مواد غذایی که هرگز نباید خام خورده شوند

در سال های اخیر بحث سالم خوری و استفاده از مواد غذایی به صورت طبیعی بسیار داغ شده. یکی از نتایج این جریان، رژیم غذایی خام خواری است که طرفداران زیادی هم پیدا کرده. حالا این سؤال مطرح است که آیا می توانیم همه ی مواد غذایی را به صورت خام مصرف کنیم؟

خام خوردن بعضی مواد غذایی خطری ندارد. برای مثال بسیاری از میوه ها و سبزیجات را می توانیم بعد از شستن، بدون انجام کار خاصی بخوریم. با این حال، بعضی مواد غذایی هم هستند که هرگز نباید خام خورده شوند چون ممکن است هضم آن ها برای بدن دشوار باشد یا حاوی مواد سمی ای باشند که می توانند باعث بیماری شوند.
در ادامه به مواد غذایی می پردازیم که هرگز نباید آن ها را به صورت خام بخوریم.

۱- شیر
شیر تازه را بهترین نوع شیر برای بدن می دانند، اما تازه بودن شیر به این معنا نیست که مستقیماً از گاو، بز، گوسفند یا شتر دوشیده شده. شیر خام یا غیر پاستوریزه می تواند حاوی باکتری های مضر و دیگر میکروب هایی باشد که می توانند باعث بیماری یا حتی مرگ شوند. خوردن شیر خام می تواند باعث ابتلا به عفونت های جدی ای هم شود، مثل باکتری های سالمونلا، لیستریا و ای. کولای.


۲- کلم کیل
کلم کیل را یکی از سالم ترین مواد غذایی دنیا می دانند. با این حال، خوردن مقادیر زیادی کلم کیل به صورت خام می تواند منجر به بی نظمی هورمونی شود، مسأله ای که به بروز نوسان در قند خون، وزن و سلامت متابولیک کلی بدن می انجامد. این مشکلات می تواند به التهاب غده تیروئید یا گواتر بیانجامد.

۳- تخم مرغ
گرچه خوردن تخم مرغ خام در کشورهایی مثل ژاپن و کره رایج است، اما این تصور رایج که تخم مرغ خام سالم تر از تخم مرغ پخته شده است، توسط یک تحقیق رد شده. در این تحقیق پی برده شد که وقتی تخم مرغ به صورت پخته مصرف می شود، پروتئین آن بیشتر از حالت خام جذب بدن می شود، به طوری که ما ۹۰ درصد پروتئین تخم مرغ پخته را جذب می کنیم اما این میزان در مورد تخم مرغ خام ۵۰ درصد است. به علاوه برای اینکه از نابود شدن باکتری سالمونلای درون تخم مرغ مطمئن شویم باید آن را خوب بپزیم.


۴- بادام تلخ
بادام تلخ به خواص درمانی اش شهرت دارد، گرچه تاا به حال هیچ تحقیق قطعی ای این خواص را اثبات نکرده. اما بادام تلخ حاوی ماده ای به نام سیانید است که در رمان های پلیسی آگاتا کریستی از آن به وفور به عنوان یک «اسلحه» ی کشنده یاد شده. در حقیقت ماده ی سیانید در مقدار معینی می تواند سمی و مرگبار باشد. خوردن ۷ تا ۱۰ بادام تلخ در کودکان می تواند منجر به مرگ شود و ۱۲ تا ۷۰ عدد بادام تلخ هم برای افراد بزرگسال می تواند کشنده باشد. طبق تحقیقات، خوردن ۴ تا ۵ عدد بادام تلخ می تواند باعث گیجی، حالت تهوع و کرامپ (انقباضات غیر ارادی و دردناک) شکمی شود. بادام های خام و تلخ در آمریکا جز مواد غذایی ممنوعه محسوب می شوند.


۵- آرد
خوردن آرد به صورت خام ریسک ابتلا به باکتری ای. کولای را دارد. باکتری های درون مواد غذایی حاوی آرد با پخته شدن از بین می روند.


۶- کلم بروکسل
کلم بروکسل مواد مغذی زیادی در خود دارد و سرشار از آنتی اکسیدان است. گرچه کلم های بروکسل را می توان به صورت خام خورد و از پختن بیش از اندازه ی آن ها هم باید پرهیز کرد، اما اگر از مشکل کم کاری تیروئید رنج می برید باید از خوردن کلم بروکسل خام خودداری کنید چون این ماده ی غذایی یکی از عوامل احتمالی نارسایی تیروئید به شمار می رود.

۷- سیب
یک ضرب المثل هست که می گوید هر روز یک سیب بخور تا دکتر به سراغت نیاید. اما دانه های سیب حاوی ماده ای به نام آمیگدالین هستند که گاز زدن تصادفی آن ها می تواند باعث انتشار ماده ی سیانید شود. گرچه برای اینکه سیانید به دوز کشنده ای برسد باید نزدیک به ۴۰ دانه ی سیب را ببلعید، اما کارشناسان می گویند حتی مقدار اندکی از این ماده هم می تواند خطرناک باشد و باید حتماً از بلعیدن دانه های سیب خودداری کنید.

۸- بادام هندی
بادام هندی نه تنها یک میان وعده ی خوشمزه است، بلکه کلسترول های مضر را کاهش می دهد، ریسک حمله قلبی را کم می کند و به حفظ تناسب اندام کمک می کند. با این حال، بادام هندی خام حاوی اوروشیول است، ماده ای سمی که در گیاه پیچک سمی وجود دارد که از همان تیره ی درخت بادام هندی است. در بعضی افراد حتی تماس با بادام هندی هم می تواند باعث یک واکنش پوستی شود.

۹- ماهی تن
در تهیه ی غذاهایی مانند سوشی از ماهی های خام و تازه ای مثل تن استفاده می شود. گرچه ماهی تن را به صورت خام می توان خورد، اما اگر ماهی تن خام در کنار گوشت خام یا ماهی های خام دیگر نگهداری شده باشد، مصرف آن ممکن است شما را با ریسک ابتلا به بیماری های ناشی از غذا مواجه کند. علاوه بر این، ماهی تن خام جیوه ی بسیار زیادی در خود دارد، ماده ای که می تواند تأثیرات سمی ای بر سیستم های قلبی عروقی و عصبی مرکزی بدن داشته باشد. تحقیقات هم نشان داده میزان جیوه در ماهی پخته شده ۴۰ تا ۶۰ درصد کمتر از ماهی خام است.


۱۰- جوانه
جوانه راحت ترین گیاه برای پرورش بوده و سرشار از مواد مغذی است. با این حال، باکتری ها می توانند قبل از رشد دانه های جوانه ها در آن ها نفوذ کنند که در اینصورت شستن جوانه ها کمکی به از بین رفتن باکتری آن ها نمی کند و به همین دلیل خوردن جوانه های خام می تواند باعث مسمومیت غذایی شود. نشانه های این مسمومیت که ۱ تا ۸ روز بعد از مصرف جوانه ظاهر می شوند، عبارتند از: کرامپ (انقباضات غیر ارادی و دردناک) معده، اسهال و استفراغ.

۱۱- گوجه فرنگی
گرچه گوجه فرنگی را می توان به صورت خام خورد، اما تحقیقات نشان داده فعالیت آنتی اکسیدانی گوجه فرنگی پخته بیشتر از گوجه فرنگی خام است. این بدان معنی است که برای اینکه بهره ی بیشتری از خواص گوجه فرنگی ببرید، باید آن را به صورت پخته مصرف کنید. در میان سبزیجاتی که بیشترین انباشت مواد آفت کش را بر روی خود دارند، گوجه فرنگی رتبه ی دهم را به خود اختصاص داده. بنابراین ابتدا باید آن ها را خوب بشویید. ریشه، برگ ها و گوجه فرنگی های نرسیده سمی هستند و نباید خورده شوند.


۱۲- سیب زمینی
درست است که خوردن سیب زمینی خام رایج نیست اما ممکن است بچه ها این کار را انجام دهند. سیب زمینی حاوی ضد مغذی هایی است که می توانند فرآیند هضم و جذب مواد مغدی را مختل کنند. با پختن سیب زمینی می توان مقدار لکتین موجود در آن را که یکی از این ضد مغذی ها است، تا ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش داد. گلیکول کالوئید موجود در سیب زمینی هم در مقادیر بالا می تواند باعث خواب آلودگی، خارش، افزایش حساسیت و مشکلات گوارشی شود. با پوست کندن و پختن سیب زمینی می توان از مقدار این ماده هم کم کرد.

علاوه بر این ها، نگهداری از سیب زمینی خام در جای گرم می تواند باعث تولید مواد سمی در آن شود.

۱۳- مرغ
خوردن مرغ خام می تواند باعث بیماری های جدی ای شود چون حاوی باکتری های سالمونلا، کامپیلوباکتر، یا هر دوی آن ها است، مسأله ای که می تواند باعث اسهال، تب و کرامپ (انقباضات غیر ارادی و دردناک) شکمی شود.

۱۴- قارچ
قارچ خام حاوی ماده ای به نام آگاریتین است که در مثانه ی موش ها تأثیر سرطانی دارد. گرچه به نظر می رسد که این ریسک در مورد انسان ها بسیار کمتر است، به طوری که از هر ۱۰۰ هزار نفر حدود ۲ نفر به این مشکل دچار می شوند، اما برای اینکه از مواد مغذی موجود در قارچ که ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می دهند، بهره ببرید، بهتر است اول آن را بپزید. به علاوه، پختن قارچ کمک می کند آلودگی جیوه ای آن از بین رود.

به علاوه قارچ ماده ای به نام چیتین در خود دارد که هضم آن برای بدن بسیار سخت است. چیتین در فرآیند پخت تجزیه و بنابراین هضم و جذب آن ممکن می شود.

۱۵- لوبیا قرمز
لوبیا قرمز حاوی ماده ی سمی ای به نام هماگلوتینین (لکتین لوبیا قرمز) است که ممکن است بعد از خوردن ۴ یا ۵ عدد لوبیای قرمز، باعث اسهال، گاستروانتریت شدید، حالت تهوع شدید و استفراغ شود.

۱۶- برگ ریواس
خوردن ریواس به صورت خام ایرادی ندارد، به شرط آنکه سراغ برگ هایش نروید. گرچه ساقه ی ریواس مغذی است و در چین باستان کاربرد درمانی داشت، اما برگ های آن سمی است و نباید به صورت خام یا حتی پخته خورده شود. برگ ریواس حاوی اگزالیک اسید است که ممکن است باعث اسهال، قرمز شدن ادرار، حالت تهوع و استفراغ شود.

۱۷- زیتون
برخلاف دیگر مواد غذایی این فهرست، زیتون را به این دلیل نباید به صورت خام استفاده کرد که غیر قابل خوردن است، نه به خاطر اینکه می تواند باعث بیماری یا مرگ شود. زیتون خام بسیار تلخ است و اگر زیتونی را بعد از کندن از شاخه ی درخت، یکراست به دهان فرو ببرید، احتمالاً به خاطر مزه ی بدش فوراً آن را تف خواهید کرد.

۱۸- عسل
عسل خام ممکن است حاوی تخم باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم باشد که به ویژه برای نوزادان، کودکان زیر یک سال و زنان باردار، بسیار خطرناک است. این مسأله می تواند باعث مسمومیت بوتولیسم شود که عوارض جانبی آن عبارتند از حالت تهوع، استفراغ و اسهال. این شرایط می تواند به بروز رعشه ای خطرناک بیانجامد.

۱۹- صدف
خوردن صدف خام رگچه باعث مسمومیت آنی و قطعی نمی شود، اما ریسک ابتلا به بیماری های ناشی از غذا را بالا می برد. کسانی که سیستم ایمنی سرکوب شده ای دارند، زنان باردار و کودکان، تحت هیچ شرایطی نباید صدف خام بخورند.

۲۰- بادمجان
یک عدد بادمجان حاوی حدوداً ۱۱ میلی گرم سولانین است، ماده ای شبه قلیایی که در مقادیر زیاد می تواند سمی باشد.

گرچه برای اینکه این ماده به حد کشنده ای برسد، باید بادمجان زیادی را به صورت خام بخورید، اما خوردن بادمجان خام کماکان می تواند باعث حالت تهوع، استفراغ و اسهال شود.

۲۱- سوسیس هات داگ
گرچه سوسیس های هات داک معمولاً نیمه پخته هستند، اما بهتر است قبل از خوردن شان آن ها را بپزید.

سوسیس هات داگ نیمه پخته می تواند حاوی باکتری لیستریا باشد، که فقط حرارت می تواند آن را از بین ببرد.

۲۲- لوبیا سفید
لوبیای سفید حاوی ماده ی لینامارین است، که در صورتی که خام خورده شود، تولید سیانید می کند. خوردن لوبیای سفید به صورت خام در مقادیر بالا می تواند کشنده باشد. خوشبختانه طی فرآیند پخت، از میزان سیانید لوبیای سفید کاسته می شود.

۲۳- لوبیا سبز
گرچه لوبیا سبز خام لزوماً سمی نیست، اما می تواند حاوی مقادیر بالایی لکتین باشد، پروتئینی که می تواند با
عث مشکلات گوارشی شود.

http://akharinkhabar.ir/health/5644775