مدال طلای آکادمی علوم روسیه به پروفسور سمیعی اعطا شد

مدال طلای آکادمی علوم روسیه به نام «مدال نیکولای پیروگوف» (پزشک نامی روس ها) به پروفسور مجید سمیعی چهره ماندگار علمی ایران و جهان اعطا شد.

مدال افتخار نیکولای پیروگوف به پاس خدمات انساندوستانه پروفسور سمیعی به جراحی مغز و اعصاب و علوم اعصاب در سطح بین الملل در زمینه تحقیق، آموزش، نوآوری و بهبود استانداردهای جراحی اعصاب اعطا شد.
پروفسور سمیعی در مراسم اعطای مدال گفت: دریافت این مدال از آکادمی علوم روسیه برای من افتخار بزرگی است.
وی افزود: زمانی که وارد این سالن (سالن اجتماعات آکادمی علوم روسیه) شدم به این فکر افتادم که ما غالبا به قدرت انسان فکر می کنیم.
سمیعی خاطرنشان کرد: به عنوان پژوهشگر و متخصص مغز می توانم بگویم که توانایی انسان در مغز او نهفته است، در این سالن نیروی واقعی انسان را مشاهده می کنم.
وی افزود: به همین دلیل برای من دریافت این مدال در این سالن افتخار است.
در مراسم امروز آکادمی علوم روسیه به ۱۴ نفر از محققان در عرصه های مختلف مدال طلا اعطا شد.
نیکولای پیروگوف دانشمند برجسته روس ۱۸۱۰-۱۸۸۱، پزشک، معلم، شخصیت ملی و عضو متخصص آکادمی علوم روسیه بود.
وی بنیانگذار جراحی در جبهه جنگ شناخته می شود و یکی از اولین جراحان اروپایی است که از اتر برای بیهوشی استفاده کرد و انواع عمل های جراحی را اختراع کرد و تکنیک خود را از استفاده از کیست گچ برای درمان استخوان های شکسته توسعه داد.
بالاترین جایزه بشردوستانه در اتحاد جماهیر شوروی، مدال طلای پیروگوف است و برای زنده نگه داشتن نام و یاد این پزشک، امروزه آکادمی ملی علوم روسیه، مدال طلای ملقب به اسم پیروگوف را به یک شخصیت ملی و یک شخصیت بین المللی تاثیرگذار برای تجلیل از دستاوردها و خدماتش به علوم اعطا می کند.
پروفسور سمیعی عضو افتخاری آکادمی علوم ملی روسیه، عضو افتخاری انجمن جراحان مغز و اعصاب روسیه و استاد افتخاری موسسه بوردنکو مسکو است.
این دومین جایزه اعطایی کشور روسیه به پاس خدمات علمی و اجتماعی پروفسور سمیعی است.
در سال ۲۰۱۷ نیز اولین مدال طلای پروفسور کونوولوف به منظور قدردانی از تاثیر مثبت و ویژه ای که پروفسور سمیعی بر رشد و توسعه جراحی مغز و اعصاب در روسیه داشت، به این چهره ایرانی اهدا شد.
همچنین از پروفسور سمیعی خواسته شد نهال سیبی در باغ مرکز علمی و عملی جراحی مغز و اعصاب بوردنکو بکارد تا نامش در زیر این درخت همواره به یادگار باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *