چهار گروه رانت خواری که مخالف بازار ثانویه ارز هستند

راه‌اندازی بازار دوم دلار اگرچه آرامش را به بازار ارز برگرداند و باعث توقف روند صعودی دلار شد، اما برای رانت‌خواران دلار ۴۲۰۰ تومانی خبر خوبی نبود، چرا که آنان را از خوان گسترده رانت محروم کرد و به همین دلیل جوسازی آنان برای بازگشت به سر سفره «تقسیم دلار و سکه ارزان» ادامه دارد.

در هفته‌های گذشته و پس از راه‌اندازی بازار دوم، بسیاری از گروه‌ها و فعالانی که از متعادل‌سازی نرخ ارز، نگران بودند و منافع رانتی خود را در خطر می‌دیدند، در تحلیل‌هایی ایجاد بازار دوم را یک خطا سیاست‌گذاری دانستند و معتقد بودند که آزادسازی نرخ ارز، توسط برخی رسانه‌ها، با یک جریان‌سازی هدفمند پدید آمده است. بازار دوم ارزی، بازار متشکلی است که صادرکنندگان محصولات غیرنفتی و متقاضیان دریافت ارز به جز گروه کالاهای اساسی در این بازار بر اساس توافق به مبادلات ارزی روی آوردند. این بازار در هفته‌های گذشته باعث شده که نوسانات نرخ ارز به حداقل برسد. در این خصوص پایگاه خبری انتخاب نوشت: بازندگان حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی اگرچه نقاب بر چهره دارند و شناسایی آنان به راحتی میسر نیست، اما پشت نقاب تقلبی آنان، چهار گروه قابل شناسایی هستند.

۱- وارداتچی‌هایی که دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند و کالاهای وارداتی خود را (تازه اگر کالایی وارد کنند) بر مبنای دلار آزاد در بازار عرضه می‌کنند.

۲- مونتاژکارانی که نقاب تولید بر چهره زده‌اند و با سرهم‌بندی قطعات وارداتی با دلار ۴۲۰۰ تومان کالای خود را بر مبنای دلار آزاد عرضه می‌کنند.

۳- شهروندان دوزیست که بخشی از زندگی آنان در ایران و بخشی در خارج است و حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی باعث شده است هزینه دلاری آنان به شدت افزایش یابد. (یک فرد دائم‌المصاحبه که هزینه خانواده خارج‌نشین او با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی افزایش یافته به گونه‌ای مرتبا علیه بازار دوم مصاحبه می‌کند که آتش زدن قیصریه به خاطر یک دستمال را تداعی می‌کند).

۴- مشتاقان گردشگری در خارج از کشور، دسته چهارم بازندگان حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی هستند؛ چرا که هزینه سفر تفریحی آنان که از سفره بیت‌المال پرداخت می‌شد به شدت افزایش یافته است.

http://akharinkhabar.com/Pages/News.aspx?id=4537015

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *