بدون کدام‌ اعضای بدن زنده می مانیم؟

آیا می‌دانستید که افراد در شرایط خاص می‌توانند با نیمی از مغز، زندگی نسبتا طبیعی داشته باشند. علاوه بر مغز، برخی اعضای دیگر از بدن وجود دارند که بدون آن‌ها نیز می‌توان زنده ماند. این دسته از اعضای بدن، اندام غیر حیاتی (non vital organs) نامیده می‌شوند. در ادامه مطلب، به این موارد اشاره شده است.

معده

معده، چهار عمل اصلی، هضم مکانیکی، هضم شیمیایی، جذب و ترشح را انجام می‌دهد؛ اما در بعضی مواقع به دلایلی مانند تروما یا ابتلا به سرطان مجبور به خارج کردن معده می‌شویم. زمانی که معده برداشته می‌شود، جراحان مستقیم مری را به روده کوچک پیوند می‌زنند. به مرور، این افراد می‌توانند رژیم غذایی طبیعی همراه با مکمل‌های ویتامین داشته باشند.

طحال
از آن‌جا که طحال در نزدیکی دنده‌ها قرار دارد، بیشتر در معرض ترومای (ضربه) شکمی قرار می‌گیرد که تشخیص ندادن و درمان نکردن به موقع، به مرگ فرد منجر می‌شود. امکان ادامه حیات بدون طحال وجود دارد؛ به این دلیل که کبد نیز نقش مهمی در بازیافت گلبول‌های قرمز و اجزای آن ایفا می‌کند. به‌طور مشابه، بافت‌های لنفوئیدی در بدن به عملکرد ایمنی طحال، کمک می‌کند.

اندام‌های تولید مثل
در مردان، سرطان، ترومای ناشی از درگیری، ضربات در ورزش یا تصادفات رانندگی، علل اصلی برداشتن بیضه محسوب می‌شوند. در زنان، انجام عمل هیسترکتومی (برداشتن رحم و تخمدان بر اثر ابتلا به سرطان) باعث توقف چرخه قاعدگی پیش از دوره یائسگی می‌شود.

آپاندیس
زمان ورود محتوای روده به آپاندیس، التهاب آپاندیس ایجاد می‌شود که به آن، آپاندیسیت گفته می‌شود. در موارد حاد، با انجام جراحی، زائده آپاندیس خارج می‌شود.

روده بزرگ
روده بزرگ یا کولون، وظیفه جذب آب و آماده‌سازی مدفوع از راه فشرده‌سازی را بر عهده دارد. ابتلا به سرطان یا دیگر بیماری‌ها می‌تواند به برداشتن بخشی یا همه روده بزرگ، منجر شود.

کیسه صفرا

صفرا به‌طور مداوم، جهت کمک به تجزیه چربی، تولید می‌شود. کیسه‌صفرا هنگامی که چربی را تشخیص می‌دهد، هورمونی آزاد می‌کند که باعث منقبض شدن کیسه و رها شدن صفرا درون روده، جهت کمک به هضم چربی، می‌شود. کلسترول اضافی در صفرا باعث ایجاد سنگ صفرا می‌شود. سنگ‌های صفراوی با عمل جراحی موسوم به کولسیستکتومی، جهت خارج کردن کیسه‌صفرا درمان می‌شود.

چشم‌ها
با این‌که چشم‌ها نقش مهمی در برقراری ارتباط فرد با محیط اطراف دارند، اما بسیاری از افراد به‌دلیل حادثه یا بیماری، چشم خود را از دست می‌دهند و بدون داشتن چشم، همچنان زنده‌اند.

تیروئید
غده تیروئید، یکی از مهم‌ترین غددها در اعضای بدن است که باعث ترشح هورمون‌های مورد نیاز بدن می‌شود، اما ممکن است به‌دلیل بیماری، پزشک تصمیم به برداشتن آن بگیرد؛ اما به کمک داروهای هورمونی می‌توان به زندگی ادامه داد.

یک کلیه و یک ریه
فردی که یک کلیه خود را از دست داده است، می‌تواند تا سال‌ها با یک کلیه دیگر زنده بماند. در بلندمدت، ممکن است در عملکرد کلیه کمی مشکل ایجاد یا فرد، مبتلا به فشار خون بالا شود، اما در مجموع، یک کلیه سالم می‌تواند مانند دو کلیه نیز به‌ خوبی کار کند.
همچنین، زندگی تنها با یک ریه یا یک و نیم ریه، تفاوت چندانی با زندگی با دو ریه ندارد. دیده‌ها نشان می‌دهند افرادی که با عمل جراحی، یک ریه خود را برداشته‌اند، توانسته‌اند ۷۰ تا ۸۰ درصد عملکرد تنفس خود را حفظ کنند.

لوزه‌ها
لوزه‌ها، غدد لنفاوی هستند که در سلامت ما بسیار اهمیت دارند. لوزه‌ها اغلب ملتهب و عفونی می‌شوند و در مواردی، پزشک تصمیم می‌گیرد که لوزه‌ها را بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *