سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی کیست؟+ بیوگرافی

سید جواد ساداتی نژاد وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی متولد سال ۱۳۵۱ در کاشان، نماینده دوره دهم مجلس، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، سیاستمدار اصولگرا و هم اکنون نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس یازدهم شورای اسلامی است که به عنوان رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی انتخاب شده است.

 

تحصیلات و سوابق علمی سید جواد ساداتی نژاد؛ وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی

وی پس از تحصیل در رشته علوم تجربی در دبیرستان امام خمینی (ره) کاشان مدارج علمی را در مقاطع کارشناسی در رشته مهندسی منابع طبیعی- آبخیزداری، کارشناسی ارشد در رشته مهندسی منابع طبیعی – آبخیزداری و دکتری در رشته مهندسی هیدرولوژی، به ترتیب در دانشگاه‌های مازندران، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه دولتی مسکو طی کرد.

وی بیش از ۵۴ مقاله علمی و پژوهشی در مجلات داخلی و خارجی داشته و علاوه بر تألیف چند کتاب، چندین طرح پژوهشی در حوزه آبخیزداری و منابع آب تا کنون ارائه کرده است.

سوابق اجرایی و مدیریتی سید جواد ساداتی نژاد؛ وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی

وی عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان مسکو و از مؤسسان انجمن اسلامی منطقه اروپای شرقی و کشورهای مشترک‌المنافع بود و در سال ۱۳۸۱ ریاست این انجمن را بر عهده داشت.

ساداتی نژاد و پس از بازگشت به کشور، عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد شده و تا سال ۱۳۸۶ به عنوان معاونت دانشجویی فرهنگی این دانشگاه فعالیت می‌کرد و با توجه به خدمات فراوان به عنوان معاون دانشجویی فرهنگی برگزیده دانشگاه‌های کشور انتخاب و مورد تقدیر وزارت علوم قرار گرفت و از سال ۱۳۸۶ به عنوان رئیس دانشگاه کاشان انتخاب شد.

بسیاری معتقدند، دوره چهار ساله ریاست وی در دانشگاه کاشان به دلیل فعالیت خستگی ناپذیر و عملکرد درخشان، دوران اوج‌گیری دانشگاه در تمام زمینه‌های علمی، فرهنگی و آموزشی بوده است. از دیگر خدمات وی می‌توان به تأسیس ستاد خیرین دانشگاه کاشان و ایجاد زمینه حضور خیرین در دانشگاه کاشان اشاره کرد.

وی به دلیل خدمات فراوان، به عنوان پنج رئیس برتر دانشگاه‌های کشور انتخاب شد و از سال ۱۳۹۰ به عنوان معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شده و در رشد بودجه وزارت علوم در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ نقش چشمگیری داشت و همزمان با تأسیس ستاد خیّرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۹۰، توانست در جذب کمک‌های خیّرین و توسعه زیرساخت‌های آموزش عالی کشور یک تحول بنیادین ایجاد کند.

مسئولیت در وزارت علوم برای وی فرصتی بود که با قوانین، نحوه تصویب بودجه، ساز و کار فعالیت مجلس و اختیارات نمایندگان آشنا شود. وی در فروردین ۱۳۹۲ به عنوان معاون اداری و مالی دانشگاه تهران و سپس به عنوان معاون توسعه و سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران منصوب شد. یکی از مهمترین اقدامات وی در این دوره، فعال سازی سازمان توسعه و سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران با هدف تأمین منابع مالی دانشگاه و تأسیس بنیاد حامیان دانشگاه تهران با هدف جذب کمک‌های مردمی برای توسعه زیرساخت‌های این دانشگاه بوده است.

دیگر سوابق اجرایی سید جواد ساداتی نژاد؛ وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی
 • عضویت در اداره جهاد سازندگی به عنوان معاون اداره آبخیزداری و مجری چندین پروژه بخش سیلاب و آبخیزداری در شهرستان کاشان ۷۸-۱۳۷۳
 • عضو کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست صتدوق پژوهشگران و فناوران ریاست جمهوری ۹۴-۱۳۸۷
 • عضو شورای تحقیقات آب کشور ۹۴-۱۳۹۳
 • دبیر کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی شورای عالی عتف ۹۳-۱۳۸۹
 • عضو هیأت ممیزه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری ۹۳-۱۳۹۰
 • عضو هیأت ممیزه سازمان ترویج، آموزش و تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی ۹۳-۱۳۹۱
 • سردبیر نشریه علمی پژوهشی اکوهیدرولوژی دانشگاه تهران ۱۳۹۲ تاکنون
 • رئیس فراکسیون آب مجلس دهم
عملکرد سید جواد ساداتی نژاد؛ وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در مجلس شورای اسلامی

وی به ترتیب در سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۹ به عنوان نماینده منتخب مردم منطقه کاشان و آران و بیدگل به مجلس دهم و مجلس یازدهم راه یافت. مهمترین اقدامات وی در دوره اول و دوم اجلاسیه یازدهم مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

 • تصویب اصلاحیه قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی و ایجاد شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی با عضویت ۳ نفر کشاورز برای نخستین بار در کشور
 • ارائه طرح تقویت امنیت غذایی کشور برای رفع مشکلات بازار و تجارت محصولات کشاورزی و تنظیم بازار کشاورزی
 • افزایش اعتبارات بخش کشاورزی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ کشور
 • تصویب احکام مورد نیاز برای رفع مشکلات کاداستر اراضی کشاورزی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ کشور
 • تصویب حکم برای اختصاص حمایت و یارانه لازم برای صادرات محصولات کشاورزی برای حمل و نقل هوایی در قانون بودجه ۱۴۰۰ کشور
 • افزایش ده هزار میلیارد ریالی اعتبارات صندوق بیمه کشاورزی در قانون بودجه ۱۴۰۰
 • تصویب احکام مورد نیاز در قانون بودجه ۱۴۰۰ برای اعطای تسهیلات ارزان قیمت به بخش کشاورزی
 • ۲۵ مورد نظارت میدانی در حوزه‌های مرتبط با کشاورزی، دامداری، شیلات، منابع طبیعی و محیط زیست استان‌های کشور
وزارت جهاد کشاورزی

در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۴۰۰، ید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، طی حکمی سید جواد ساداتی نژاد را به عنوان وزیر جهاد کشاورزی به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *