درمان ۱۵ روز اول و دوم دیابت با طب سنتی/ دکتر عارف قنبرزاده

دکتر عارف قنبرزاده فارغ التحصیل از دانشگاه برلین آلمان روش درمانی دیابت به دو ۱۵ روز تقسیم نموده که در ادامه این روشهای درمانی تقدیم می گردد.

درمان ۱۵ روز اول دیابت

۱- سالاد مخصوص دیابت

کاهو۳ برگ بزرگ + خیار بوته ای متوسط یک عدد + یک عدد سیب درختی با پوست ودانه داخل سالاد خرد کنید + کلم بنفش به مقدار لازم داخل سالاد رنده کنید + هویج فرنگی متوسط یک عدد داخل سالاد رنده شود + شلغم به مقدار لازم داخل سالاد رنده کنید + ۱۵عدد مغزبادام خام درختی را در آب داغ ریخته سپس پوست آنرا بکنید و داخل سالاد رنده کنید + جوانه تازه ماش و یا جو دوسر ۵ قاشق غذاخوری + سبوس جو دوسر دو قاشق مرباخوری +  پودر تخم کتان یک قاشق مرباخوری + ژل برگ آله وئرا ۱ قاشق غذاخوری داخل سالاد مخلوط کنید  + یک عدد لیموترش شیرازی تازه + ۳-۴ قاشق سوپ خوری روغن زیتون بکر را به آنها بیفزایید. این مقدار مواد برای یک وعده کافی است. سالاد را خوب بجوید و میل کنید.این سالاد را بمدت ۱۵روز و هر روز صبح , ظهر وشب به عنوان غذا میل کنید و چیز دیگری را میل نکنید و هر لقمه را بیش از ۴۰ بار بجوید.

بیمار در طول روز به اندازه یک مشت خود از مغزهای ( مغز فندق ، مغز گردو ، بادام زمینی ) همه بصورت خام می تواند مصرف کند.

شاهدانه و کنجد از هر کدام یک تا دو مشت خود در طول روز  و نارگیل میل کنید. مغز تخم کدوی خام و آفتاب گردان خام یک مشت از هر دو در روز.

آب سبزی جات مفید برای دیابت ( اسموتی )

طرز تهیه : ۱عدد هویج متوسط رنده شود + ۱ شاخه کرفس تازه  را خرد کنید +۱عدد سیب را با پوست و دانه خرد کنید + ۱ برگ کاهو + ۱ عدد لوبیا سبز ترد را خرد کنید + ۱ تکه کلم بروکلی + ۲ قاشق غذاخوری گزنه خشک خرد شده ( انجره ) + ۱۰ شاخه جعفری تازه + ۱۰ شاخه شنبلیله تازه + ۱ برگ اسفناج تازه + ۱ عدد لیموترش شیرازی با پوست خرد شود + روغن شاهدانه یک قاشق غذاخوری + ۱ حبه سیر + ۱ برش زنجبیل تازه به ضخامت یک چیپس همه را در مخلوط کن بریزید + ۴ لیوان آب و چند تکه یخ را در مخلوط کن ریخته و خوب مخلوط کنید تا محلول یکنواختی بدست آید. سپس آنرا به مرور و جرعه جرعه روزی ۳-۴ لیوان میل کنید.

۲- داروی قبل از صبحانه  :  موقع نماز صبح

۳ قاشق غذا خوری خاکشیر را بایک قاشق مربا خوری اسفرزه و یک قاشق چایخوری پودر سماق در یک لیوان آب ولرم مخلوط کرده و صبح ناشتا آرام میل کنید.پس از آن به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به پشت دراز کشیده و چشم ها را بسته و کاملا د ر حالت استراحت قرار گیرید و تا ۲ ساعت چیزی نخورید. بعداز دو ساعت سالاد دیابت را بعنوان صبحانه میل کنید.

۳- چای گلی بنول ( داروی اختصاصی دکتر قنبرزاده)

۳ قاشق غذاخوری از چای فوق را با ۴ لیوان آبجوش در فلاکس دم کرده و نیم ساعت قبل از صبحانه ، نهار وشام یک لیوان از آنرا صاف کرده و میل کنید.روزی ۳ وعده

۴- دمنوش دیابت ( داروی اختصاصی دکتر قنبرزاده)

یک قاشق غذاخوری از دمنوش فوق را در یک ونیم لیوان آب ۵ دقیقه جوشانده , سپس آنرا صاف کرده و دو ساعت بعد ازهرغذایک لیوان میل کنید.روزی ۳ وعده.

داروی قبل از ناهار وشام : نیم ساعت قبل از ناهار و شام

خرفه و اسفرزه و تخم شربتی از هر کدام یک قاشق مربا خوری دریک لیوان آب با یک عدد آبلیموترش تازه مخلوط کرده ومیل کنید.

روش آماده سازی جوانه ماش : ابتدا ماش ها را خوب بشویید سپس آنرا درون آب تمیز خیس کنید و به مدت ۱۲ ساعت در جای تاریک و خنک قرار دهید. سپس آنها را مجددا بشویید و به مدت ۱۲ ساعت دیگر در جای تاریک و خنک قرار دهید. جوانه های ماش پس از ۱۲ ساعت دوم آماده می شوند. دانه های ماش معمولا طی ۲۴ ساعت جوانه می زنند و آنها را به صورت خام مصرف کنید. جوانه ها غنی ترین منبع پروتئین ها ، ویتامین ها و مواد معدنی محسوب شده و همچنین دارای فیبر خوبی نیز هستند. آنها حاوی انواع ویتامین های (E , K  , A , B ,C ,D ) ، اسید فولیک و نیز منبع عالی از آهن ، پتاسیم ، کلسیم ، فسفر ، منیزیم و روی هستند.

۵- سبزی خوردن بیماران دیابتی بهتر است که شنبلیله تازه،گشنیز، بولاغ اوتی, کرفس , شاهی , ریحان , پیازچه , سیر, پیاز, مارچوبه,کنگرفرنگی ، هویج ، فلفل سبز، جعفری ،اسفناج ، لوبیاسبز ونخود فرنگی باشد.

۶- بیماران دیابتی می توانند از هویج فرنگی پخته و کدوحلوایی بخارپز شده نیز استفاده کنند.

۷- هفته ای یک روز سوپ جو همراه با یک عدد پاچه گوسفند و هویج و سبزیجاتی مانند : گشنیز و اسفناج و ۲ قاشق غذاخوری زرشک پلویی و ۱۰ عدد آلو بخارا را میل کنید.هنگام میل کردن نیز لیموترش تازه و روغن زیتون را به سوپ اضافه کنید.

۸-آش آبغوره :   جوی پوست کنده ۱ پیمانه، عدس ۱ پیمانه، برنج ۱ پیمانه، ماش ۱ پیمانه، گندم با پوست ۱ پیمانه، سبزی آش ۱ کیلو، پیاز متوسط ۱ عدد، زرشک ۲ قاشق غذاخوری، سیر تازه ۱ حبه، نمک و فلفل و زردچوبه، زنجبیل و زیره به مقدار لازم. روغن زیتون یا کنجد یک استکان، پونه کوهی ۱ قاشق غذاخوری. سبوس گندم ۱ قاشق غذاخوری.
طرز تهیه: حبوبات را که از شب قبل خیس کرده ایم  همراه با پیاز خرد یا خلال شده روی حرارت قرار داده اجازه می دهیم تا به آرامی بپزد. سپس سبزی خرد شده و زرشک را به همراه نمک و ادویه جات به آن اضافه می کنیم و وقتی که کاملاً پخت و جا افتاد در انتها روغن زیتون یا کنجد و آبغوره را به غذا اضافه می کنیم. این غذا عامل بسیار مفیدی برای کاهش فشار خون و نیز رفع غلظت خون است و برای بیماران کبدی نیز بسیار مفید می باشد.

۹- هفته ای یک روز خوراک آلو اسفناج با قارچ صدفی با یک عدد پیاز و ۲۰ عدد آلو بخارا و کمی فلفل و زردچوبه و مقداری روغن زیتون یا کنجد را اضافه کرده و اجازه دهید تا بخارپز شود , سپس با یک تکه نان جو میل کنید.

۱۰- هفته ای یک روز از سیرابی و شیردان گوسفند (پانکراس) استفاده کنید.

که چربی آن را گرفته ولی پرزهای آن را نگرفته باشید، با پیاز و نمک و زرد چوبه روی شعله ملایم پخته شود. هنگام مصرف کمی آبلیمو به آن اضافه کنید.

۱۱- سالاد کنگرفرنگی:کنگرفرنگی ۲۵۰ گرم + هویج ۲ عدد + نخودفرنگی طبیعی ۱۵۰ گرم + کاهو چند برگ +لیموترش تازه یک عدد + روغن زیتون بکر۲-۳ قاشق غذاخوری

کنگرفرنگی را پاک و خرد کرده و با آب بگذارید پخته و نرم شود.بعداز خنک شدن هویج و نخود فرنگی پخته و کاهوی خرد شده را به آن اضافه کنید.

۱۲- از غذاهای ممنوع پرهیز کنید.

۱۳- از عصبی شدن و حرص خوردن جدا پرهیز نمایید.

۱۴- از داشتن یبوست مزاج که مخرب اعصاب و روان است جدا دوری کنید.

۱۵- روزانه ۵ تا ۶ کیلومتر راه پیمایی کنید و تحرک داشته باشید.

۱۶- از مصرف دخانیات به شدت پرهیز کنید.

غذاهای ممنوعه و مضر

چای، قند و شکر، هر چیزی که با قند و شکر تهیه می شود، شیرینیجات قنادی، سرخ کردنی، روغن نباتی جامد و مایع , انواع کمپوت و کنسرو و آب میوه های بسته بندی شده , غذاهای فریز شده، غذاهای زودپز شده و غذاهای مانده و بیات ، سس، رب، شور، نمک زیاد، ماست و لبنیات، مرغ و تخم مرغ ماشینی، غذاهای چرب و پرحجم، سوسیس , کالباس , نوشابه , برنج سفید , مشروبات الکلی ,آش رشته، گوشت زیاد، گوشت گاو و گوساله , دل , قلوه و جگر , سیب زمینی , ادویهجـات زیاد، ماکارونی و لازانیا، کلیه غذاهای ساندویچی، دوغ و نوشابه، آب یخ، بستنی، مواد آرایشی و آدکلن , تنقلات مصنوعی (شکلات، پفک، چیپس , آدامس، بیسکوئیت و…)، قهوه، نسکافه، غذای پخته شده با مایکروفر، خوردن مایعات همراه غذا، تند و سریع غذا خوردن. هوای آلوده و کثیف و دخانیات

____________________________________

رژیم غذایی دیابت از ۱۵ روز به بعد

صبحانه : برای صبحانه  یکی از موارد زیر را انتخاب و میل کنید

۱-نان جو یک کف دست با پنیر و گردو با چای سبز کم رنگ و سالاد کاهو و خیار و گوجه فرنگی و پیازبا آبغوره و یا آب لیمو.

۲-لوبیای چیتی و لوبیای سفید که از شب قبل روی شعله ملایم پخته شده باشد،همراه با جوانه ماش و نان جو و کاهو و یا جوانه و برگ لطیف کرفس و یا سالاد خیار وگوجه فرنگی و پیاز.

۳-پاچه گوسفند که چربی آن را گرفته باشید با شربت رب انار یا آب انار تازه و سالاد خیار و گوجه فرنگی و پیاز.

۴-اسفناج پخته با ماست (برانی) نان سنگک و سالاد خیار و گوجه فرنگی و پیاز.

۵- لوبیا چشم بلبلی آب پز را با لیموترش تازه و روغن زیتون بکر با کمی گلپر برای صبحانه می توانید استفاده کنید.

۶- یک عدد سیب ، هویج  و…را بصورت درشت رنده کرده و با یک قاشق مربا خوری عسل و یک قاشق غذا خوری پودر بادام خام پوست کنده مخلوط کنید . در صورت تمایل می توانید آب نصف لیمو ترش تازه را به مخلوط آماده شده اضافه کنید و آن را بعنوان صبحانه  میل کنید

۷- ارده دوقاشق غذا خوری + روغن زرد یا کره محلی گاو یک قاشق غذا خوری + شیره انگور یا عسل نصف قاشق غذا خوری

 

 

ناهار و شام : برای ناهار و شام  یکی از موارد زیر را انتخاب و میل کنید

 

۱-آش جو :مقداری جو و لوبیای سفید روی شعله ملایم با نمک و کمی پیاز پخته شود .هنگام مصرف کمی روغن زیتون با چاشنی آبغوره یا آب لیمو و قره قوروت همراه کرده میل کنید.

۲-آش آبغوره:
مواد لازم: جوی پوست کنده ۱ پیمانه، عدس ۱ پیمانه، برنج ۱ پیمانه، ماش ۱ پیمانه، گندم با پوست ۱ پیمانه، سبزی آش ۱ کیلو، پیاز متوسط ۱ عدد، زرشک ۲ قاشق غذاخوری، سیر تازه ۱ حبه، نمک و فلفل و زردچوبه، زنجبیل و زیره به مقدار لازم. روغن زیتون یا کنجد یک استکان، پونه کوهی ۱ قاشق غذاخوری. سبوس گندم ۱ قاشق غذاخوری.

طرز تهیه: حبوبات را که از شب قبل خیس کرده ایم همراه با پیاز خرد یا خلال شده روی حرارت قرار داده اجازه می دهیم تا به آرامی بپزد. سپس سبزی خرد شده و زرشک را به همراه نمک و ادویه جات به آن اضافه می کنیم و وقتی که کاملاً پخت و جا افتاد در انتها روغن زیتون یا کنجد و آبغوره را به غذا اضافه می کنیم. این غذا عامل بسیار مفیدی برای کاهش فشار خون و نیز رفع غلظت خون است و برای بیماران کبدی نیز بسیار مفید می باشد.

۳-سوپ گشنیز :سبزی گشنیز، شنبلیله، کرفس، جعفری با کمی عدس و یک قاشق برنج و ماهیچه گوسفندیا مرغ یا خروس خانگی بدون چربی با آلوی بخارا یا آلوچه با چاشنی آبغوره با قره قوروت.

۴- خوراک بامیه:

۲۵۰ گرم بامیه ریز یا خلال شده + یک عدد فلفل دلمه + یک عدد پیاز خلال شده+ ۲ عدد گوجه متوسط خرد شده + ۲ حبه سیر خلال شده + یک عدد سیب زمینی خرد شده + نمک، فلفل، زردچوبه و زنجبیل همه موارد را در ماهیتابه ریخته + یک لیوان آب و کمی روغن کنجد در ماهیتابه را ببندید بگذارید به آرامی پخته شود. در نهایت کمی هم رب اضاه کنید.

۵-خوراک لوبیا چشم بلبلی

مثل عدسی پخته می شود لوبیا+ یک عدد پیاز خرد شده + چند حبه سیر+ نمک و ادویه. در هنگام مصرف کمی گلپر استفاده کنید.
۶-سالاد لوبیا چشم بلبلی:

مواد لازم: کاهو یک عدد+ لوبیا چشم بلبلی پخته نصف پیمانه+ سیب زمینی پخته و خرد شده یک عدد + سیب زمینی ترشی پخته و خرد شده متوسط ۲ عدد + هویچ رنده شده ۱ عدد+ تخم مرغ آبپز رنده شده ۱ عدد، پونه، نمک، آبلیمو + روغن زیتون یا کنجد. در صورت تمایل چند قاشق جعفری خرد شده اضافه کنید.

۷-سالاد کرفس:
کاهو۱ عدد خرد شده+ چند عدد ساقه جوان کرفس خیلی ریز خرد شده هویچ رنده شده ۱ عدد + یک یا دو حبه سیر ریز رنده شده+ ۳ الی ۴ قاشق جعفری خرد شده + پونه، نمک و آبلیمو و چند قاشق روغن زیتون. در صورت تمایل می توانید از زیتون، کشمش و بادام و جوانه گندم نیز استفاده کنید.

۸-خوراک مرغ با سبزیجات:
نصف سینه مرغ+ ۳ عدد هویج+ ۱ عدد پیاز بزرگ+ ۲ عدد کدو سبز+ ۵ حبه سیر + ۳ عدد گوجه فرنگی+ ۱ عدد سیب زمینی + ۱ عدد فلفل دلمه+ نمک و فلفل و زردچوبه + ۱ لیوان آب. همه مواد را حلقه حلقه کرده و به همراه یک لیوان آب بگذارید به آرامی بپزد.

۹-لوبیا پلو با شوید

این غذا مثل شوید باقالی پخته می شود ولی بجای باقالی از لوبیا چشم بلبلی که حاوی انسولین گیاهی است استفاده می شود.

۱۰-سوپ لوبیا چشم بلبلی:
جو پرک ۲ پیمانه+ لوبیا چشم بلبلی ۱ پیمانه + پیاز ۱ عدد. سبوس گندم یک قاشق غذا خوری هویج رنده یا ریز خرد شده ۱ عدد، آلو بخارا ۲۰ عدد، زرشک ۲ قاشق غذاخوری، سبزی آش نیم کیلو، فلفل، زردچوبه زنجبیل به میزان لازم. در هنگام مصرف از پونه یا زیره و کمی روغن زیتون یا کنجد استفاده کنید.

۱۱-سوپ کرفس:
ساقه ی ترد کرفس ۴ عدد+ هویج متوسط ۲ عدد+ نخود فرنگی ۲۰۰ گرم جوی پوست کنده یا پرک ۱ پیمانه، گشنیز و جعفری ۱۵۰ گرم، پونه کوهی ۱ قاشق غذا خوری+ پیاز متوسط ۱ عدد، روغن زیتون ۵ تا ۷ قاشق غذاخوری+ نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم+ آب لیمو ترش تازه.

طرز تهیه:
ابتدا جو را به همراه چند لیوان آب در یک ظرف مناسب روی حرارت قرار دهید تا بجوشد، سپس ۳ ساقه از کرفس ها را خرد کرده و به همراه پیاز خلال شده و هویج خرد شده به جو اضافه کرده و بگذارید با حرارت ملایم بپزد، در انتها یک ساقه کرفس باقی مانده را به صورت درشت رنده کرده و به همراه سبزی خرد شده، نمک و فلفل و زردچوبه به سوپ افزوده و اجازه دهید تا جا بیفتد و به همراه روغن زیتون آب لیمو ترش تازه میل کنید.

۱۲-قلیه ی گوشت:
مواد لازم: گوشت گوسفندی ۳۰۰ گرم، نخود یک پیمانه، لوبیا چشم بلبلی یک پیمانه، بلغور گندم ۱/۵ تا ۲ پیمانه پیاز متوسط ۳ عدد ،سیر ۱۰ حبه، تمر هندی یک بسته، نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم.

طرز تهیه:
گوشت + پیاز+ نخود و لوبیا را با هم می پزیم و درآخر سر بلغور گندم را به مواد اضافه می کنیم تا لعاب آن مانع پختن دیگر مواد نگردد. در این هنگام سیرها را کوبیده یا رنده کرده به قلیه اضافه کنید تا پخته شود پس از اینکه همه مواد پخته و جا افتاده شد. نصف تمر هندی را در آب حل کرده صاف کنید و به قلیه اضافه کنید در صورت تمایل می توانید تمام بسته تمر هندی را حل و به مواد اضافه کنید. زیرا باعث ترش شدن قلیه می شود و این بستگی به ذائقه ی شما دارد. قلیه یک غذای لعاب دار و غلیظ می باشد.

۱۳-آش جو با جگر سفید :مقداری جو همراه با نخودو لوبیا و کمی جگر سفید گوسفند روی شعله ملایم با نمک و پیاز پخته شود. هنگام مصرف کمی روغن زیتون با چاشنی آبغوره یا آب لیمو همراه کرده میل کنید.

۱۴-کلم سنگ (قمری): گل کلم، کرفس،لوبیا سبز، شلغم،ریواس، کنگر، گوجه فرنگی،کمی گوشت گوسفند یا مرغ یا خروس خانگی بدون چربی روی شعله ملایم با نمک و زرد چوبه و پیاز پخته شود از مواد فوق هر کدام که تمایل دارید و یا در دسترس می باشد انتخاب کنید .اضافه کردن قره قوروت هنگام خوردن توصیه می شود.

۱۵-نخود آب:مقداری نخود با آب و نمک روی شعله ملایم خوب پخته و هنگام مصرف کمی روغن زیتون با چاشنی آب لیمو همراه کرده میل کنید.

۱۶-مقداری کدو که با گوجه و کمی برنج و سبزی گشنیز و جعفری روی شعله ملایم پخته شده باشدو همراه با آن ساقه لطیف کرفس میل شود.

۱۷-کته گشنیز (شام):برنج خشک ۳ قاشق غذاخوری ،گشنیز ۵ برابروزن برنج ،بصورت کته پخته شود.گوشت خروس یا جوجه خروس خانگی یا کبک با پیاز و نمک و زردچوبه آب پز شده یا میگو یا ماهی تازه صید شده غیر پرورشی،گوسفندبدون چربی همراه با سالاد کاهو و خیار و گوجه فرنگی و کمی قارچ خام میل کنید .چاشنی شربت رب انار ترش یا آبغوره خانگی یا آب لیمو ترش یا ذغال اخته و امثال آن.

۱۸-کته شوید :مانند شماره ۷ انجام دهید. (شام)

۱۹-قلیه ماهی :با سبزی قلیه و تمبر هندی روی شعله ملایم پختهو با نان سنگک یا جو میل کنید.

۲۰-میگو که با سبزی جعفری و نعناع و گشنیز و یا هر سبزی خورشتی دلخواه پخته و با نان سنگکوجو میل کنید.

۲۱-آش شلغم :آش رشته یا شوروا که با شلغم پخته شده باشد همراه با کاهو و ساقه لطیف کرفس میل کنید.

۲۲-آش زرشک :سبزی خورشتی و گوشت گوسفندو زرشک با هم روی شعله ملایم پخته شود و با نان سنگک یا جو میل کنید .به جای زرشک می توان از انار استفاده نمود.

۲۳-آب گوشت بدون چربی ،نخود و لوبیا و عدس با گوشت گوسفند بدون چربی و لیمو عمانی و گوجه فرنگی پخته و با نان جو میل کنید.

۲۴-قارچ آب پز با نان سنگک یا نان جو و سالاد خیار و گوجه فرنگی با آبغوره میل کنید.

۲۵-لوبیا رشتی :لوبیا چند ساعت در آب گرم خیس بخورد تا پوست آن کنده شود و روی شعله ملایم با سبزی شوید پخته شود .هنگام مصرف مانند

خورشت با برنج یا خورشت با نان سنگک همراه با سالاد خیار و گوجه فرنگی میل کنید

۲۶-سیراب وشیردان گوسفند بدون چربی که پرزهای آن را نگرفته باشید با نمک و پیاز و زرد چوبه روی شعله ملایم بپزید و همراه با چاشنی آب لیمو یا آبغوره یا سرکه میل کنید.

۲۷-پاچه گوسفند که چربی آن را گرفته باشید همراه با شربت رب انار یا آب انار تازه و سالاد کاهو و خیار و گوجه فرنگی میل کنید.

۲۸-خورشت ذغال اخته:مانند خورشت انار و زرشک تهیه می شود.
۲۹-خورشت ریواس و کنگر:مانند خورشت انار و زرشک تهیه میشود.

پس از صرف هر یک از غذاهامصرف یک لیوان شربت های زیر:

طرز تهیه شربت های زیر به این ترتیب است که آب میوه های فوق را گرفته و روی شعله ملایم بجوشانند تا قوام گیرد و غلیظ شود .هنگام مصرف با کمی آب رقیق کرده تناول کنند .اسفرزه با آب معمولی مخلوط شود ونباید جوشانده شود.

شربت ذغال اخته، شربت ریواس، شربت چاغاله بادام،شربت آبغوره رب انار، شربت اسفرزه.

توصیه مهم : افرادی که دوست ندارند از فراورده های حیوانی استفاده کنند , می توانند از گیاه خواری مطلق استفاده کنند. به عنوان مثال می توان به جای پاچه گوسفند از بامیه گیاهی استفاده کرد و به جای سیرابی و شیردان گوسفند از هویج فرنگی و گشنیز و اسفناج.

تهیه وتدوین:دکتر عارف قنبر زاده  
فارغ التحصیل از دانشگاه برلین آلمان

http://diabetnovinteb.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *