سربازی در دیگر کشورها چطور است؟

خدمت مقدس سربازی همواره یکی از دغدغه های جوانان هر کشوری است .دورانی که جوانان برای دفاع از مرز و بومشان لباس سربازی به تن می کنند. به تازگی هم رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح، خبر داده از آغاز آذر امسال، مدت خدمت سربازی در ایران در مناطق عادی بومی ۲۴ ماه و در عادی غیربومی ۲۱ ماه خواهد بود. ۲۴ ماه شاید برای ما به چشم برهم زدنی تمام شود اما برای جوانی که هر روز چوب خط می کشد تا خدمتش تمام شود ۲۴ ماه بسیار زیاد است.

به لحاظ اهمیت موضوع خدمت سربازی که همواره از دغدغه های جوانان وافراد فارغ التحصیل هرجامعه ای است به مقایسه اهمیت وشرایط خدمت سربازی در چند کشور مختلف دنیا پرداخته ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

 اولین سربازی اجباری مدرن
از قرن ها پیش،مسئله نیاز به «سرباز» برای تامین امنیت و تقویت ارتش، در ایران و دیگر کشورها یک چالش برای همه دولت ها محسوب می‌شده و راه‌‌حل‌های متعددی برای آن آزموده شده است. یکی از معروف‌ترین این راه‌حل‌ها، ایده «سرباز اجباری» بوده که شکل «مدرن» آن نخستین بار در دوره انقلاب فرانسه و در سال ۱۷۹۸ به کار گرفته شد تا نخستین جمهوری جهان مدرن بتواند با این طرح، از خود در مقابل حملات پادشاهی‌اروپایی دفاع کند.

فرانسه با این اقدام، به ارتش بزرگ و قدرتمندی دست پیدا کرد که ظاهرا با هزینه‌ای اندک برای دولت این کشور به دست آمده بود و در بحبوحه تنش‌های بین‌المللی اواخر قرن هجدهم، امتیاز بزرگی برای دولت برخاسته از انقلاب این کشور به شمار می‌رفت. طی سال‌های ۱۸۰۰ تا ۱۸۱۳، بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار مرد فرانسوی به ارتش این کشور فرستاده شدند که در مقابل ارتش‌های حرفه‌ای اما چند ۱۰ هزار نفری دیگر دولت‌های اروپا، قدرت ویران‌کننده‌ای را به نمایش می‌گذاشتند. ناپلئون با استفاده از قدرت نظامی اجباری توانست «ارتش سلطنتی پروس» را شکست دهد تا ایده سربازی اجباری در دیگرکشورها نیز به تدریج در قرن نوزدهم به کار گرفته شود.

کشورهایی با ۱۸ ماه به بالا سربازی اجباری
در بین کشورهای جهان حدود ۱۱ درصد سربازی اجباری بالای ۱۸ ماه دارند که کشور ما هم یکی از آن هاست. با این حال تعداد این کشورها ۲۴ کشور است.
کره ‌شمالی: ‌در میان تمامی کشورهای جهان، طولانی‌ترین مدت خدمت سربازی را دارد. در این کشور، ‌مردان ۱۱سال و زنان ۷سال به خدمت اجباری می‌روند.
مصر: مدت خدمت هر مرد مصری بنابر میزان تحصیلاتش از ۱۴ تا ۳۶ ماه است. اخراجی‌های دبیرستان‌ها باید ۳۶ ماه (۳سال) خدمت کنند. دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها بنابر میزان تحصیلات خود کمتر خدمت می‌کنند. اما افرادی که سن شان از ۳۰ بگذرد دیگر مناسب ارتش تلقی نمی شوند و باید جریمه پرداخت کنند به همین دلیل برخی از مصری ها برای این که از خدمت فرار کنند به کشورهای خارجی می روند تا سن شان از ۳۰ بگذرد. آن ها در کنار ۵۸۰ دلار جریمه نقدی از استخدام در نهادهای رسمی منع می شوند.
اریتره: مردان و زنان جوان و ازدواج‌نکرده باید ۱۸‌ماه خدمت ملی نظامی را سپری کنند. با این حال، خدمت سربازی در این کشور گاهی چندین سال طول می‌کشد و حتی در مواردی به‌طور نامحدود ادامه می‌یابد. براساس گزارشی که عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۵ منتشر کرده، سیستم سربازی در این کشور گاهی به سیستم کار اجباری تغییر ماهیت می‌دهد. شرایط سربازی در این کشور چنان وحشتناک است که یکی از دلایل اصلی فرار شهروندان اریتره به خارج از این کشور است.
کره‌ جنوبی: این کشور که از نظر فنی همچنان در جنگ با کره‌ شمالی است، سیستم سختگیرانه خدمت ملی سربازی دارد. همه مردانی که از نظر فیزیکی مشکلی نداشته باشند، باید ۲۱‌ماه در نیروی زمینی، ۲۳‌ماه در نیروی دریایی یا ۲۴‌ماه در نیروی هوایی خدمت کنند. با این حال، شهروندانی که در رویدادهای ورزشی به موفقیت برسند از این قانون معاف هستند.
سوریه: خدمت سربازی برای تمام مردان سوری اجباری است. در سال۲۰۱۱ میلادی بشار اسد، رئیس‌جمهور این کشور فرمانی صادر کرد که براساس آن، مدت خدمت سربازی از ۲۱‌ ماه به ۱۸‌ماه کاهش یافت. کارگران دولتی که از سربازی فرار کنند با خطر از دست‌دادن شغل خود مواجه می‌شوند. به گزارش عفو بین‌الملل افرادی که از سربازی در سوریه فرار کنند، ‌به ۱۵سال زندان محکوم می‌شوند.
کشورهای دیگر از جمله ترکمنستان، ارمنستان، ونزوئلا تاجیکستان، بورکینافاسو، تایلند، ترکمنستان، سنگاپور، سودان، سومالی، ویتنام و … هم بین ۱۸ تا ۲۴ ماه سربازی اجباری دارند.

کشورهایی با کمتر از ۱۸ ماه سربازی اجباری
در ۱۱ درصد از کشورهای دیگر هم سربازی اجباری وجود دارد اما زمان آن یک سال  یا کمتر است.
سوئیس: در سوئیس، خدمت سربازی برای مردان ۱۸ تا ۳۴ساله اجباری است. در سال۲۰۱۳، اکثریت مردم در این کشور در همه‌پرسی لغو خدمت اجباری سربازی شرکت و با آن مخالفت کردند. این سومین بار بود که سربازی در این کشور به رفراندوم گذاشته می‌شد. خدمت اولیه ۲۱هفته طول می‌کشد و در ادامه آن، سربازان باید آموزش‌های نظامی سالانه ببینند. افرادی که به خدمت نظامی اعتراض دارند می‌توانند مدتی در امور  غیر نظامی مشغول به خدمت شوند. قانون سربازی اجباری شامل حال زنان نمی‌شود اما آن ها می‌توانند به‌صورت داوطلبانه به سربازی بروند.
برزیل: سربازی در این کشور برای مردان ۱۸ساله اجباری است و بین ۱۰تا ۱۲‌ماه طول می‌کشد؛ البته معافیت‌هایی به دلایل پزشکی وجود دارد. اگر کسی در دانشگاه تحصیل کند، سربازی او به تعویق می‌افتد. به سربازان در برزیل حقوقی کم، غذا و جای خواب در سربازخانه‌ها تعلق می‌گیرد؛ همین موارد انگیزه خوبی به شهروندان فقیر در این کشور می‌دهد که برای خدمت سربازی ثبت نام کنند‌.
فنلاند، آذربایجان ، روسیه، تایوان ، ترکیه و … از دیگر کشورهایی هستند که در آن ها خدمت اجباری زیر ۱۲ ماه اجرا می شود.

 سربازی در دیگر کشورها
جدای آن چه نوشتیم کشورهایی هستند که صرفا به صورت نظامی غیر مسلح سربازی دارند که به نوعی به کار اجباری شباهت دارد. هفت کشور آنگولا، اسپانیا، قبرس، استونی، الجزایر، بلاروس، لاتویا با این روش خدمت سربازی دارند.
۱۴ کشور هم سربازی انتخابی دارند و معمولا بین ۱۸ تا ۳۲ ساله ها می توانند انتخاب کنند که مایل هستند به سربازی بروند یا نه. کشورهایی مانند اندونزی، تایلند، مالزی و سنگال اما در این میان بیشتر کشورها که ۱۲۳ کشور می شود سربازی اجباری ندارند و فقط از نیروهای داوطلب استفاده می کنند کشورهایی مثل آرژانتین، کانادا، امارات، امارات متحده عربی و ایالات متحده آمریکا، مقدونیه، کویت، آلمان و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *