مکانیسم ماشه موسوم به «اسنپ بک»که در بندهای برجام آمده چیست؟

مکانیسم ماشه موسوم به «اسنپ بک» یا همان «ساز و کار حل اختلافات» در بند‌های ۳۶ و ۳۷ برجام به عنوان تضمینی در راستای اجرای تعهدات ایران گنجانده شده است.
طبق این سازوکار، اگر هر یک از اعضای برجام بتواند نقض تعهدات ایران را اثبات کند طی یک فرآیند حدودا ۲ ماهه ، تحریم‌های بین‌المللی به صورت خودکار علیه کشورمان برمی‌گردد.

اگر در این مدت، شورای امنیت نتواند در این خصوص قطعنامه صادر کند، تمام تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که قبل از برجام برقرار شده بودند، به طور اتوماتیک بازمی‌گردند….
نکته مهم این ساز و کار که واقعا باید برای تیم مذاکره کننده ایران تاسف خورد ، این است که بازگشت تحریم‌ها، قابل وتو نیست بلکه «عدم بازگشت تحریم ها» قابلیت وتو دارد. یعنی رای گیری برای «بازگشت تحریم ها» انجام نمی شود بلکه برای «ادامه تعلیق تحریم ها» انجام می شود که حتی اگر شورا به آن رای ندهد، یک عضو دارای حق وتو می تواند رای را وتو کرده و عملا تحریم ها بازگردند….

آن ایامی که قرارداد ننگین برجام نگاشته می‌شد یکی از انتقادات جدی به همین بند مکانیسم_ماشه بود که در گرما گرم بزن و برقص ها و شادی امضای برجام و حواله دادن منتقدین بی شناسنامه به جهنم ، شنیده نشد….

حالا آقایان میگویند آمریکا چون از برجام خارج شده است حق قانونی استفاده از بندهای برجام را ندارد…
مگر تحریمهایی که آمریکا میکند قانونی است ؟
آمریکا کجا تابع قانون بوده که حالا باشد ؟
اگر چند کشور اروپایی دیگر که حق وتو دارند به تبعیت از آمریکا مکانیسم_ماشه را فعال کردند چه؟

امیدواریم اینگونه نشود…

حتما فردا می آیید و از پیروزی و گلابی های برجام سخن خواهید گفت …
از منزوی شدن آمریکا…

ولی حماقت تا کجا…؟

راستی برجام را امضا کردید که تحریم تسلیحاتی برداشته شود یا برجام قرار بود تحریمهای مالی و بانکی ، تحریمهای نفتی را بردارد تا حتی مشکل آب خوردن مردم را حل کنید …
رویتان سیاه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *