بلایی که جنگ هسته‌ای هند و پاکستان بر سر ساکنان زمین خواهد آورد

نشریه علمی «ساینس ادونس» به سناریوی وحشتناکی که در صورت جنگ هسته ای میان هند و پاکستان با توجه به افزایش تنش میان دهلی نو و اسلام آباد، رقم خواهد خورد پرداخته و آورده است: پس از حملات هسته ای، بدترین جنگ ممکن برای بشریت شروع می شود و فورا ۱۰۰ میلیون نفر کشته می شوند و دود سیاه ناشی از بمب های اتمی به کاهش فاجعه بار دمای هوا خواهد انجامید.

«الان روبوک» استاد علوم محیط زیست و اقلیم در دانشگاه «راتگرز» و یکی از گردآورندگان گزارش نشریه علمی ساینس ادونس به خبرگزاری فرانسه گفت: متاسفانه احتمال جنگ وارد است زیرا هند و پاکستان بر سر کشمیر کشمکش دارند و این تشدید تنش تلفاتی هم از نظامیان دو کشور به دنبال داشته است.

دانشمندانی که پژوهش و گزارش را گرد آورده اند، می گویند: تعداد کشته شدگان به ۱۲۵ میلیون نفر در صورت استفاد از بمبی به وزن ۱۰۰ تُن که شش بار از بمب هیروشیما بزرگتر است، افزایش می یابد. حدود ۱۶ تا ۳۶ تُن دوده به اتمسفر جو در نتیجه انفجارها خواهد رسید که این مقادیر عظیم از دوده باعث جذب نور خورشید و گرمای هوا می شود که سبب رسیدن دود به طبقات فوقانی اتمسفر می شود که این امر قدرت رسیدن نور خورشید به زمین را حدود ۲۰ تا ۳۵ درصد کاهش می دهد. کاهش دما در سطح زمین حدود ۲ تا ۵ درجه خواهد بود. بارش باران حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش می یابد و پیامدهای اصلی این فاجعه کمبود عمده مواد غذایی سالها و حتی یک دهه در سراسر جهان خواهد بود.

«الان روبوک» استاد علوم محیط زیست و اقلیم در دانشگاه «راتگرز» و یکی از گردآورندگان گزارش نشریه علمی ساینس ادونس افزود: امیدواریم که مردم پس از این بررسی و پژوهش قانع شوند که استفاده از سلاح هسته ای مجاز نیست زیرا سلاح کشتار جمعی است.

این گزارش در حالی منتشر می شود که تنش میان دو رقیب هسته ای در آسیای جنوبی به علت مساله کشمیر به شدت افزایش یافته است و برخی از مواقع دو طرف یکدیگر را به استفاده از تسلیحات هسته ای علیه دیگری تهدید می کنند.

تهدیدات هسته‌ای میان دو طرف در حالی افزایش می یابد که هرکدام حدود ۱۵۰ کلاهک هسته ای در اختیار دارند که پیش بینی می شود این تعداد تا سال ۲۰۲۵ به بیش از ۲۰۰ کلاهک هسته ای افزایش یابد.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، اخیرا از احتمال به وجود آمدن حمام خون در کشمیر سخن گفت.

او در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: وقتی یک کشور هسته‌ای تا آخر پای مبارزه می‌ماند، پیامدهایی متوجه فراسوی مرزهاست. این آزمایش سازمان ملل است. شما کسانی هستید که به کشمیر حق (خودمختاری) داده‌اید. زمان سکوت نیست، زمان عمل است.

منطقه کشمیر، محل کشمکش‌های چند ساله میان هند و پاکستان بوده است. دولت هند در پنجم ماه آگوست (۱۴ مرداد)، وضعیت خودمختاری این منطقه را لغو کرد و در پی آن، تمهیدات امنیتی و نظارتی در آن برقرار کرد.

به گزارش مهر، اسپوتنیک به نقل از برایان تون استاد دانشگاه کلرادو آمریکا آورده است: جنگ میان هند و پاکستان میزان مرگ و میر را در دنیا به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. دود سیاه ناشی از انفجار مانع از رسیدن نور خورشید به زمین می شود و درجه حرارت تا حد زیادی کاهش می یابد و نباتات دیگر نمی رویند و این بر حیات موجودات کره زمین و بشر تاثیر دارد. اگر سلاح هسته ای به کار گرفته شود، سیاره زمین از تبعات آن از جمله بروز زمستان هسته‌ای شدید رنج خواهد برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *