اقدام سوال برانگیز شهرداری تهران

سیزدهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی، چند روزی است افتتاح شده و به گفته مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران قرار بوده تفاوت های بسیاری با دوره های پیشین داشته باشد.
در نمایشگاه امسال بنری تحت عنوان «زنان چهره شهر را تغییر می‌دهند» برای نمایشگاه طراحی شده بود که در در میانه این بنر ۵ رنگ سبز،آبی، قرمز، نارنجی و مشکی به چشم می خورد، د رحالی که روی خط مشکی، ضربدر زده شده بود.

در فضای مجازی انتقاداتی به این طرح وارد شده که در ادامه تقدیم می گردد.

یکی از موضوعاتی که فاطمه راکعی در نشست خبری نمایشگاه سیزدهم به آن اشاره کرد، جشن بانو در سالن همایش‌های برج میلاد که سال گذشته به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) برگزار شد و حواشی بسیاری به همراه داشت. راکعی در حالی گفت «من صحبت‌هایی در مورد آنچه که گذشت دارم و به نظرم باید درمورد برخی موارد کتاب نوشت» که امسال هم بار دیگر شاهد حواشی در حوزه مربوط به بانوان بودیم.

در نمایشگاه امسال بنری تحت عنوان «زنان چهره شهر را تغییر می‌دهند» برای نمایشگاه طراحی شده بود که در در میانه این بنر ۵ رنگ سبز،آبی، قرمز، نارنجی و مشکی به چشم می خورد، د رحالی که روی خط مشکی، ضربدر زده شده بود.

این بنر در فضای مجازی، محور انتقادهای بسیاری قرار گرفت و اعتراضات زیادی را به همراه داشت؛ به برخی از این انتقادها می توان فهرست وار به این شرح اشاره کرد:

زنان دفتر نقاشی شما نیستند که بخواهد آن ها را نقاشی کنید

کی می خواهید بفهمید که زن، آدم است، شیء نیست

تبلیغات رسمی شهرداری علیه چادر

زن سیمان و سازه نیست که شهر را زیبا کند

زنان چهره شهر را تغییر می دهند اما نه آن گونه که لیبرال های شهرداری فکر می کنند

و….

با توجه به حملاتی که این روزها در فضای اجتماعی به موضوع حجاب و چادر می شود از یکسو و از سوی دیگر به دلیل هم زمانی این ایام با آغاز ماه محرم، قطعا طراحی چنین پوسترهایی نمی تواند معقول و منطقی باشد و قطعا عامل دلنگرانی فعالان حوزه فرهنگ و عفاف می شود.

مشاور شهردار و مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران پاسخ خبرنگار مهر را بی پاسخ گذاشت اما در گفتگو با شهرنوشت درباره این پوستر و طراحی آن گفت: پوستری که درباره آن حاشیه ایجاد شده، مربوط به محیط زیست و رنگ آن خاکستری است و پوستر اصلی نمایشگاه هم نیست.

راکعی گفت: در هر دوره از نمایشگاه کیسه هایی را با هدف ترغیب به استفاده نکردن از پلاستیک به نمایش می گذاریم. امسال هم یکی از رئوس برنامه حوزه زنان، تغییر چهره خاکستری شهر است، رنگ پوستر هم خاکستری است که روی آن خط مشکی کشیده شده است.

مشاور شهردار تهران و مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران افزود: ۲ بنر در کنار کیسه ها زدیم که پوستر نیست و در بخش جانبی نمایشگاه است و پیام پوستر این است که می خواهیم دود، گرد و غبار و خاک را از چهره شهر پاک کنیم و تحقق این هدف را هم با مشارکت زنان آغاز کردیم و به زودی با محلات برای رنگی کردن سطح شهر و خانه های تعامل خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه رنگ پوستر نمایشگاه خاکستری است نه مشکی؛ بیان کرد: ما با رنگ مشکی مشکلی نداریم، اما متاسفانه برخی بدون کسب اطلاع از افراد مسئول و بدون اینکه از قضاوت خود اطمینان داشته باشند، با شائبه سازی ناروا دنبال حاشیه سازی برای شهرداری و حوزه زنان هستند.

با این حال به نظر می رسد با توجه به شرایط کنونی و جنگ نرمی که دشمن آغاز کرده، این توضیحات پاسخ قانع کننده ای نیست. قضاوت با خوانندگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *