تصاویر و فیلم بازدید از یادمان شهدای بازی دراز( ۲۸ مهر۹۹)

بازی دراز نماد عشق و عرفان

ایرنا- ارتفاعات مهم بازی دراز نماد عشق و عرفان یادآور عملیات غرورآفرینی است که از یکم تا دهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۰ با رشادت های رزمندگان و دلاورمردان سپاهی و ارتشی منجر به خارج شدن این منطقه مهم و حساس، از چنگال رژیم متجاوز بعثی عراق شد.

ارتفاعات بازی دراز با قله های بلند و شیب های تند، از مناطق حساس غرب کشور و استان کرمانشاه، تابلوی حماسه آفرینی های رزمندگان در دوران طلایی هشت سال دفاع مقدس است که ۲ گردان از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ۲ گردان از نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران در این عملیات حضور داشتند.

بازی دراز هنوز هم غریب است و می توان با حضور در این ارتفاعات و قدم گذاشتن در راه شهدای این منطقه به قربت خدا رسید، همان قربتی که شهدا به واسطه آن به وصل خدا نایل شدند و شربت شهادت را نوشیدند و این گونه برای همیشه جاودانه شدند.

اهمیت عملیات غرورآفرین بازی دراز به حدی است که در رابطه با این عملیات شهید بهشتی همان جمله معروف «عرفان واقعی خانقاهش بازی دراز است»، را بیان کرد.

ارتفاعات بازی دراز درون مثلث قصرشیرین – گیلانغرب و سرپل ذهاب واقع شده و با توجه به تسلط کافی بر منطقه، دشمن بعثی از آن در روزهای ابتدایی جنگ تحمیلی برای دیده بانی استفاده می کرد.

دشمن بعثی با تصرف ارتفاعات مهم بازی دراز، بر دشت و شهر سرپل ذهاب و پادگان ابوذر (مهمترین پادگان مرزی در جبهه غرب) و راه های ارتباطی آن به طور کامل مسلط بود که یک مانع طبیعی برای دفاع عراق از شهرهای قصرشیرین و خانقین محسوب می شد.
اهمیت راهبردی این ارتفاعات باعث شد با فعالیت های مهندسی روی آن، جاده سازی شود و با این اقدام در آنجا مستقر شوند که با افزایش سلطه بر قصرشیرین، سرپل ذهاب را نیز زیر دید خود بگیرند و از سویی اهمیت این ارتفاعات باعث شد تا نبردهای سختی برای آزادسازی آن بین رزمندگان کشورمان با نیروهای متجاوز بعثی برای بازپس گیری آن انجام شود.
عملیات بازی دراز نخستین تجربه همکاری ارتش و سپاه
عملیات بازی دراز از نخستین تجربه های همکاری مشترک دلاوران سپاه و ارتش بود که در سایه بی اعتمادی روزافزون به شخص بنی صدر شکل گرفت که در این عملیات، نیروهای عمل کننده از شمال و جنوب دشت ذهاب به ارتفاعات بازی دراز حمله کردند و پس از یک نبرد شدید چند روزه بین نیروهای بعثی با رزمندگان، سرانجام نیروهای ایران موفق به آزادسازی قله های جنوبی ارتفاعات شدند اما قله های شمالی همچنان در دست دشمن باقی ماند.
آزاد نشدن بخش شمالی ارتفاعات بازی دراز باعث شد تا نیروهای ایران برای کاهش تلفات از بخشی از غرب دشت ذهاب عقب نشینی کنند.
پس از سه ماه کار شناسایی نیروهای سپاه پاسداران و ارتش، نخستین عملیات نیمه گسترده ای در منطقه، با نام عملیات بازی دراز در دوم اردیبهشت سال ۶۰ آغاز شد و پس از هشت روز نیروهای ایرانی و عراقی بارها به تک و پاتک متقابل پرداختند.
در این عملیات هوانیروز ارتش نقش به سزایی ایفا کرد و در آن خلبان قهرمان «علی اکبر شیرودی» سرانجام پس از رشادت های فراوان در راه پاسداری از وطن به شهادت رسید.

در عملیات بازی دراز ۵۴ دستگاه تانک و نفربر، سه فروند هواپیما، ۲ فروند بالگرد، ۲ دستگاه ادوات مهندسی از تجهیزات دشمن منهدم شد و ۱۲ دستگاه تانک و نفربر، پنج دستگاه ادوات مهندسی به عنوان غنیمت جنگی به دست رزمندگان دلاورمرد کشورمان افتاد.

کشته و زخمی شدن یک هزار و ۵۰۰ تن از نیروهای دشمن بعثی در عملیات بازی دراز و به اسارت در آمدن ۷۰۰ تن از نیروهای متخاصم رژیم بعثی از دستاوردهای مهم عملیات بازی دراز بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *