عاقبت ۹ فرزند رضا شاه پهلوی چه بود؟

اگرچه اشرف و محمدرضا در یک روز متولد شدند و ظاهرا بنا بود سرنوشت دوقلوهای رضا‌خان به هم گره بخورد، اما برخلاف پیش‌بینی، اشرف ٣۵ سالی بیشتر از برادرش عمر کرد. منابع خبری محل مرگ او را مونته‌کارلو در موناکو اعلام کردند.
خواهر دوقلوی شاه پس از رفتن به آمریکا، در منزل خود در شماره ۲۹ بیکمن‌پلیس در منهتن، نیویورک‌سیتی و ویلایی در ژوان‌لوپن در نیس فرانسه اقامت داشت. این خانه را در سال ۲۰۱۴، با قیمتی بالغ بر ۴۹‌ میلیون دلار خریده بود که گفته می‌شود رکورددار گران‌ترینِ خانه‌ها در نیویورک، در منطقه جنوب پارک مرکزی بوده‌ است.و….

برخلاف سال‌هایی که ایران بود؛ از اشرف پهلوی در روزگار تبعید، تصاویر و اخبار زیادی منتشر نشده است. با توجه به اینکه در سال‌های کهن‌سالی به سر می‌برده؛ احتمالا فعالیت خاصی نداشته است. دو، سه عکسی هم که از او منتشر شده، یکی در کنار اردشیر زاهدی و دیگری در حال زاری در مراسم درگذشت ثریا اسفندیاری در سال ٢٠٠١ و آخرین عکس هم او را روی ویلچر در کنار سفره هفت‌سین نشان می‌دهد.

در این گزارش به فعالیت های سیاسی اشرف، نقشش در موضوعاتی همچون ملی شدن نفت و ازدواج های مکررش و عاقبت فرزندانش اشاره شده است. همچنین در کادری از این صفحه روزنامه شرق به همه فرزندان رضاشاه به این شرح اشاره شده است:

١. شمس پهلوی: زاده شش آبان ۱۲۹۶ – مرگ در ۱۰ اسفند ۱۳۷۴ در شهر سنتا باربارا، کالیفرنیا

٢. محمدرضا پهلوی: زاده چهار آبان ۱۲۹۸ در تهران – مرگ پنج مرداد ۱۳۵۹ در قاهره

٣. علیرضا پهلوی: زاده ١٢ فروردین ۱۳۰۱. مرگ شش آبان١٣٣٣. درست در زمانی که شایعه ولیعهدی او (به دلیل بچه‌دارنشدن شاه و ثریا اسفندیاری) بر سر زبان‌ها بود، در یک سانحه هوایی کشته شد.

۴. غلامرضا پهلوی: زاده ۲۵ اردیبهشت ۱۳۰۲ در تهران.

۵. عبدالرضا پهلوی: زاده ۱۳۰۳ تهران – مرگ در سال ۱۳۸۳ در فلوریدا

۶. احمدرضا پهلوی: زاده ۱۳۰۴- مرگ ١٣۶٠

٧. محمودرضا پهلوی: زاده ۱۳۰۵ تهران – مرگ ۱۳۸۰ لس‌آنجلس

٨. فاطمه پهلوی: زاده هشت آبان ۱۳۰۷ تهران- مرگ ۱۳۶۶ پاریس

٩. حمیدرضا پهلوی: زاده ۱۳۱۱ تهران – مرگ ۱۳۷۱ تهران

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *