معنای اعداد درج شده بر روی لاستیک خودروها

۸

مطمئنا، شما می توانید به راحتی ماشین خود را به نزدیکترین لاستیک فروشی برده و درخواست چهار عدد تایر جدید کنید، اما اگر به خرید هوشمندانه علاقه مندید پیشنهاد میکنیم که تا انتهای این پست با ما همراه باشید.

بیایید به عنوان مثال به ترکیب عددی و حرفی زیر که بر روی جداره کناری یک لاستیک درج شده نگاهی بیندازیم و معنی دقیق این عبارت را درک کنیم:

P225 / 55R18 89H

این ترکیب تقریبا تمام اطلاعات مهم از این تایر را در اختیارتان قرار می دهد، فقط کافیست روش بدست آوردن این اطلاعات را یاد بگیرید. ما هر مولفه این ترکیب را به صورت جداگانه تجزیه و تحلیل می کنیم.

اولین مولفه نشان دهنده کلاس خودرویی است که این تایر می تواند برای آن مورد استفاده قرار گیرد. در این مورد حرف P مشاهده می شود که مخصوص خودرو های سواری است.

برای وانت ها و خودروهای SUV از مولفه LT (سبک وزن) استفاده می شود. این در حالی است که تایرهای یدکی که معمولا به عنوان زاپاس در صندوق عقب خودروهای نو قرار می گریند با نشان T (موقتی) شناخته می شوند. سه عددی که بلافاصله بعد از این حروف در سمت راست قرار دارند نیز در واقع نشان دهنده عرض تایر به میلی متر هستند.

درست بعد از این ترکیبات و بعد از اسلش دو رقم دیده می شود که این ارقام نشان دهنده ارتفاع دیواره جانبی تایر یا به عبارت دیده نسبت ابعاد ارتفاع جانبی هستند. این اعداد در واقع درصدی از عرض کلی تایر که قبل از اسلش قرار دارد و در مورد آن بالاتر توضیح دادیم است.اگر در این قسمت عددی وجود نداشته باشد، فرض بر این است که درصد آن ۸۲  است.

برای واضح تر شدن این نکته برای مثال اعداد ۲۳۵/۵۵ را آنالیز می کنیم، در این شرایط عرض تایر ۲۳۵ میلیمتر یا ۲۳٫۵ سانتی متر است و ارتفاع آن نیز ۵۵ درصد عرض را شامل می شود که به معنای رقمی در حدود ۱۳ سانتی متر خواهد بود.

طبیعتا هرچه عدد مربوط به درصد ارتفاع بیشتر باشه، دیواره تایر بلندتر بوده و تایر اصطلاحا گوشتی تر است، اما در نقطه مقابل عدد هایی مانند ۳۰ یا ۳۵ درصد برای تایر خودروهای اسپرت با رینگ های بسیار بزرگ رایج است و باعث عملکرد خشک خودرو در گذر از ناهمواری ها و بهبود هندلینگ در گذر از پیچ ها می شوند.

حرفی که بعد از این اعداد می اید یک شاخص از ساخت و ساز تایر است. اغلب اوقات شما R (برای شعاع) را مشاهده خواهید کرد، اما در برخی خودروهای قدیمی یا کامیون های سنگین وزن، ممکن است یک B (برای بافت فلزی در تار و پود تایر) یا D (برای قطر) وجود داشته باشد، عدد که درست بعد از این حروف می اید برای نشان دادن اندازه رینگ برحسب اینچ است. به عنوان نمونه اندازه رینگ در این مثال (R18) به معنای ۱۸ اینچ است.

بعد از یک فاصله یک ترکیب دو رقمی دیده می شود که این اعداد شاخص بار را نشان می دهد و بیانگر این نکته هستند که هر تایر به تنهایی می تواند چه میزان وزن را تحمل کند.

در این مثال ما عدد ۸۹ را مشاهده می کنیم که در جدول شاخص بندی ها این عدد به میزان ۵۸۰ نسبت داده می شود و این بدین معنی است که هر تایر می تواند تا وزن ۵۸۰ کیلو یا ۱۲۷۸ پوند را تحمل کند.

در نهایت، یک حرف در انتهای سمت راست دیده می شود که مشخص کننده رده بندی سرعت قابل است. این حرف مشخص میکند که حداکثر سرعتی که یک تایر می تواند پشتیبانی کند چقدر است.

در این مثال ما حرف H را می بینیم که نشان می دهد حداکثر سرعت قابل تحمل برای این تایر ۲۱۰ کیلومتر در ساعت (۱۳۰ مایل در ساعت) است و خودرویی که از این تایر استفاده می کند نباید با سرعت بیشتر از ۲۱۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند در غیر این صورت به تایر آسیب وارد می شود.

بهترین حرف مناسب در جایگاه این مولفه برای اکثر سدان های ورزشی H است. اما S و T هم می تواند برای لاستیک های این دسته از خودروها مناسب باشد که اکثرا بسیار هم رایج اند. حداکثر سرعت منتسب به این حروف به ترتیب ۱۸۰ و ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت است.

برای خودروهایی با رنج سرعتی بالا این حروف می تواند W (حداکثر سرعت ۲۷۰ کیلومتر در ساعت ) یا حتی حرف محبوب و دوست داشتنی Y (حداکثر سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت) باشد.

گفته می شود که در سمت چپ این ترکیب، ممکن است حروف و ارقام دیگری نیز قرار بگیره که بسته به نوعشان اطلاعات مفید بیشتر و متفاوت تری در اختیار ما قرار می دهد.اگر به توضیح همه این ترکیبات بپردازیم لیست بلندبالایی تولید می شود که از حوصله خارج است اما در ادامه به توضیح بهترین و مفیدترین این اطلاعات می پردازیم.

مولفه های M + S در اینجا بدین معنی اند که کشش تایر در گل و برف مناسب است. به این نکته توجه داشته باشید که این مولفه ها مخصوص تایرهای زمستانی نیست و اگر تایری این مولفه ها داشت به طور قطع  نمی توان نتیجه گرفت که با یک تایر مناسب زمستان طرف هستید. چرا که بر روی لاستیک های زمستانی علامت یک کوه برفی نقش بسته که به راحتی آن ها را قابل تشخیص می کند.

اگر بر روی جداره کناری لاستیک یک فلش مشاهده کردید اطمینان حاصل کنید که فلش مربوط به جهت حرکت خودرو به سمت جلو باشد، آج این تایرها به گونه ای طراحی شده که آب و مایعات پخش شده در مسیر را به طرفین هدایت کند و نصب برعکس تایر (قرار گرفتن فلش در خلاف جهت حرکت خودرو) می تواند به معنای از دست دادن قابلیت رانندگی روی مسیر های آب گرفته باشد.

برای اطمینان از اینکه لاستیک ها با یکدیگر هماهنگ اند در هنگام نصب آن ها دقت کنید ک حروف (SFO (Side Facing Outwards روبروی شما قرار گرفته و به سمت بیرون خودرو است و به این طریق حروف (SFI (Side Facing Inwards نیز به سمت داخل خودرو قرار میگیرد و شما موفق به دیدن آن نمی شوید.

در نهایت آخرین نکته مهم به خصوص برای بازار تایر ایران، یافتن اعداد و ارقام مربوط به تاریخ تولید است که به شکل هفته و سال بر روی تایر درج می شود، برای مثال تایر فوق در هفته شانزدهم سال ۲۰۱۲ تولید شده است، از آنجا که تایر در گذر زمان دچار افت عملکرد می شود، استفاده از تایرهایی با عمر بیش از ۴ سال در زمره مخاطرات ایمنی قرار می گیرد.

اما متاسفانه در بازار کشورمان مشکلاتی در این زمینه وجود دارد و بعضا تایرهای قدیمی خارجی به شکل قاچاق به کشور وارد و فروخته می شوند و از همین رو خریداران باید حساسیت زیادی نسبت به تاریخ ساخت تایر داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *