فلوشیپ (پزشکی) فرق فلوشیپ با فوق تخصص

فلوشیپ یا دوره تکمیلی تخصصی یکی از دوره‌های تحصیلی تکمیلی پزشکی، روانشناسی و ….که پس از تکمیل دوره رزیدنسی می‌باشد که مهارت های عملی و تجربی فارغ التحصیلان را افزایش می دهد که پس از تکمیل دوره تخصص گذرانده می‌شود.و فارغ التحصیلانی که بعد از اتمام دوره های تحصیلی و آموزشی بدنبال قوی کردن رزومه خود و افزایش مهارت های تخصصی خود می باشند باید این دوره را بگذرانند و طول دوره از چند ماه تا حداکثر دو سال بطول می انجامد و گذراندن دوره نیاز به تخصص دارد و دوره ای تکمیلی است.

 

معمولاً برای هر رشته تخصصی پزشکی در چند موضوع عمده دوره‌های فلوشیپی در نظر گرفته می‌شود که متخصصان واجد شرایط می‌توانند در آن شرکت کرده و فارغ‌التحصیل شوند. طول دوره بسته به نظر استادان مربوطه بوده و در حدود ۱۸ ماه است. بعنوان مثال برای متخصصان زنان و زایمان دارای تخصص دانشنامه تخصصی برای دوره‌های فلوشیپی ناباروری پریناتولوژی و غیره وجود دارد.

این اصطلاح در گروه‌های علمی دیگر نیز با شرایط متفاوتی کاربرد دارد که مثلاً در رشته‌های مهندسی معرف دوره تحصیلی متفاوتی است. فلوشیپ‌های پزشکی در بسیاری از کشورهای دنیا ارائه می‌شود و موجب افزایش سطح علمی پزشکان می‌گردد. برای مثال یک متخصص چشم می‌تواند دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) در رشته قرنیه را بگذراند. البته اصطلاح فلوشیپ ممکن است در سایر رشته‌های غیرپزشکی نیز با عناوین مختلفی به کار برده شود.

فرق فلوشیپ با فوق تخصص چیست؟

پزشکی یکی از رشته هایی است که برای طی کردن مراحل آن زمان زیادی لازم است و مراحل آن به شرح ذیل می باشد:

پزشک عمومی: گذراندان دوره ۵ الی ۷ سال (پس از اخذ دیپلم و پیش دانشگاهی)

تخصص: پس از فارغ التحصیلی پزشک عمومی، می تواند در یکی از رشته های تخصصی پذیرفته و شروع به تحصیل نماید

دوره های فلوشیپ یا تکمیل تخصص: به دوره های آموزشی پزشکان متخصص که طول دوره ها کمتر از دو سال است و منجر به اخذ مدرک نمی شود.

فوق تخصص: متخصص یکی از رشته های تخصصی پزشکی در صورت پذیرفته شدن در یکی از رشته های زیر گروه رشته تخصصی اش و گذراندن دو الی سال دیگر، به عنوان فوق تخصص یک رشته زیر گروه آن رشته تخصصی شناخته می شود.

پی اچ دی (PHD): مدرک دکترای ناپیوسته در رشته های علوم پایه پزشکی است.

https://www.studentvisa.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *