عباسی: ‌می‌گفتند جلیلی باید انگلیسی مذاکره می‌کرد!

می‌گفتند اگر در گذشته هم به زبان انگلیسی مذاکره می‌شد مشکلات ما با جهان حل می‌شد! اما مشخص نیست چرا تیم جدید که به اصطلاح خودشان زبان دنیا را بلد بودند و انگلیسی مذاکره کردند در نهایت به توافقی مثل برجام رسیدند که ماهیت آن امروز برای همه مشخص شده است.‌

دکتر فریدون عباسی رییس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: موضوع بازدید از سایت فردو توسط تیم مذاکره هسته‌ای سابق موضوع جدید یا خاصی نیست، زیرا بر اساس قوانین و پروتکل‌ها بین المللی، هر کشوری که قصد راه اندازی یک سایت هسته‌ای داشته باشد باید از قبل این موضوع را به آژانس اطلاع دهد.

این دانشمند هسته‌ای با تاکید بر اینکه اساسا امکان ندارد کشوری بتواند به صورت مخفیانه و به دور از نظارت‌های بین المللی اقدام به ساخت یک سایت هسته‌ای کند، گفت: بر این اساس جمهوری اسلامی ایران نیز بعد از عملیات ساخت سایت فردو، زمانی که تصمیم گرفت فعالیت‌های هسته‌ای خود را در آنجا آغاز کند این موضوع را به آژانس انرژی اتمی اطلاع داد تا بعدا این مساله به عنوان یک موضوع مخفی یا مصداق کار پنهان کارانه توسط دشمن تبدیل به یک جنجال نشود.

عباسی افزود: اتفاقا در این باره همکاری خوبی نیز بین ایران و آژانس وجود داشت بگونه‌ای که آن‌ها پس از بازدید از فردو تایید کردند که هیچ انحرافی در این سایت وجود ندارد و جمهوری اسلامی ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست، لذا با این اقدام امریکا و سایر دشمنان در جنجال سازی و ایجاد هزینه برای ایران خلع سلاح شدند.

عباسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه مشخص نیست چرا هرگاه ماهیت خسارت بار برجام بیشتر روشن می‌شود، عده‌ای از مسئولین نوک پیکان حملات را به جای دشمن به سمت تیم مذاکره کننده سابق می‌برند، گفت: تا چند وقت قبل می‌گفتند اگر در گذشته هم به زبان انگلیسی مذاکره می‌شد مشکلات ما با جهان حل می‌شد! اما مشخص نیست چرا تیم جدید که به اصطلاح خودشان زبان دنیا را بلد بودند و انگلیسی مذاکره کردند در نهایت به توافقی مثل برجام رسیدند که ماهیت آن امروز برای همه مشخص شده است.

رییس سابق سازمان انرژی اتمی افزود: متاسفانه در ۵ سال گذشته جواب تخصصی‌ترین نقد‌ها را با پروپاگاندای رسانه‌ای دادند و این ریشه در بی‌تقوایی برخی افراد دارد.

عباسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تخریب‌های برخی افراد و رسانه‌ها علیه خود گفت: درباره نقد‌های تخصصی بنده به برجام نیز می‌گفتند فلانی، چون از کار برکنار شده اعتراض می‌کند! در حالی که اگر به بنده می‌گفتند با این دولت همکاری کنید هم این کار را نمی‌کردم، زیرا این تفکر یک بار سال ۸۲ تا ۸۴ هزینه‌های زیادی به کشور تحمیل کرد و مشخص بود این بار نیز به دنبال سازش است و کرنش در برابر غربی هاست.

وی ادامه داد: متاسفانه این افراد اساسا اهمیت پروژه‌های راهبردی را درک نمی‌کنند و جز تعلیق، تعطیل و تخریب توانمندی‌های کشور راه دیگری بلد نیستند.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد: می‌گفتند تیم مذاکره کننده سابق در مذاکرات بیانیه می‌خوانده است. بر فرض محال اگر این گزاره غلط را هم بپذیریم این غربی‌ها بودند که از روی بیانیه‌های دکتر جلیلی رونویسی می‌کردند، اما در مذاکرات سال‌های اخیر آن‌هایی که ادعای پیشرفته بودن و فهم زبان بین‌المللی را داشتند در عمل دیکته نویس بیانیه خوان‌های اروپا و امریکایی بودند و امروز نیز بعد از هسته‌ای می‌خواهند همان فرمول را بر سر توان دفاعی و قدرت منطقه‌ای ایران تکرار کنند.

عباسی در پایان خاطرنشان کرد: چرخش سانتریفیوژ‌ها حاصل چرخش کارخانه‌ها و تولید علم در جامعه ما بود، اما دولت با تعطیلی آن باعث فرار مغز‌ها شد و امروز تعطیلی بسیاری از تحقیقات را باید از جمله دستاورد‌های این نوع نگاه غلط در اداره کشور دانست.

http://akharinkhabar.com/Pages/News.aspx?id=4327903

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *