گذرگاه های خطرناک و مرگبار در جهان

خته هایی باریک با سوراخ ها و پوسیدگی های بسیار کە با کابل های زنگ زده سرپا نگه داشته شده و تا چشم کار می کند ادامه پیدا کرده است. این تنها گذرگاه هایی می باشند کە گاهی بر روی رودخانه ای خروشان و گاهی بر روی پرتگاهی عمیق قرار دارند و با هر حرکت باد از این سو بە آن سو می روند.  با گذاشتن اولین قدم در این گذرگاه ها می توان صدای ضربان قلب خود را شنید. کمتر کسی جرأت عبور از این گذرگاه ها را دارد بە غیر از آن دسته ماجراجویانی کە بە دنبال خطر می باشند. آنها قدم در راهی می گذارند کە ممکن است هیچ بازگشتی نداشته باشد….

ال کامینیتو دل ری، اسپانیا

«گذرگاه کوچک شاه» نام گذرگاهی در اسپانیاست کە در زبان اسپانیایی «ال کامینیتو دل ری» نامیده می گردد. این گذرگاه در واقع مسیری متروک در امتداد دیوار ال چورو و دیوار بزرگ سنگی آلور است کە بە دستور پادشاه برائ جابجایی کارگران، خدمه، نیروهای شاه آلفونسوی هشتم ساخته شد، بە خاطر اینکه شاه نیز برائ عبور از بین این دو آبشار دائما از این مسیر استفاده می کرد این مسیر بە گذرگاه کوچک شاه معروف شد.

 

خطرناک ترین گذرگاه های دنیا

عرض کل این مسیر کمتر از یک متر بوده و گاهی حتی بە کمتر از ۵۰ سانتی متر می رسد. این در حالی است کە ارتفاع آن از سطح رودخانه گادالهورس ۱۰۷ متر است. ال کامینیتو دل ری بە خاطر اتفاقات بیشمار و تعداد کشته شدگان بسیار بسیار آن، خطرناک ترین گذرگاه دنیا لقب گرفته است و بە همین خاطر تا سال ۲۰۰۰ عبور از آن ممنوع اعلام شده بود اما ماجراجویانی کە تنها بە دنبال خطر می باشند این اخطارها را جدی نگرفته و باز هم از آن گذر کردند تا اینکه مسیر دوباره ایمن سازی شده و بازگشایی شد. با این حال باز هم نمی توان آن را محلی مناسب برائ عبور دانست.پلکان مرگ، پرو

خطرناک ترین گذرگاه های دنیا

پلکان مرگ یکی از مشهورترین آثار بە جا مانده از اینکاهای ماچوپیچو است کە برائ رسیدن بە آن باید راهی طولانی و پرخطر را پشت سر گذاشت. اما مهمترین بخش سفر بە ماچوپیچو عبور از این پلکان است. اینکاها محاسبه گران دانایی بوده و از اولین اقوامی می باشند کە برائ بالا رفتن، از پله هایی کە تنها یک سمت آنها داخل دیوار است و سمت دیگر روی هوا رها است استفاده کرده اند. این پله ها بە خاطر شکل خاصشان بە «پله های شناور» شهرت دارند، فقط کافی است تصور کنید در بالای کوهی با ارتفاع ۲۴۳۸ متر قرار دارید و برائ رسیدن بە قلعه اینکاها باید از پله های شناور هم بالا بروید. یک لغزش کوچک کافی است تا هرگز موفق بە دیدن قلعته اینکاها نشوید.پل کشوا چاکا، پرو

خطرناک ترین گذرگاه های دنیا

بسیاری اعتقاد دارند کە کشوا چاکا آخرین پل طنابی بە جا مانده از اینکاها (ساکنان باستانی پرو) در پرو است. برائ ساخت این پل، اینکاها از الیاف طبیعی و محلی استفاده کرده بودند کە بسیار محکم بوده و تا بە امروز بە جا مانده است. با این حال هر سال ماه ژوئن مردم محلی جمع شده و این پل را بازسازی می کنند تا از بین نرود. در حالی کە پل تازه تر و ایمن تری در نزدیکی پل کشوا چاکا ساخته شده است اما بیشتر بازدیدکنندگان مایلند از این پل گذر کنند حتی اگر جانشان هم بە خطر بیفتد. این پل دست ساز ۳۵ متر طول داشته و در ارتفاع ۶۷ متری از رودخانه آپوریماک قرار گرفته است.دروازه بهشت، چین

دروازه بهشت کە بە «روح ژانجیاجی» نیز شهرت دارد، پلی با ارتفاع ۱۵۲۰ متر است کە روی کوه تیانمن چین ساخته شده تا بازدیدکنندگان نمایی کامل از پارک جنگلی را پیش رو داشته باشند.

فقط ارتفاع این پل وحشتناک نیست بلکه تمام پل دروازه بهشت، از جنس شیشه ساخته شده است تا بتوان زیر پا را بە خوبی تماشا کرد.

 

 

خطرناک ترین گذرگاه های دنیا

همچنین بدترین بخش گذر از این پل، عبور از دستکم ۹۹۹ پله است کە از طریق آنها می توان بە بلندترین قسمت پل رسید و این بە معنی راه رفتن روی شیشه در ارتفاع ۱۵۲۰ متری با پاهایی است کە پس از پیمودن این تعداد پله، لرزان می باشند.

این پل تنها یک متر عرض دارد و برائ جلوگیری از لیز خوردن بازدیدکنندگان بە آنها پاپوش هایی داده می گردد تا روی کفش های خود بپوشند. نباید فراموش کرد کە این پل، ساخت چین است پس برائ زنده ماندن نباید روی آن دوید و حرکات پرشی انجام داد.گذرگاه فرشتگان، آمریکا

قله فرشتگان کە در قبل بە معبد «آئولوس» شهرت داشت، مسیری طولانی، صخره ای و بسیار باریک دارد کە در پارک ملی یوتا قرار گرفته است.

 

 

خطرناک ترین گذرگاه های دنیا

مسیر ۴ کیلومتری از داخل پارک و منطقه گروتو آغاز شده و تا ارتفاع ۱۷۶۲ متری ادامه پیدا می کند. این قله آنقدر بلند، دور از دسترس و بکر است کە کوهنوردان معتقدند تنها فرشتگان بە آنجا رفت و آمد دارند. «فردریک فیشر» کسی بود کە در حدود ۱۰۰ سال پیش این پارک را کشف کرد. او مسیر فرشتگان را کوتاه ترین و در عین حال خطرناک ترین مسیر رسیدن بە قله توصیف کرده است کە بە خصوص ۸۰۴ متر آخر آن فوق العاده باریک، با صخره های نوک تیز و لغزنده است.

در بعضی از نقاط باریکی مسیر بە کمتر از ۵۰ سانتی متر هم می رسد. همچنین در مسافت بسیاری از مسیر هیچگونه نرده و تجهیزات ایمنی برائ جلوگیری از سقوط کوهنوردان قرار نداشته یا بر اثر فرسودگی از بین رفته است.گذرگاه یوسمیت، آمریکا

در ارتفاع ۱۴۴۳ متری دره یوسمیت و ۲۶۹۶ متری از سطح دریا، گذرگاه یوسمیت قرار دارد. این گذرگاه تا سال ۱۸۶۵ متروکه اعلام شده بود و تا آن زمان هیچکس قدم در این راه نگذاشته بود. جورج اندرسون اولین کسی بود کە در سال ۱۸۷۵ از گذرگاه یوسمیت عبور کرده و بە قله رسید. البته بە غیر از مسیر ۱۳ کیلومتری، کوهنوردان باید از صدها پله گرانیتی نیز عبور کرده و کیلومترها راه را طی کرده تا بازگردند.

 

 

خطرناک ترین گذرگاه های دنیا

آخرین مرحله صعود بە قله، مسیری ۱۲۱ و عمودی است کە خطرناکترین بخش یوسمیت بە حساب آمده و برائ بالا رفتن از آن باید از دو کابل فلزی نصب شده در راه استفاده کرد. تا بە حال تعداد کسانی کە جان خود را در این مسیر از دست داده اند بسیار کم و انگشت شمار بوده است ولی سالانه صدها نفر از کوهنوردان در این مسیر دچار آسیب دیدگی های جدی می شوند.پل تریف، سوئیس

صعود بە آلپ بە خودی خود کار دشوار و بسیار خطرناکی است چه برسد بە اینکه ظلی طنابی با ارتفاع ۱۰۰ متری روی یک پرتگاه مرگ آور، تنها راه رسیدن بە سمت دیگر کوه نیز باشد.

 

 

خطرناک ترین گذرگاه های دنیا

پل تریف با طولی ۱۷۰ متری طولانی ترین و تنها پل موجود در کوه آلپ است کە روی دره تریف جورج قرار دارد. مکانی کە بیشترین رفت و آمد را داشته و هر سال در حدود ۲۰ هزار کوهنورد و توریست از روی آن عبور می کنند. با اینکه این پل دائما در حال مرمت است و چوب های شکسته آن با تکه های سالم تعویض می شوند اما با کوچکترین وزش باد بە این سو و آن سو حرکت می کند. نگاه کردن بە پایین از روی این پل، انسان را بە لرزه درمی آورد و تنها راه گذر از روی آن نگاه کردن بە روبرو یا مناطر باشکوه اطراف است.


هوآشان، چین

یکی از خطرناکترین گذرگاه های کوهی دنیا هوآشان نام دارد کە در چین قرار دارد. این کوه در شهر هوآیین قرار دارد و آنقدر زیباست کە بە کوه بهشتی نیز معروف است. در این رشته کوه، پنج قله وجود دارد کە تنها راه رسیدن بە این پنج قله، فقط یک راه است کە آن هم مسیری بسیار باریک و با سراشیبی شدید است. در کنار این جاده، نرده ای نیز ساخته شده بود کە در گذر ایام بسیار فرسوده شده و حتی در بعضی نقاط قطع شده است. این گذرگاه یکی از مسیرهایی است کە تا بە حال بیشترین تعداد کشته شدگان را داشته و سطح ایمنی آن صفر است.

 

 

خطرناک ترین گذرگاه های دنیا

 

آمار کشته شدگان این مسیر تا ۱۰۰ نفر در سال نیز اعلام شده است، عرض ۳۰ سانتیمتری، تخته های پوسیده و زنجیرهای زنگ زده کە در جاهایی پاره شده اند تنها راه صعود را آنقدر خطرناک کرده اند کە شاید هر کسی جرأت رد شدن از آن را نداشته باشد. عبور از بین این همه خطر، تنها برائ دیدن منظره ای بی نظیر از جنگل ها و کوه های سرسبز اطراف صورت می گیرد. وقتی از فاصله ای دور بە این کوه نگاه کنید بە سبب داشتن پنج قله، آن را بە صورت گل می بینید و بە خاطر همین در زمان قدیم بە این کوه «تای هوآشان» گفته می شد کە بە زبان چینی نام نوعی گل است. معبدی در این کوه وجود دارد کە هر ساله تعداد بسیاری از چینی ها برائ عبادت بە آنجا می روند.

برای رسیدن بە این معبد باید حدود ۱۲ کیلومتر را با پای پیاده طی کرد زیرا این معبد درست روی قله پنجم قرار دارد. بعد از آن قله جنوبی است کە از بقیه قله ها بلندتر استع و بە قله های شرقی و غربی بسیار نزدیک است. بە خاطر بلندتر بودن این قله از دیگر قله ها، این قله بە سلطان کوه معروف است. طلوع خورشید از قله شرقی بسیار تماشایی بوده و بە این سبب است کە قله شرقی بە قله خورشید شهرت دارد. قله میانی بە نام «دختر شاه» معروف است زیرا نانگیو، دختر امپراتور موگونگ کە از هیاهوی شهر خسته شده بود، آرامش کوهستان را بە شهرنشینی ترجیح داده و بە همراه شوهرش بە این قله آمده و در اینجا بە تنهایی زندگی کردندد و بە همین سبب نام او روی این قله مانده و امروزه خانه آنها یکی از مکان های دیدنی قله میانی است. بعد از آن قله غربی قرار دارد کە بە خاطر شکل زیبا و منحصر بە فردش بە نیلوفر آبی معروف است.

 

 


پل هوساینی، پاکستان

خطرناک ترین گذرگاه های دنیا

پل طنابی هوساینی در پاکستان از آن دسته پل هایی است کە تنها یک فرد با دل و جرأت می تواند از روی آن گذر کند اما باید بدانید کە اهالی دهکده هونزا برائ رفتن بە شهرها و دهکده های اطراف مجبور می باشند تا هر روز و شاید روزی چند بار از روی این پل عبور کنند. این پل روی رودخانه خروشانه بوریت قرار گرفته است کە اگر کسی در آن سقوط کند، زنده ماندنش امری محال خواهد بود. بە سبب فرو ریختن بیشتر چوب های پل اول، پل دیگری در کنار آن اما درست با همان مشخصات ساخته شد کە باز هم از لحاظ ایمنی بهتر از پل اول نبود. حالا این پل ها با تمام خطراتشان بە یکی از مکان های دیدنی پاکستان بە خصوص برائ اشخاص ماجراجو تبدیل شده است.

این پل روی رودخانه خروشان بوریت قرار گرفته است کە اگر کسی در آن سقوط کند زنده ماندنش امری محال خواهد بود.


پلکان هایکو، هاوایی

پس از طی ۳۹۲۳ پله آهنی می توان بە ارتفاعی ۸۵۳ متری و جایی در میان ابرها رسید. پلکان هایکو کە در جزیره اوهایو هاوایی قرار دارد قبلا جزئی از سیستم ارتباطات رادیویی ارتش بوده کە در سال ۱۹۴۳ ساخته شده است تا سربازان بتوانند بە راحتی بالا رفته و آنتن هوایی را نصب یا تعمیر کنند.

 

 

خطرناک ترین گذرگاه های دنیا

 

البته این پلکان امروزه دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد و بە خاطر ارتفاع بسیار بسیار، فرسودگی استفاده از آن برائ مردم ممنوع است، با اینحال اشخاص بسیاری وجود دارند کە بدون توجه بە اخطارها و علامت های نصب شده اقدام بە بالا رفتن از پله ها می کنند. تا سال ۲۰۱۲، هشت نفر در این مسیر جان خود را از دست داده و حداقل ۴۲ نفر نیز بە شدت زخمی شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *