اگر روزی دیگر ماه در آسمان وجود نداشته باشد چه اتفاقی می‌افتاد

تاحالا به این فکر کرده بودید که اگر روزی دیگر ماه در آسمان وجود نداشته باشد چه اتفاقی می‌افتاد؟?

شاید فکر کنید تنها فرق ممکن، نبودن ماه در آسمان شب باشد و اینکه از تماشای زیبایی آن محروم می‌شویم. ولی این تمام ماجرا نیست، چراکه در صورت نبود ماه،‌ اتفاقات زیادی رخ خواهد داد.

یکی از شناخته‌شده‌ترین اثراتی که ماه روی زمین دارد، در جزر و مد است. بنابراین، وقتی ماه نباشد، شرایط جزومد تغییر می‌کند. به‌صورتی که اندازه‌ی این جزرومدها یک‌سوم اندازه‌ی فعلی می‌شد. از طرف دیگر، وجود ماه و کشش گرانشی این قمر باعث می‌شود آب‌های سطح زمین در وسط آن جمع شوند و اگر ماه نباشد، آب زیادی به سمت‌ قطب‌ها حرکت می‌کرد.

همه‌ی ما، فصل‌های منظم و متعادل فعلی را مدیون وجود ماه هستیم. ماه باعث می‌شود که زمین زاویه ۲۳ درجه‌ی خود را حفظ کند. بنابراین،‌ اگر روزی دیگر ماهی در آسمان وجود نداشته باشد، زمین هم تغییر زاویه می‌دهد و در نتیجه یا فقط چند دقیقه خورشید را می‌توانیم ببینیم و یا اینکه مانند سیاره اورانوس ۴۲ سال روز داشتیم و ۴۲ سال شب!

یکی دیگر از اثرات ماه این است که جاذبه آن باعث کاهش سرعت چرخش زمین می‌شود. یعنی در صورتی که ماه وجود نداشته باشد که چرخش زمین را آهسته‌تر کند، چرخش آن به دور خودش، یعنی ۲۴ ساعت فعلی، فقط ۶ الی ۸ ساعت طول می‌کشد که در نتیجه‌ی این امر ممکن است شاهد باد و طوفان‌های بسیار زیاد و قدرتمندی باشیم. علاوه بر این، بعضی از نقاط زمین بسیار گرم و برخی هم بسیار سرد می‌شدند.

اگر ماه نباشد شب‌های ما هم خیلی تاریک‌تر می‌شود. بخشی از روشنایی شب را مدیون حضور ماه هستیم. بعد از ماه ، درخشان‌ترین جرم آسمانی زهره است که درخشش آن با ماه قابل مقایسه نیست، چراکه گفته می‌شود ماه ۲ هزار برابر درخشان‌تر از زهره است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *