الکاظمی رسماً نخست وزیر عراق شد؛ رأی اعتماد پارلمان به کابینه

با تایید صلاحیت اکثر وزرای پیشنهادی در پارلمان عراق، مصطفی الکاظمی هم‌اکنون رسما در جایگاه نخست‌وزیری این کشور قرار گرفت. ۱۵ وزیر پیشنهادی رای اعتماد گرفتند و پارلمان با ۵ وزیر مخالف کرد و رای اعتماد به دو وزارتخانه امورخارجه و نفت به تعویق افتاد.

الکاظمی رسماً نخست وزیر عراق شد؛ رأی اعتماد پارلمان به کابینه

اعضای پارلمان عراق در رای گیری درباره ترکیب کابینه پیشنهادی الکاظمی به «عبدالامیر علاوی» به عنوان وزیر دارایی، «جمعه عناد» وزیر دفاع، «عثمان الغانمی» وزیر کشور رای مثبت دادند.
«نبیل کاظم عبدالصاحب» هم وزیر آموزش عالی و «علی حسن محمد عباس» وزیر برق شد.
«خالد نجم بتال» وزیر برنامه ریزی و «نازلین محمد» وزیر مسکن شد.
«عدنان درجال» وزیر ورزش و جوانان، «منهل عزیز» وزیر صنایع ، «ارکان شهاب» وزیر مخابرات و «عادل حاشوش» وزیر کار هم رای اعتماد گرفتند.
«مهدی رشید جاسم» وزیر منابع آبی و «حمید مخلف» وزیر آموزش و پرورش هم از دیگر وزرایی بودند که امشب نام آنها در لیست وزرای تایید شده از سوی پارلمان قرار گرفت.
در همین حال «هشام صالح داود» نامزد تصاحب کرسی وزیر فرهنگ، «اسماعیل عبدالرضا اللامی» وزیر کشاورزی، «ثناء حکمت ناصر» وزیر مهاجرت، «عبدالرحمن مصطفی» وزیر دادگستری و «نوار نصیف جاسم» نامزد وزارت بازرگانی در کابینه الکاظمی در اخذ رای اعتماد از نمایندگان ناکام ماندند.
پارلمان عراق رای گیری درباره نامزدهای وزیران خارجه و نفت عراق را به زمانی دیگر موکول کرد.
با تایید صلاحیت اکثر وزرای پیشنهادی در پارلمان عراق، مصطفی الکاظمی هم‌اکنون رسما در جایگاه نخست‌وزیری این کشور قرار گرفت. ۱۵ وزیر پیشنهادی رای اعتماد گرفتند. پارلمان با ۵ وزیر مخالف کرد. رای اعتماد به دو وزارتخانه امورخارجه و نفت به تعویق افتاد.
الکاظمی در نخستین اظهارات خود پس از پایان جلسه پارلمان عراق و رای اعتماد گرفتن کابینه او، گفت: «امروز پارلمان محترم به دولت من رای اعتماد داد. به همراه تیم محترم وزرا به طور جدی برای کسب اعتماد و حمایت ملتمان تلاش خواهم کرد. از همه کسانی که از ما حمایت کردند سپاس گزارم و امیدوارم که گروه‌های سیاسی همگی برای مقابله با چالش‌های دشوار با یکدیگر متحد شوند. خط مشی ما حاکمیت عراق، امنیت، ثبات و شکوفایی آن است».
«برهم صالح» رئیس جمهور عراق هم پس از تصویب کابینه الکاظمی با صدور پیامی این موفقیت را به او تبریک گفت و تاکید کرد:« ما مرحله سختی را در تاریخ عراق پشت سر گذاشتیم».
رئیس جمهور عراق ۲۱ فروردین بعد از ناکامی و انصراف «عدنان الزُرفی»، نخست‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه که از ائتلاف العبادی بود، مصطفی الکاظمی، رئیس استخبارات عراق (اطلاعات) را برای تشکیل کابینه مکلف کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *