فتاح: زندگی اشرافی مسؤلان، نمک روی زخم مستضعفان است

فتاح رئیس کمیته امداد پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به افزایش فقر در جامعه و برشمردن برخی علل این افزایش گفت: زندگی اشرافی مسؤلان در برخی ارکان اسلامی بیش از هرچیز به فقر دامن می‌زند و نمک بر زخم محرومان و مستضعفان خواهد بود.

سید پرویز فتاح در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با گرامیداشت یاد امام خمینی (ره) به عنوان بنیانگذار کمیته امداد و شهدا و نزدیک شدن به ۱۴ اسفند ماه سالروز تاسیس کمیته امداد امام خمینی (ره) اظهار کرد: در ادبیات امام راحل همواره از عبارت مستضعف استفاده شده است نه اقشار فرودست؛ چراکه در دیدگاه امام این افراد محرومینی هستند که حقوقشان پایمال شده و محصول اشکال و ایراد در برقراری عدالت در جامعه هستند.

رئیس کمیته امداد افزود: مستضعفان انسان‌های مستعد و باشرافتی هستند که زیاده خواهی مستکبران فقر را به آنها تحمیل کرده و در نگاه امام، این افراد صاحبان اصلی انقلاب و ولی‌نعمتان کشور هستند و در دیدگاه ایشان تنها کسانی تا آخر مسیر انقلاب باقی خواهند ماند که طعم فقر را چشیده باشند.

وی با اشاره به سبک زندگی امام راحل گفت: سبک زندگی امام، شبیه به زندگی پیشوای محرومان بود و ایشان همواره خودش را از این قشر می‌دانست و تا آخرین لحظه به همین سیره زندگی کرد و همانطور که بارها بر این نکته اشاره داشتند، یک تار موی کوخ نشینان را به همه کاخ نشینان ترجیح نداد.

فتاح با بیان اینکه در سال‌های اخیر بر حجم فقر در کشور افزوده شده گفت: تحریم‌ها، فشار، جنگ تحمیلی، تورم، رکود، سیاست‌های غلط مسؤلان و سوءمدیریت باعث شده تا علی‌رغم همه دستاوردهایی که به دست آمده، در طول سالیان اخیر بر حجم فقر در کشور افزوده شود.

رئیس کمیته امداد ادامه داد: علاوه بر این، معضلات طبیعی، اجتماعی و فرهنگی مثل اعتیاد، زندان، مهاجرت‌های بی رویه، تصادفات، بیماری‌های صعب العلاج و بلایای طبعیی مثل خشکسالی بر شدت فقر افزوده و در کنار آنها برخی ایرادات سیستمی نیز به تولید فقر در کشور کمک کرده است.

وی با بیان اینکه حرکت بانکداری به سمت ربا، گلوگاهی برای تولید فقر خواهد بود، گفت: متاسفانه علاوه بر این موارد، زندگی اشرافی مسؤلان در برخی ارکان اسلامی بیش از هرچیز به فقر دامن می‌زند و نمک بر زخم محرومان و مستضعفان خواهد بود.

فتاح با تاکید بر اینکه عدم توجه به اقتصاد مقاومتی و تغییر نگاه و تکیه از توان داخلی به خارج از کشور باشد از دیگر عوامل تولید فقر در کشور است، خاطرنشان کرد: نتیجه این موضوعات و تولید فقر در کشور به کمیته امداد سرازیر می شود، این در حالی است که حل مشکل فقر در اختیار کمیته امداد نبوده و درمان اصلی در گرو رشد اقتصادی کشور است که فقط با عمل به اقتصاد مقاومتی قابل تحقق است.

رئیس کمیته امداد با اشاره به سخنان امیرالمومنین (ع) در خصوص لزوم گردن زن فقر در جامعه گفت: وظیفه ما در کمیته امداد برداشتن موانع است و بر اساس قرآن، حل مشکل فقر با کمک مردم امکانپذیر است و این سیاست اصلی ما در کمیته امداد است.

وی با تاکید بر حمایت همیشگی محرومان و مستضعفان از انقلاب و کشور و خدمت بی‌منت آنها گفت: جامعه تحت پوشش کمیته امداد، همواره همگام با نظام اسلامی حرکت کرده و خواستگاه شهیدان بوده است و حتی در فتنه ۲ ماه قبل نیز با پیگیریی که شخصاً از مراجع امنیتی و ناجا داشتم حتی یک نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد و فرزندانشان حضور نداشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *