داستان ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد

باز فیلش یاد هندوستان کرد از آن جمله ضرب المثل هایی است که تقریبا برای افراد با گروه های سنی مختلف کاربرد دارد اما شاید مفهوم این ضرب المثل برای خیلی از ما هنوز ناشناخته باشد. خیلی از ما می دانیم که فیل حیوان بومی آسیا و افریقا است و در میان آسیایی ها و خیلی از کشورهای دنیا، فیل های هندوستان معروفیت خاصی دارند. البته در میان مردم هندوستان حیوانات مختلفی عزیز شمرده می شوند که از آن جمله می توان گاو را نام برد، اما فیل برای آنها حیوانی است که برای حمل و نقل بار و جذب توریست اهمیت دارد. مردم هندوستان با استفاده از فیل های خود می توانند جاذبه های توریست ای ایجاد کنند. در این میان ظهور “ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد” هم از همین جاذبه های فیل سرچشمه گرفته است.

ضرب المثل

آورده اند که در روزگاران قدیم که تاجران به هندوستان برای تهیه پارچه و … سفر می کردند، یکی از تجار تصمیم گرفت یک فیل خریداری کرده و با خود ببرد تا در طول مسیر علاوه بر اینکه از او برای حمل بار استفاده کند، با سوار کردن مردم روی آن و ایجاد جاذبه کسب درآمد هم بکند.

در ابتدا همه چیز برای تاجر خوب پیش می رفت تا اینکه بعد از گذشت مدتی فیل نزار شد و دیگر به حرف تاجر گوش نمیداد. مدام در گوشه ای خلوت می کرد و دوست نداشت حتی سر پا بایستد. تاجر که از این رفتار فیل درمانده شده بود، پزشکان مناطق مختلف را برای معاینه و علاج فیل می آورد اما هیچ کدام فایده ای نداشت تا اینکه یکی از طبیبان به
تاجر گفت شاید قیل دلش برای زادگاهش هندوستان تنگ شده است!… تاجر که این حرف طبیب را شنید تصمیم گرفت فیل را به هندوستان برده، بفروشد و فیل دیگری بخرد چرا که معتقد بود فیل او دارای مشکلی حل نشدنی است… برای همین تاجر راهی هندوستان شد…

تاجر و همراهانش به هندوستان رسیدند و در روایت آمده است که فیل به محض اینکه به آب و هوا و محیط هندوستان وارد شد، خرطوم خود را بالا گرفت و پاهای خود را از خوشحالی به زمین می کوبید… اینجا بود که تاجر متوجه شد، فیل اش هیچ مشکلی نداشته فقط یاد هندوستان کرده بوده و دلش برای بودن در وطن خود تنگ شده بوده است.

از آن به بعد هر وقت از “ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد” استفاده می شود، منظور یاد گذشته افتادن، یاد کردن از خاطرات قدیمی و همه ی چیزهایی است که در گذشته برای شخص یا موجودی اتفاق افتاده است.
🍃
🌺🍃

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *