دروغ های آمریکا برای بر افروختن دَه جنگ

به گزارش خبرگزاری فارس، میشل کُلُن در هفدهم ماه مه، طی مقاله‌ایی کوتاه، به دَه دروغ رسانه‌ایی که آمریکا برای بر افروختن دَه جنگ در چهارگوشه جهان به آنها متوسل شده است، اشاره کرده است. اشاره یی که توجّه به آن، به خصوص درشرایط کنونی برای ما ضرورتی مضاعف دارد.

میشل کُلُن، روزنامه نگار، نویسنده و فیلمسازی بلژیکی است از تبار «چپ رادیکال». او از سازماندهندگان اعزام ناظران عادی به مناطق درگیری در جنگ بالکان و در جنگ عراق است.

وی همچنین عضو حرکت معروف  (محور تقارن برای صلح) است که به همت “تری میسان” روزنامه نگار و نویسنده و تحلیل‌گر برجسته فرانسوی و شبکه معروف فرانسوی ـ جهانی ولتر، برای مقابله با سیاست‌های تجاوزگرانه آمریکا، از مجموعه‌ای از«الیت»‌های سراسر جهان، تشکیل شده است.

کُلُن به زبان فرانسه می‌نویسد و از میان کتاب‌های فراوان او که به زبان‌های متعدد دیگر نیز ترجمه شده‌اند، از جمله می توان به عنوان نمونه به کتاب‌هایی اشاره کرد همچون: راهنمای عملی مقابله با دستکاری افکار عمومی، یوگوسلاوی و جنگ‌های آینده، ناتو در حال فتح و اشغال همه جهان است، قوانین اقتصادیی که جنگ‌ها را به وجود می‌آورند، جنگ گلوبال آغاز شده است و

این نویسنده بلژیکی در این مقاله توضیح می‌دهد که در عصر ارتباطات جمعی گسترده، قبل از آغاز هر جنگی از دروغ‌های رسانه‌ای برای آماده‌سازی افکار عمومی، استفاده می‌شود و این که آمریکا، از طریق وسایل ارتباط جمعی، بارها و بارها جنگ‌هایی را که تصمیم به برافروختنشان گرفته بود و گرفته است با دروغ‌هایی که بعداً رسوا شده‌اند و می‌شوند، «موجّه و مشروع»، جلوه داده است و می‌دهد.

میشل کُلُن، دَه نمونه از این دروغ‌های رسانه‌ای را با اختصار تمام، اینچنین بر می‌شمارد:

۱) ویتنام: ۱۹۷۵ ـ ۱۹۶۴

* دروغ رسانه‌ها:

در روزهای دوم و سوم ماه اوت، نیروهای ویتنام شمالی، در خلیج تانکن به کشتی‌های آمریکایی حمله کردند.

** آنچه بعداً معلوم شد:

هرگز چنین حمله‌ای در کار نبوده است و همه قضیه را کاخ سفید ساخته و پرداخته بود.(۱)

*** هدف اصلی:

مانع استقلال ویتنام شدن. فرمانروایی آمریکا را بر منطقه تضمین کردن.

**** نتیجه ی کار:

میلیون‌ها قربانی. تولد نوزادان ناقص الخلقه برای نسل‌ها و نسل‌ها، بر اثر استفاده آمریکا از Agent Orange 2 . مشکلات فوق‌العاده وخیم اجتماعی.

۲) Grenade گرانادا ۱۹۸۳

* دروغ رسانه‌ها:

در این جزیره کوچک کاراییب، یک پایگاه نظامی برای شوروی ساخته شده است که زندگی پزشکان آمریکایی را به خطر می‌اندازد.

** آنچه بعداً معلوم شد:

این موضوع کاملاً دروغ است. جزء به جزء و قطعه به قطعه این دروغ را پرزیدنت ریگان از خودش ساخته است.

*** هدف اصلی: مانع رفرم‌های اجتماعی و دموکراتیک نخست وزیر کشور، Bishop (که سرانجام به قتل رسید) شدند.

**** نتیجه ی کار: سرکوب وحشیانه. دوباره به چنگ واشنگتن گرفتار شدن کشور.

۳) پاناما ۱۹۸۹

* دروغ رسانه ها:

ضروری است که برای دستگیری «نوریگا»، رئیس جمهوری پاناما، دست به کار شد. چون او مشغول کار قاچاق مواد مخدّر است.

** آنچه بعداً معلوم شد:

نوریگا ـ که خودش مزدور و ساخته و پرداخته سیا بود ـ در پایان تاریخ قرارداد مربوط به کانال پاناما، خواهان حق حاکمیت پاناما براین کانال بود. چیزی که سیا نمی‌توانست آن را تحمل کند.

*** هدف اصلی: ادامه ی کنترل آمریکا براین مسیرارتباطی استراتژیک.

**** نتیجه ی کار: بمبارانی که به وسیله  آمریکا انجام شد، بین ۲ هزار تا ۴ هزار شهروند عادی را به قتل رساند بدون آن که رسانه‌ها این موضوع را به روی خود بیاورند.

۴) عراق ۱۹۹۱

* دروغ رسانه ها:

عراقی‌ها وسایل ویژه نگهداری کودکان را از یک زایشگاه در «کویت سیتی» به سرقت برده‌اند.

** آنچه بعداً معلوم شد:

امیر کویت، به یک کمپانی بسیار بزرگ و مشهور روابط عمومی به نام Hill & Knowlton برای سرهم کردن این دروغ، پول پرداخته بود. (۳)

*** هدف اصلی:

ایجاد مانع بر سر مبارزه کارساز با اسراییل. جلوگیری از استقلال خاورمیانه از آمریکا.

**** نتیجه کار: کشته شدن تعداد بی‌شماری انسان در جریان جنگ. برقراری یک تحریم کامل و بی وقفه برای سالیان دراز. تحریم حتی دارو و درمان.

۵) سومالی ۱۹۹۳

* دروغ رسانه ها:

برنارد کوشنر، خودش را به عنوان یک قهرمان «دخالت‌های انسان دوستانه»، در صحنه تئاتر جهانی به نمایش می‌گذارد. (۴)

** آنچه بعداً معلوم شد: چهار موسسه آمریکایی، یک چهارم زمین‌های دارای منابع نفت را درسومالی خریداری کرده بودند.

*** هدف اصلی: کشوری را که به لحاظ نظامی، دارای موقعیت استراتژیک است تحت کنترل خود در آوردن.

**** نتیجه ی کار: آمریکا نتوانست به هدف خود دست یابد؛ ولی منطقه را در هرج و مرجی طولانی و  مستمر فرو برد.

۶) بوسنی ۱۹۹۵ ـ ۱۹۹۲

* دروغ رسانه ها:

کمپانی آمریکایی روابط عمومی Ruder Finn و برنارد کوشنر، نمایشی به راه انداختند مبنی براین که «صرب»ها اردوگاه‌های مرگ، برپا کرده اند.

** آنچه بعداً معلوم شد: کمپانی آمریکایی و برنارد کوشنر، دروغ می‌گفتند. اردوگاه مورد اشاره آنها، اردوگاه زندانیانی بود که در آنجا برای تبادل اسرا نگاه داشته شده بودند. رئیس جمهوری بوسنی، «عزت بگویچ» این موضوع را مورد تأیید قرار داد.

*** هدف اصلی: حکومت وقت یوگوسلاوی که به نظر آمریکا بیش از اندازه به سمت چپ گرایش داشت، می‌بایست درهم بشکند. سیستم اجتماعی آن می‌بایست منهدم شود. منطقه می‌بایست تحت نفوذ کمپانی‌های چند ملیتی قرار بگیرد. دانوب و راه‌های استراتژیک بالکان می‌بایست تحت کنترل در آیند.

**** نتیجه ی کار: چهار سال جنگ مصیبت بار و وحشتناک میان همه ملیت‌های موجود (مسلمان، صرب، و کروآت).تحریک‌ها و آتش افروزی‌ها به وسیله برلن انجام می‌شد و به وسیله واشنگتن دامنه می‌یافت.

۷) یوگوسلاوی ۱۹۹۹

* دروغ رسانه‌ها: صرب‌ها در مورد آلبانی‌های کوسوو مرتکب نسل‌کشی شده‌اند.

** آنچه بعداً معلوم شد: ناتو چنین دروغی را از خودش ساخته بود. و این موضوع را سخنگوی رسمی ناتو، Jamie Shea تأیید کرد.

*** هدف اصلی: تحمیل کردن فرمانروایی ناتو بر بالکان. ناتو را ژاندارم جهان کردن. یک پایگاه نظامی آمریکایی در کوسوو برپا ساختن.

****نتیجه ی کار: ۲ هزار قربانی بر اثر بمباران‌های ناتو. نسل‌کشی در کوسوو به وسیله UCK (ارتش آزادسازی کوسوو) با حمایت و پوشش ناتو.

۸) افغانستان ۲۰۰۱

* دروغ رسانه‌ها: بوش می‌خواهد انتقام ۱۱ سپتامبر را بگیرد و بن لادن را دستگیر کند.

** آنچه بعداً معلوم شد: در افغانستان، کوچک‌ترین نشانه‌ای از وجود شبکه برپا کننده حمله ۱۱ سپتامبر به دست نیامد. در هر حال، طالبان اعلام آمادگی کرده بود که بن لادن را تحویل دهد.

*** هدف اصلی: مرکز استراتژیک آسیا می بایست تحت استیلا قرار بگیرد. یک خط لوله برای کنترل منابع استراتژیک آسیای جنوبی می بایست کشیده شود.

**** نتیجه ی کار: اشغال بسیار دراز مدت و همچنان مستمر افغانستان رشد روزافزون تولید و قاچاق تریاک.

۹) عراق ۲۰۰۳

* دروغ رسانه‌ها: صدام سلاح‌های انهدام جمعی خطرناک در اختیار دارد. این را کالین پاول، در حالی که یک لوله آزمایشگاه هم دردست داشت اعلام کرد.

** آنچه بعداً معلوم شد: کاخ سفید به سرویس‌های خود دستور داده بود که گزارش‌ها را تحریف کنند و یا از خودشان گزارش‌های دروغ بسازند.

*** هدف اصلی: تمام نفت عراق باید  در اختیار آمریکا قرار بگیرد تا او بر رقیبان خودش همچون اروپا، ژاپن، چین و … برتری داشته باشد و بتواند با شانتاژ، از آنها اخّاذی کند و باج سبیل بطلبد.

**** نتیجه ی کار: عراق، غرق در بربریت شد. زنان به گذشته و تاریکی و ارتجاع، باز رانده شدند.

۱۰) ونزوئلا ـ اکوادر ۲۰۰۸

* دروغ رسانه ها: چاوز حامی تروریسم است. سلاح وارد می‌کند. دیکتاتور است. (البته به نظر می‌رسد که بهانه مناسب و مرجّح، هنوز انتخاب نشده باشد.)

** آنچه تا این لحظه، دروغ بودنش معلوم شده است: چاوز، بر روی مردم خود آتش می‌گشاید. چاوز ضد یهودی است. چاوز میلیتاریست است… و اهریمن نمایی از چاوز، همچنان ادامه دارد.

*** هدف اصلی: کمپانی‌های چند ملیتی آمریکا می‌خواهند کنترل خود را بر نفت و ثروت‌های دیگر آمریکای لاتین حفظ کنند. آمریکا از تحولات اجتماعی رهایی بخش و دموکراتیک در آمریکای لاتین می‌ترسد و می‌خواهد مانعشان شود. (۵)

**** نتیجه ی کار: واشینگتن، مشغول یک جنگ گلوبال علیه آمریکای لاتین است: کودتا‌ها. خرابکاری‌های اقتصادی. شانتاژ. گسترش پایگاه‌های نظامی در نزدیکی منابع ثروت طبیعی

به طور خلاصه

پیش از آن که هر جنگی شروع شود با دروغ‌های رسانه‌ای، زمینه‌اش را آماده می‌کنند و هنوز خیلی مانده است تا لیست ما کامل شود!

جلوگیری کردن از جنگ، با برداشتن نقاب به گونه‌ای هرچه سریع‌تر و هر چه گسترده تر از چهره دروغ سازی‌های رسانه‌ای است که امکان پذیر خواهد بود.

پاورقی :

۱ ـ  ماجرای موسوم به «درگیری های تنگه ی هرمز» در چند ماه پیش را، ناظران مختلف، با همین ماجرای «درگیری های خلیج تانکن» مقایسه کرده اند.

مقاله ی آلن درنو درهمین رابطه، که در همان زمان به ترجمه ی همین قلم با عنوان « از خلیج تانکِن در ۱۹۶۴ تا خلیج فارس در ۲۰۰۸ » منتشر شد:

http://www.ghoghnoos.org/khabar/khabar06/iran-tonkin.html

۲ ـ Agent Orange نامی است که به یک ترکیب شیمیایی خطرناک و سرطانزای ضد گیاهی داده شده است که آمریکا در سال‌های جنگ ویتنام از آن علیه مردم ویتنام استفاده کرد و تا هم اکنون، آثار آن و بازمانده‌های آن در جان نسل‌های پیاپی ویتنامی، به طور مستمر از ویتنامیان، قربانی می‌گیرد .

۳ ـ ماجرا به صورت اختصار، از این قرار است که بعد از اشغال کویت به وسیله  صدام حسین در سال ۱۹۹۰ آمریکا برای شروع جنگ [جنگ اول با عراق ] نیاز داشت که افکار عمومی جهان را آماده کند.

امیر فراری کویت، با پرداختن ده میلیون دلار به کمپانی Hill & Knowlton ترتیبی داد که خانمی که گویا دختر خود این امیر بود، در کنگره ی آمریکا حاضر شود و برای نمایندگان کنگره، شهادت بدهد که خودش دیده است که سربازان عراقی، برای سرقت وسایل ویژه  نگاه داری کودکان، کودکان را به روی زمین پرت کرده‌اند و وسایل را برده‌اند.

فیلم این ادای شهادت در کنگره ی آمریکا، بلافاصله در ابعاد وسیع در تلویزیون های جهان پخش شد تا مردم را تحت تأثیر قرار دهد.

۴ ـ برنارد کوشنر، پس از خیانت به حزب خود، حزب سوسیالیست فرانسه (که گرفتار بحرانی شدید است) و پذیرش پست وزارت امور خارجه در کابینه رئیس جمهوری راستگرای به شدّت متمایل به جرج بوش، ماهیت خود را با تهدید بی‌شرمانه ملت ایران، بیشتر از پیش به نمایش گذاشت.

قسمتی از نوشته  بسیار پر لطافت خانم آنیِس مایار در این رابطه:

من نمی‌توانم این را برتابم که حکمرانانی که به مشروعیّتی فخر می‌فروشند که در یک دموکراسی فاسد و تباه شده در هلهله جشن و پایکوبی اهریمنی زور و ثروت و رسانه‌های ارتباط جمعی کسب کرده‌اند، خود را مجاز بدانند که هزار مرگ و هزار رنج و درد را به نام من، به دیگران وعده دهند.

امروز دیگر ماسک از چهره برنارد کوشنر فرو افتاده است. او از قول ما و به نام ما، بدترین بد را به مردمی وعده می‌دهد که اصلی‌ترین گناهشان نشستن بر سر ذخایر سرشاری است از آن سرمایه سیاهی که در تمام کره زمین، همه دیوانه وار هوسش را دارند.

این دعواها که عدّه‌ای می‌کوشند تا در کلّه ما فروکنندشان و به خورد ما بدهندشان، دعوا‌های ما نیست. این همه، دعواهای گردن کلفت‌های چند ملیّتی انرژی و سلاح است که زباله‌دانی‌هایی به نام رسانه‌های ارتباط جمعی را و عروسک های خیمه شب بازی را در همه ای جهان تغذیه می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *