خسیس ترین زن تاریخ کیست؟

در اوایل قرن ۲۰ زنی به نام” Henrietta Howland Robinson” با اسم مخفف”Hetty Green” در نیویورک آمریکا زندگی می کرد که در اوج خساست عنوان پولداترین زن آمریکا را با خود یدک می کشید تا جایی که امروز از او به نام خسیس ترین انسان جهان در کتاب گینس یاد شده است.
این زن سالخورده با پوششی سیاه،کهنه و کثیف همراه با وصله پینه های فراوان روزهای متوالی از خیابان” Wall Street” قدم زنان عبور می کرد و مردم به خاطر ظاهر مرموز و وحشتناکش به او جادوگر خیابان وال استریت می گفتند.زنی که پس از مرگش در سال ۱۹۱۶ میزان ثروت او حدود ۲۰۰ میلیون دلار برآورد شد.

جادوگر وال استریت متولد سال ۱۸۳۴ در ماساچوست و فرزند یک خانواده متمول بود که خانواده اش از راه صید نهنگ و تجارت آن پولدار شده بودند، این زن که تک‌فرزند بود از دو سالگی به خاطر بیماری مادرش نزد پدربزرگ و مادربزرگ خود فرستاده شد تا تحت نظر آنها بزرگ شود.
پدربزرگ او بسیار خسیس بود و به خاطر ضعف در بینایی از سن ۶ سالگی نوه اش از او برای خواندن مقالات اقتصادی کمک می گرفت تا اینکه این کودک ۱۳ ساله شد و به طور کامل اختیار حساب و کتاب پدربزرگ را به دست گرفت.
هنگامیکه”Hetty” به سن ۱۶ سالگی رسید به مدرسه الیزا رفت و تا سه سال بعد با غلط های املایی فراوان به تحصیل در آنجا ادامه داد اما در حساب و کتاب او هیچ ایرادی پیدا یافت نمی شد زیرا او عاشق عدد و رقم بود. زمانی که تحصیل او به پایان رسید، به سرمایه‌گذاری روی آورد و ۱۲۰۰ دلاری که پدرش برای خرید لباس به او داد را به عنوان سرمایه مورد استفاده قرار داد و این آغاز قدم نهادن وی در جهان تجارت بود.
در سال ۱۸۶۰ مادر این دختر جان خود را از دست داد و تمام چیزی که برای او به ارث رسید ۸ دلار بود، مدتی بعد خاله او نیز درگذشت و از آنجا هم ۲۰ دلار به عنوان میراث نصیب “Hetty” شد اما از مرگ عمه اش در کمال ناباوری هیچ چیزی به او نرسید چرا که همه چیز به یک موسسه خیریه اهدا شد.
دخترک حسابگر اما در این مورد آرام نگرفت و با مراجعه به یک دفتر وکالات و تهیه وصیت نامه جعلی موفق به تصاحب ۶۰ هزار دلار از دارایی‌های عمه‌اش نیز گشت هر چند که تردید یک قاضی کار دست او داد و شخصی به نام رابینسون مندل با پیگیری این پرونده موفق به اثبات حیله او شد اما “Hetty” با ازدواج با مردی حسابگر به نام هنری گرین مانند خودش، تغییر نام خانوادگی از رابینسون به گرین و تن دادن به پیشنهاد او برای سفربه لندن موفق به فرار از چنگ قانون شد.
این زوج در لندن زندگی تازه خود را آغاز کردند و صاحب دو دختر نیز شدند، زن خسیس به همسر هشدار داد که هیچ حقی نسبت به اموال او ندارد و حسابشان کاملاً از هم جداست؛ پس در فرصتی مناسب اقدام به سرمایه گذاری تازه و مستقل برای خود کرد در حالی که روز به روز ثروتش افزایش می یافت.
او تمرکز خود را روی خرید اوراق قرضه در جنگ داخلی آمریکا گذاشت در حالی که بسیاری از تاجران از ترس اوضاع نابسامان، از این اقدام خودداری کردند و این همان برنگ برنده ای بود که نصیب این زن شد. حرکت به موقعی که شرایط را برای سرمایه کذاری او در راه آهن آمریکا هم فراهم کرد، چرا که دیگر آب ها از آسیاب افتاده بود و او به کشور خودش بازگشت.
همسر این زن خسیس هم از شرارت او در امان نماند زیرا در بانکی کار می کرد که “Hetty” در آن سهامدار بود و بی‌خبر از همه جا به خاطر وامهایی که زن مذکور به وی می داد، بدهی‌هایش سر به فلک زد و تمام ثروتش را یک جا به هتی واگذار نمود، پس از این اتفاق هم یک حمله ناگهانی قلبی کارش را برای همیشه یک سره کرد.
اکنون “Hetty”خسیس ترین و ثرومندترین زن آمریکا بود که روایات بسیار از خساست های او در تاریخ ثبت شده است.به عنوان مثال تا نیمه های شب وقت صرف کردن برای پیدا کردن یک تمبر یا مصرف نکردن آب گرم برای جلوگیری از هزینه ها یا عدم استفاده از وسایل گرمازا در سرمای زمستان اما از همه بدتر زمانی بود که پسر او در کودکی دچار شکستگی پا شد و به خاطر اینکه مادرش او را به درمانگاه خیریه با امکاناتی نا مناسب برد در بزرگسالی به مشکل بزرگی برخورد کرد، بنا برخی روایت پایش برای همیشه قطع شد و طبق بعضی روایات دیگر پایش تا آخر عمر کج جوش خورد.
سرانجام این زن در سال ۱۹۱۶ جان خود را از دست داد و برای همیشه از سکه ها و اوراق بهادار و اسکناس هایش خداحافظی کرد که دلیل مرگش هم بسیار قابل تامل بود. بنا بر گزارشات، او در حال جر و بحث با یک خدمتکار درباره باز ماندن شیر و هدر رفتن آب بوده که بر اثر فشار عصبی ناگهان سکته می کند. بد نیست بدانید فرزندان او پس از مرگش از تمامی ثروتش برای لذت بردن از زندگی استفاده کردند و آخرین بازمانده او ینی دخترش نیز در سال ۱۹۴۸ جان خود را از دست داد که او نیز باقی مانده میراثش را قبل از مرگ به موسسه تکنولوژی ماساچوست بخشید.

http://akharinkhabar.com/Pages/News.aspx?id=4542786

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *