتاق شامل: دو تا تخت سربازی بود که یک طرف خانمش بود و طرف دیگر خودش و چند پتوی سربازی و خیلی ساده و بی پیرایه زندگی می کردند، خداوند دوستش داشت که شهید شد. شهادت بالاترین افتخاری است که خداوند می تواند به هر انسانی بدهد و شهید چمران از این نعمت بهر ه مند شد.

ایونا: نسل جدید این را نمی پذیرد کسی که نخبه و نابغه سازمان فضایی ناسا باشد و از این همه خوان گسترده در آمریکا رها شود به سمت کوه های پاوه بشتابد، نظرتان چیست؛

سید روشن: ایشان نه تنها نخبه عملی و دکترای فیزیک بودند بلکه نخبه ادب، انسانیت و شخصیت بودند؛ هیچ گاه ایشان را عصبی ندیدم حتی مواردی که با فرماندهان به هر دلیلی برای موضوعات مختلف جر و بحث داشتند خصوصا همان موقع که حضرت آقا در شورای عالی دفاع در جلسات حضور داشتند و این جلسات در طول هفته حداقل یک بار در پایگاه هوایی دزفول که در آن زمان شهید شاهرخی بود با توجه به منشی که داشتند عصبی نمی شدند و این باور بسیار سخت است که بدانیم شخصی با داشتن این همه امکانات در آمریکا بخواهد آنجا را رها کند و پشت پا بزند به همه آن نعمات و به سمت ایران بیاد و در کوه های پاوه به نبرد حق علیه باطل برود اما شهید چمران این کار را کرد. به لبنان آمدند و سازمان امل (اتحادیه مبارزان لبنان) را تاسیس کردند، یادم هست خیلی از بچه های لبنان به خاطر اخلاق خوب شهید چمران به ایران آمدند فقط به خاطر اینکه می دیدند شهید چمران در اوج بزرگواری، منش و انسانیت دنیا را سه طلاقه کرده و دست از همه چیز شسته بود و در خدمت محرومان بود و باز یادم هست که از ایشان سوال شد که؛ شما نماینده تهران بودید در مجلس چه شد که کرسی مجلس را رها کردید؟ بیان داشتند: زمانی که خواستم کاندیدای مجلس شورای اسلامی شوم خدمت امام خمینی (ره) رفتم و از ایشان سوال کردم؛ امام (ره) فرمودند: «شما می خواهید بروید مجلس که شما به درد مجلس بخورید یا مجلس به درد شما بخورد»؟ یعنی شما به مجلس بروید جایگاه خود را ترقی دهید یا مجلس را مترقی کنید؛ اگر می خواهید بروید مجلس را تغییر دهید بروید؛ اگر می خواهید خود را بالا ببرید نروید! هر چقدر از این شهید بگویم کم گفتم و زبان قاصر است.

ایونا: یک خاطره از ایشان برایمان بازگو فرمایید؛

سید روشن: تعدای خواهر در دانشگاه جندی شاپور اهواز مستقر شدند و آنها آشپزی می کردند و با جیپ غذاها را برای مناطق عملیاتی هویزه، سوسنگرد، دهلاویه و … توزیع می کردند. دیگ غذا را وسط سنگر می گذاشتند و هر کسی به تعداد نفرات سنگر خود غذا را می برد؛ یادم هست یک روز با شهید چمران خواستیم غذا بخوریم بنده براشون می خواستم غذا بردارم یک گوشت لپ بالا آمد، دوباره ملاقه را به دیگ زدم که مابقی غذا را بکشم ایشان روی دستم زدند و گفتند: سید این قسمت کسی دیگر است چرا می خواهی برداری! خجالت کشیدم و گفتم چشم. برام توضیح داد که اگر غذا را وسط گذاشتند نفرات اول باید سرگل غذا را برندارند که برای نفرات آخر یک مشت استخوان بماند؛ اگر ما توانستیم اولین نفری باشیم که غذا را برداریم و برای نفرات آخر غذای مرغوب تری بگذاریم آن وقت است که بر نفس لوامه خود پیروز شده ایم و نفرات آخر برای بردن غذا عجله ندارند چون می دانند آخرین ها غذای مرغوب تری نصیبشان می شود، نه تنها برای غذا بلکه برای کلیه موارد در زندگی باید به همین صورت باشیم. ایشان جملات ناب بسیار داشتند.

 

ضمن آرزوی سلامت برای رزمنده فداکار برادر عزیز حاج مصطفی روشن همرزم شهید چمران ، تصاویری از ایشان در جبهه و مکانهای دیگر در ادامه تقدیم می گردد.

 

 

 

 

 

 

 

برگ ماموریت جنگی با امضای شهید والامقام دکتر مصطفی چمران فرمانده معزز جنگهای نامنظم

۴۶ دیدگاه در “گفت‌وگوی سایت ایونا با حاج سید مصطفی روشن به مناسبت سالگرد عروج شهید چمران”

 1. سلام،درود بر چمران و یارانش، ،مصاحبه رو مطالعه کردم واقعا جناب روشن افتخاری کم نظیر برای مردم هستند و شخصیتی که واقعا شناخت ایشان به شخصه برای من افتخار بزرگی بوده و هست،تندرستی ایشان را از خداوند منان مسئلت داریم ،داریوش نظری کارگردان سیمای جمهوری اسلامی ایران

 2. به نام خدا
  سلام و رحمت خدا بر برادر خوبم جناب آقای سید مصطفی روشن، رزمنده ی دوران دفاع از مرز و بوم ایران، و مرد اخلاق و تواضع و جوانمردی.

  از خداوند بزرگ برای جنابعالی سلامتی و سربلندی آرزومندم و برای مرحوم دکتر چمران رحمت الهی و علو درجات مسئلت می نمایم.

  ارادتمند محمدحسین سلیمی

 3. سلام و درود خدا بر همه مجاهدان راه حق بویژه شهید چمران و همرزم ایشان حاج مصطفی روش
  دراین گفتگوی کوتاه نکات ارزنده و رهنمودهایی است که انشالله سرلوحه زندگی شخصی و کاریمان قرار دهیم

 4. یاد باد آن روزگاران یاد باد شادی روح آن عزیز سفر کرده شهید دکتر چمران وشهدای گرانقدر جنگ تحمیلی شاد و ممنون از دوست قدیمی خوش مرام باصفا حاج آقا روشن یار کرد کرمانشاهی که سعادت آشنایی ورفاقت با ایشان نصیب بنده شده.
  اجرتان با سروروسالار شهدا حضرت امام حسین علیه السلام.

 5. درود به روان پاک شهید چمران که چهل سال پیش شهید شد وبه درجه ملکوت اعلی پیوست.
  شهید چمران عارف وارسته وبی ادعا که در اوج رفای زندگی در آمریکا رو پشت پا زد و بدور از تعلقات دنیوی یار مظلومان لبنان شد و سپس برای خدمت به ایران آمد و مسندهای حکومتی همچون صندلی مجلس و.و.و.و…را رها کرد ودرخوزستان جان خویش را فدای مردم مظلومی نمود که مورد حمله دشمن قرارگرفته بود.نمود ودرودبردوست عزیزم حاج آقا سید مصطفی روشن که سعادت داشت از آن گوهر یکدانه کسب فیض نماید و امروز راوی خاطراتش باشد.برایتان آرزوی سلامتی دارم با تمام وجودم.

 6. هرچند توصیف مقام و منزلت شهید چمران در کلام وبیان امثال ماها نمیگنجد.
  اما چه زیبا بیان نمودی گوشه ای از صفات نیک آن سردار بی ادعا .
  خوشا به سعادتت حاج آقا روشن دوست دیرینه که مدتی با دریای علم و معرفت انیس ومونس بودی .
  وزهی سعادت برای من که افتخار دوستی ومودت با با شما را دارم با تمام وجودم بهت افتخار میکنم و برایت آرزوی بهترین ها را دارم.

 7. درودتان باد مرد بزرگ و بزرگزاده حاج آقای روشن…..افتخار بوجود نازنینان همراه و همپای سردار عشق دکتر مصطفی چمران…..

  ارادتمند دیرین و دوستدارتان ساسان افضلی

 8. با سلام
  صلوات بر روح پر فتوح شهدای جنگ تحمیلی هشت ساله،که امنیت این مرزوبوم را برای ملت ایران به ارمغان آوردند.مطمئنا تاریخ ایران شجاع مردانی همچون سردار شهید چمران و همرزمان وهمراهانش من جمله حاج آقاسید مصطفی روشن را فراموش نخواهد کرد!

 9. بسم رب الشهداء وصدیقین
  درقران کریم هدف ازخلقت انسان راعبادت ذکرنموده؛ واین عبادت راه سعادت دنیاوآخرت رابرای انسان هموارمی کند.که نمونه بارزآن پس ازانبیاءومعصومین علیهم السلام، شهداء بزرگوارمی باشندکه کمال دنیوی وسعادت اخروی نصیبشان شدکه شهیدچمران چراغ این محفل بودند.وهمواره درخشش آن تاابدباقی خواهدماند.وخداوندسعادت دنیاوآخرت رانصیب ایشان نمود.بی شک همرزمان شهداء نیزازاین خوان کرم بی بهره نبودند.خوشابسعادت شماهم جناب آقاسیدمصطفی روشن عزیزکه ازفیوضات شهداء و این شهیدوالامقام بهره هابرده اید.ان شاءالله ذخیره آخرتتان باشد.التماس دعا

 10. با سلام و احترام
  درود خدا بر مردان بی ادعاا.
  شهادت عزت ابدیه. مسیر و هدف شهدا کاملا مشخص بوده.درواقع اونها راز زندگیو میدونستن و بدور از هیچ دلبستگی مادی و معنوی و فارغ از هیجانات زودگذر دنیوی , آزاده زیستن و آزاده رفتن. و این مشخصه انسانهای آزادس . درود ب شرفشون. همچنین بودن کساییکه همواره در صف اول از خودگذشتگی بودن ولی شهادت نصیبشون نشد.اما قطعا اجرشون پیش خدا کم از شهادت نیس. سایه بزرگانی چون حاج سید مصطفی روشن همیشه مستدام باشه. 🌹🌹🌹

 11. بانام خداودرودبرتمام شهیدان وانسانهای آزاده
  از اینکه پدرم همرزم وهم سنگراین شهیدگرانقدربوده بسیارخرسندم وازخدای منان بخاطراین انتخاب پدرم سپاسگذارم، هرچندمرگ برای تمام انسانهاس اماانتخاب مسیربه عهده عقل وبینش ماست وچه بسیارانسانهایی که به بهترین شکل ممکن این مسیررابه سرمنزل مقصود رساندن روح تمام شهیدان در آرامش ابدی راهشان الگوی همگان

 12. بسم الله الرحمن الرحیم
  جناب آقای حاج سید مصطفی روشن بسیار خداوند بزرگ را شاکرم که سعادت داشتم تا به مدت ۲۷ ماه به عنوان سرباز وظیفه در تیپ مسلم ابن عقیل در جوار شما سید عزیز و بزرگانی مانند حاج یحی قیاسوند، حاج رضا شاه ویسی و شهید بزرگوار حاج جهانبخش رسولی و بزرگان دیگری که با رشادت و دلاوری کم نظیری در مقابل جهان کفر و استکبار ایستادند و اجازه ندادند یک وجب از خاک مقدس کشورمان به دست کفار بیفتد. بنده عمیقا به این شعر معتقدم که
  صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را
  تا دگر مادر گیتی چون شما فرزند بزاید
  حاجی مصطفی عزیز بزرگواری ها و محبت های فراوان شما تا وقتی که زنده هستیم فراموش نخواهد شد ،شما یک پهلوان واقعی هستی.
  .تندرست و پاینده باشید .

 13. سلام درود خدا بر روح پاک شهیدان دفاع مقدس.درود و صد درود بر سردار عزیز حاج روشن که یاد و خاطره ی سید مصطفی چمران فرمانده رشید دلسوز اسلام رابرای ما زنده کردید.خداوند به شما طول عمر با برکت وسلامتی عطا فرماید.جانفشانی شما فرماندهان بود که ما درس از خود گذشتگی و دفاع از وطن را داد.برای آن شهید والا مقام قرین رحمت را دارم روحش شاد.

 14. سلام
  اگه بخوام کوتاهترین وکاملترین جمله روبگم ،میتونم فقط بگم خوش بسعادتت که مدتهابااون مردخداوعارف بزرگ محشوربودی، وقطعا روش ومنش اون عارف شهید،روی رفتارشما اثرگذاشته، ازعمق جان برای اون عزیزو مجاهدراه خدا،مغفرت وبرای شماسلامت آرزومیکنم

 15. رضاسلیمی بسیارعالی یادوخاطره دکترشهیدچمران رازنده نگه داشتید آقاسیدروشن شماخودشهیدزنده ویادگارامثال شهیدچمران برای ماهستید

 16. سلام حاج روشن مرد سختی های دوران دفاع مقدس دوش به دوش سردار شهید چمران ویاران با وفایش جنگ را تحمل کرده وامروز دوران تحمل سختی های دیگر است که همچنان شما بار سنگین آنا بر دوش می کشید ،احسنت به شما

 17. سلام.
  واقعا لذت بردم ازین مصاحبه ی زیبا وقابل تامل.
  مخصوصا آن جمله که پدرم به نقل ازشهیدچمران نوشتن درمورد مجلس که ببینید شمابه دردمجلس میخورید یامجلس به درد شما.
  همین یک جمله کلی درس به مامیدهد.
  روحشان شاد

 18. عرض سلام وادب واحترام دارم خدمت سرور عزیزم حاج آقا سیدمصطفی روشن
  با خواندن این مصاحبه ودیدن تصاویر قلبم گرفت جز زیبایی چیزی ندیدم از این همه حماسه و دورود بی پایان بر شهید والا مقام دکتر مصطفی چمران الگوی عرفان شجاعت ازخودگذشتگی، خلوص ایمان، مهربانی ،مردمی بودن ،عزت نفس ،سادگی ،احساس مسئولیت ،پشتکار خستگی ناپذیری ،غیرت ،علم ،تقوی ،معرفت ،عاطفه ،همدردی ،کمک ومدد و..در تاریخ معاصر ایران بسیار تجربه های ایشان در آن زمان بحرانی در دفاع از سرزمینان کارساز بود گوهری بود از دنیای خوبان جای سخن بسیار است وبی پایان ودرک آن زمان وحال و احوال نشدنی
  لازم میدونم سلامی کنم بر شهید کاظمی درتصاویر چهره مبارکشون را دیدم یاد همه شهیدان سرزمینمان گرامی باد خصوصا ۱۷۵شهیدغواص .به راستی آن برگه ماموریت برگه رستگاریست.ماشالله به رزمنده شجاع دلاور وخالص وبی ادعا سرزمینمان حاج آقا مصطفی روشن سایه تون چون سرو بلند وجودتون چون دماوند باشکوه

  باتشکر از سایت ایونا که پاس داشت یاد وخاطره شهید عرفان دکترمصطفی چمران راوبارزمنده عزیزمیهن مان حاج سید مصطفی روشن مصاحبه داشت. آفرین

 19. سلام خداوند روحشان را با اباعبدالله الحسین علیه السلام محشور فرماید واقعا خیلی جالب و دلنشین بود یاد و خاطره شهدای گرانقدر و مظلوم را گرامی می داریم خداوند آقا سید مصطفی روشن بااخلاق و زحمت کش طول عمر با عزت عنایت فرماید

 20. قلم وزبان قادربه نوشتن وبیان عظمت وبزرگی روح ومنزلت شهیدوالامقام دکترمصطفی چمران نمیباشد،برادرعزیزم رزمنده باغیرت وهم رزم شهیدچمران، حاج سیدمصطفی روشن،یقیناهمنشینی وانس باآن شهیدموجبات تعالی ورشدمعنوی شماراسرعت وقوت بخشیده تاجایی که امروزهمواره دنباله روراه شهیدان،امام شهیدان ورهبرجانبازوشجاع انقلاب اسلامی هستید،به وجودت افتخارمیکنیم،

 21. سلام خداوند روحشان را با اباعبدالله الحسین علیه السلام محشور فرماید واقعا خیلی جالب و دلنشین بود یاد و خاطره شهدای گرانقدر و مظلوم را گرامی می داریم

 22. روح دکتر چمران شاد باد
  مردی متواضع و دغدغه مند در جهت ارتقا سطح معیشت و معنویت مردم بودند .
  بنده به نوبه خود از اینکه جناب مستطاب حاج آقا روشن پدر خانم بنده هستند مسرور هستم .
  امیدوارم در پناه حق مسیر خود را کماکان طی نمایند تا به سر منزل مقصود برسند .
  آمین

 23. سلام ودرود خداوند برشهیدان وشهید چمران که ناتوانم در وصف او چیزی بنویسم سلام بر دوست وهمرزم عزیز جناب حاج سید مصطفی روشن زنده وسلامت باشید

 24. سلام
  استاد و فرمانده محترم ما حاج مصطفی روشن از سرداران دیار غرب کشور کرمانشاه میباشد که از اول انقلاب و جنگ در رکاب ‌شهید چمران و رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده و برای نهضت امام خمینی حماسه ها آفریده
  خداوند ایشان و امثال آنها را برای مملکت ما نگه دارد * حسن گمار

 25. به حق در کشور عزیزمان هرچه داریم از برکت همین شهیدان آسمانی ست که سایه سراسر لطفشان بر سر ماست ، اینک خدا را شاکرم که پدری همچون شما دارم که گوهر و یادگاری با ارزش از دوران دفاع مقدس است.که یاد و راه این شهیدان آسمانی همیشه زنده بماند

 26. به حق در کشور عزیزمان هرچه داریم از برکت همین شهیدان آسمانی ست که سایه سراسر لطفشان بر سر ما ماست ، اینک خدا را شاکرم که پدری همچون شما دارم که گوهر و یادگاری با ارزش از دوران دفاع مقدس است.که یاد و راه این شهیدان آسمانی همیشه زنده بماند

 27. باسلام وعرض ادب وارادت محضر دوست ارجمند افتخار ایران اسلامی حاج سید مصطفی روشن .بله تاریخ ایران مثل دکتر مصطفی چمران دیگر نخواهد داشت اویک چریک واقعی بود باتوجه نماینده مردم تهران درمجلس بود وظیفه دانست درخط مقدم جبهه حضوریاد روحش شاد ویادوخاطراتش همیشه ایام درتاریخ ایران خواهد درخشید 🌷🌷🌷🌷

 28. بسم رب شهدا و الصدیقین
  درود بر ارواح پاک و طیبه شهدا و درود بر شرف و غیرت رزمندگانی که از جان و مال و خانواده هایشان گذشتند تا از آب و خاک و ناموسشان دفاع کنند اینان انسانیت را به حق معنا کردند و کلمه ازخودگذشتگی شرمنده است در مقابل کاری که این بزرگواران نموده‌اند.
  اکنون مایه مباهات بنده است که فرزند یکی از این بزرگمردان عزیز هستم من از بچگی تا به الان به یاد دارم که پدرم همیشه عکسهای شهید چمران را نشانم میدادند و از صفات برجسته اخلاقی ایشان برایم در قالب خاطراتی که با ایشان داشتند تعریف می نمودند
  روحشان شاد و راهشان تاابد باقی🌹🌹🌹♥️

 29. دکتر مصطفی چمران فیزیکدان و چریک ضدشاه، عضو شورای مرکزی نهضت آزادی، وزیر دفاع ، نماینده امام در وزارت دفاع همچنین نماینده مردم تهران در مجلس بود که در ۳۱ خرداد ماه ۱۳۶۰ در مسیر دهلاویه سوسنگرد بر اثر اصابت ترکش خمپاره به پشت سرش در ۴۹ سالگی به شهادت رسید.
  خوشا به سعادت دوست گرانقدرم حاج آقا سیدمصطفی روشن که در ایام جوانی و دوران دفاع مقدس از مکتب آن عزیز سفر کرده درسها آموخته و امروز برای جوانان این مرز و بوم روایتگر آن حماسه ها باشد.

  پرسش: همزمان با سی و نهمین سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران عکسی تاریخی و دیده نشده از لحظه بوسه مرحوم بازرگان بر پیکر شهید چمران منتشر شده است.

  دکتر مصطفی چمران فیزیکدان و چریک ضدشاه، عضو شورای مرکزی نهضت آزادی، وزیر دفاع ، نماینده امام در وزارت دفاع همچنین نماینده مردم تهران در مجلس بود که در ۳۱ خرداد ماه ۱۳۶۰ در مسیر دهلاویه سوسنگرد بر اثر اصابت ترکش خمپاره به پشت سرش در ۴۹ سالگی به شهادت رسید.

 30. سلام و درود خدا بر شما سید بزرگوار
  خوشا بسعادتتان که در جوار بزرگانی همچون شهید چمران زندگی کردید
  و ماندید تا فرهنگ ناب جبهه را برای آیندگان بطور صحیح ترسیم نمائید.
  عاقبت بخیری نصیبتان گردد ان شاالله

 31. عرض سلام خدمت شما سید بزرگوار ویاد میکنیم از شهدای بزرگوار ایران زمین در پناه خداوند همیشه سلامت وشاد باشید.

 32. درود وسلام به ارواح طیبه شهدا مخصوصا شهید گرانقدر دکترچمران که اسطوره انسانیت و ازخودگذشتگی و زهد و تقوی بود!
  درود و سلام برشما رزمنده ی بزرگوار و دلاور وشجاع که لیاقت همرزمی شهیدچمران را داشتید.
  خداوند به شما طول عمر بابرکت و سلامتی عطا فرماید.
  جانفشانی و از خود گذشتگی شما عزیزان بود که در زمان جنگ تحمیلی به ما آرامش میبخشید تا بتوانیم آسوده زندگی و تحصیل کنیم.

  مایه افتخار و مباهات من هستید دایی بزرگوارم.

 33. دکتر عمران داوری نژاد.
  درود برروح پاک ومطهر عارف خستگی ناپذیرشهید مصطفی چمران.
  وسلام ودرود بر سید بزرگوار سید مصطفی روشن که سعادت حضور درکنار چمران را تجربه کرده است.عجب اتفاق مبارکی،مصطفی روشن درکنار مصطفی چمران.
  همنامی این دوعزیز را به فال نیک گرفته ،برای آن شهید سعید رحمت وغفران الهی وبرای این عزیز سلامت وشادکامی آرزومندم.

 34. با سلام شهید چمران جنگجویی پر هیزکار ‌معلمی متعهد بود وشاگردانی همچون حاج سید مصطفی روشن در کنارش درسنگرجهاد فی سبیل الله درس درس امید وموفقیت آموخت

 35. بنام خداوند جان وخرد* کزین برتر اندیشه برنگذرد، درود خدا برروح پاک وملکوتی همه شهدای ایران زمین ، مخصوصا عبد صالح ، مجاهد مهاجر فی سبیل الله شهید والامقام دکتر مصطفی چمران گمنام زمین وآشنای آسمانها، ارج میگذاریم به زحمات وتحمل سختیها وجانفشانی همه رزمندگان اسلام بویژه یاران بافای شهید چمران ، بخصوص
  برادر عزیز وبامرام ، حاج سید مصطفی روشن دوست داشتنی درهشت سال دفاع جانانه ازایران عزیز، عزت مزید وایام بکام

 36. یادباد آن دوران دفاع مقدس درود بر سردار شهید دکتر مصطفی چمران وسلام بر همرزمان آن عزیز سفر کرده .
  خوشا به سعادت حاج آقا روشن که با آن دلاور بی ادعا مانوس وهمدم بودند

 37. سلام.
  امنیت این روزها را مدیون ایثار و فداکاری رزمندگان و شهدای عزیز اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس هستیم…به وجودتان افتخار می‌کنیم و راهتان را ادامه می دهیم

 38. باسلام واحترام
  من همیشه بیاد خواهم داشت که اگر با آرامش و امنیتی دلنشین در کانون گرم خانواده روزها را سپری می سازم، همه را مدیون رشادت های شما مردان بی ادعاهستم که برای این خاک مقدس جان برکف ۸سال جنگیدید تمام رزمندگان سلامت وروح تمام شهدا شاد ویادشان گرامی

 39. باسلام واحترام
  افتخار میکنم به داشتن پدری چون شما که اینقدر شجاعانه ۸سال جنگید وخداروشاکر بخاطر وجودتان روح تمام شهدا شاد ویادشان گرامی

 40. سلام
  روح شهدا شادوقرین رحمت باد وخدا حفظ کنه رزمندگان عزیز را یادگاران دفاع مقدس که با ایثار واز خود گذشتگی ایران را اقتدار بخشیدن

دیدگاهتان را بنویسید