محمدرضا آشتیانی ، وزیر پیشنهادی دفاع کیست؟ + بیوگرافی

رییسی رییس جمهوری امروز فهرست اسامی وزیران پیشنهادی خود را در نامه رسمی به رییس مجلس شورای اسلامی ارائه کرد. در این فهرست امیر سرتیپ محمد رضا قرآیی آشتیانی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح معرفی شده است.

امیر سرتیپ قرایی آشتیانی که تاکنون مسئولیت جانشینی ریاست ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان برعهده داشته، متولد سال ۱۳۳۹ در تهران است. وی یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی وارد دانشگاه افسری امام علی (ع) شد و در سال ۶۱ تحصیلات خود را به پایان رساند. امیر آشتیانی پس از طی دوره مقدماتی در مرکز پیاده شیراز به لشکر ۲۳ نیروهای مخصوص منتقل شد.
گزینه پیشنهادی رییس جمهوری برای تصدی وزارت دفاع در طول جنگ تحمیلی از اعضای نیروی زمینی ارتش بود. وی دوره کارشناسی را در دانشکده افسری امام علی (ع)، دوره دافوس را در دانشگاه فرماندهی و ستاد آجا و دوره دکتری مدیریت دفاعی را در دانشگاه عالی دفاع ملی طی کرده است.
محمدرضا قرایی آشتیانی دوره‌های مختلفی همچون نوهد، چتربازی، رنجر، اسکی، غواصی و کوهستان را با موفقیت پشت‌سر گذاشت و در گردان ۱۷۲ تیپ دو لشکر ۲۳ مشغول خدمت شد. وی در سال ۱۳۶۳ بر اساس تجاربی که از دفاع مقدس و جنگ و مقابله با ضدانقلاب در کردستان به دست آورده بود با دستور امیر صیاد شیرازی فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش، مأمور آموزش دانشجویان افسری دانشگاه امام علی (ع) شد.
امیر آشتیانی همچنین در کارنامه خود جانشینی فرمانده کل ارتش از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ و پیش از امیر موسوی (فرمانده کنونی ارتش) با حکم فرمانده معظم کل قوا عهده‌دار این سمت بود و در دوره‌ای معاون آماد و پشتیبانی ارتش بود.
جانشینی معاونت آماد ستاد کل نیروهای مسلح، جانشینی طرح و برنامه ستاد کل، ریاست گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی ستاد کل نیز از دیگر سوابق اوست. امیر آشتیانی در فاصله سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۴ جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش بود و از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ به عنوان جانشین فرمانده کل ارتش فعالیت می‌کرد.
وی در سال ۱۳۸۷ به ستاد کل نیروهای مسلح منتقل شد و از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ معاونت بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح را برعهده داشت. وی از سال ۱۳۹۸ به عنوان جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *