این گیاه و محصولات حاصل از آن هیچ گونه ضرری برای بدن ایجاد نمی‌کنند؛ اما برخی افراد به دلیل شرایط خاصی که دارند نباید از آن مصرف کنند، مانند:

  • افرادی که زخم معده یا ورم معده دارند
  • افرادی که طبع سرد دارند باید این گیاه را با مصلح آن مصرف کنند
  • افرادی که از بیماری‌های روماتیسم و آرتروز رنج می‌برند
  • افرادی که بعد از مصرف خاکشیر دچار سردرد می‌شوند. این افراد باید این گیاه را با کتیرا استفاده کنند
روش مصرف خاکشیر به صورت دمنوش یا شربت

 

این ماده غذای به خوبی با مواد دیگر قابل ترکیب شدن است و طعم و مزه خوبی می‌دهد. در ادامه با چند روش مصرف flixweed آشنا خواهیم شد.

انواع شربت خاکشیر

برای تهیه شربت خاکشیر کافی است که در ابتدا مقدار مورد نیاز از این دانه‌های خوش رنگ را چندین مرتبه شسته تا تمام سنگ‌ریزه‌ها از آن جدا شوند. سپس مقداری شکر را در آب مخلوط کرده و به آن خاکشیر و عرق گیاهی اضافه کنید. از جمله عرقیاتی که در کنار خاک شیر استفاده می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نعنا
  • ترنجبین
  • گلاب
  • کاسنی
  • آبلیمو

دمنوش خاکشیر

دمنوش flixweed خاصیت ضدبلغمی دارد و زمانی که آن را با ترنجبین بجوشانید خاصیت ضدسودایی دارد و برای پوست و پاکسازی آن بسیار مناسب است.

از دمنوش flixweed برای رفع یبوست، رفع دل ضعفه و درمان سنگ کلیه استفاده می‌کنند. برای تهیه دمنوش آن جهت درمان سنگ کلیه باید خاک شیر را همراه با خارشتر و ترنجبین جوشانده و صبح به صورت ناشتا میل کنید.

طرز تهیه دمنوش خاکشیر برای پاکسازی کبد به این صورت است که دو قاشق غذاخوری از دانه‌های flixweed را با دو لیوان آب جوشانده و صبح ناشتا میل کنید و تا نیم ساعت بعد از آن چیزی نخورید.

خاکشیر را کی بخوریم؟

به دلیل خواص بی‌شمار و مفید این دانه‌های قرمز یا قهوه‌ای رنگ، افراد می‌توانند هر زمانی که تمایل داشته از آن به صورت شربت یا دمنوش استفاده کنند. البته به دلیل طبع سردی که دارد مصرف آن در تابستان‌ها محبوب‌تر و شایع‌تر است.

البته باید گفت که به دلیل خوش رنگ بودن دانه‌های خاکشیر، برخی افراد از آن برای تزئین شربت‌های مهمانی‌های خود استفاده می‌کنند. می‌توان دانه‌های flixweed را با کمی آب مخلوط کرد و در قالب‌های کوچک یخ در فریزر قرار داد. سپس از آن قالب‌های خوش رنگ و خوشمزه در شربت‌های خود استفاده کرد.

 

سوالات متداول 

خواص خاکشیر برای معده چیست؟

خوردن خاکشیر باعث هضم غذا می‌شود.

خواص خاکشیر برای زنان چیست؟

مصرف این ماده برای زنان در درمان عفونت دستگاه تناسلی و ادراری بسیار عالی است.

طریقه مصرف خاک شیر به چه صورتی است؟

این دانه‌های ریز را می‌توان به صورت شربت، دمنوش و حتی با آب خالی نیز میل کرد.

منبع : https://sevteb.com/