همه روسای جمهور تک‌دوره‌ای در آمریکا

در طول تاریخ آمریکا ۹ رئیس‌جمهور این کشور تنها یک دوره چهار‌ساله هدایت این کشور را بر عهده داشتند، در صورتی که «جو بایدن»، نامزد دموکرات‌ها رسماً رئیس‌جمهور ایالات متحده شود، «دونالد ترامپ» به جمع آنها می‌پیوندد.

همه روسای جمهور تک‌دوره‌ای در آمریکا

نگاهی به رؤسای جمهور یک دوره‌ای آمریکا: 

* این لیست تنها شامل رؤسای جمهوری آمریکایی است که نه به دلیل بیماری یا ترور بلکه به دلیل شکست در انتخابات یک دوره رئیس‌جمهور بودند.

۱- جان آدامز: دومین رئیس‌جمهور رسمی آمریکا و اولین رئیس‌جمهور این کشور بود که تنها یک دوره در کاخ سفید ماند. وی از سال ۱۷۹۷ تا ۱۸۰۱ هدایت این کشور را بر عهده داشت.

۲- جان کوئینزی آدامز: پسر جان آدامز بود که مانند پدرش تنها یک دوره ریاست‌جمهوری را در آمریکا تجربه کرد. این اتفاق حدود بیست و پنج سال بعد از پدر او رخ داد و طی این بیست و پنج سال هیچ رئیس‌جمهوری یک دوره‌ای نشد. وی از سال ۱۸۲۵ تا ۱۸۲۹ رئیس‌جمهور بود.

۳- مارتین وَن بیورِن (دموکرات): هشتمین رئیس‌جمهور آمریکا که از سال ۱۸۴۱ تا ۱۸۳۷ این وظیفه را بر عهده داشت. وی مؤسس حزب دموکرات در این کشور است.

۴- فرانکلین پیرس (دموکرات): چهاردهمین رئیس‌جمهور آمریکا از سال ۱۸۵۳ تا ۱۸۵۷ بود. این رئیس‌جمهور برای کسانی که او را انتخاب کرده بودند ناشناخته بود.

۵- بنجامین هریسون (جمهوری‌خواه): بیست و سومین رئیس‌جمهور آمریکا که از سال ۱۸۸۹ تا ۱۸۹۳ رئیس‌جمهور منتخب مردم آمریکا بود. وی نوه «ویلیام هنری هریسون»، نهمین رئیس‌جمهور این کشور بود.

۶- ویلیام هووارد تفت (جمهوری‌خواه): بیست و هفتمین رئیس‌جمهور آمریکا از سال ۱۹۰۹ تا ۱۹۱۳ بود.

۷- هِربِرت هوور (جمهوری‌خواه): سی و یکمین رئیس‌جمهور آمریکا از سال ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۳ بود.

۸- جیمی کار‌تر (دموکرات): نام اصلی وی «جیمز ارل کارتر» است که از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۱ رئیس‌جمهور منتخب در آمریکا بود. دوران ریاست‌جمهوری وی با انقلاب اسلامی ایران همزمان بود و یکی از دلایل شکست او در انتخابات مشکلات اقتصادی و بحث بازداشت آمریکایی‌ها در لانه جاسوسی در ایران بود.

۹- جورج بوش پدر (جمهوری‌خواه): چهل و یکمین رئیس‌جمهور آمریکا بود که از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ وظیفه هدایت این کشور را بر عهده داشت. در دوران ریاست‌جمهوری وی دیوار برلین فروریخت و جنگ سرد آمریکا و روسیه به پایان رسید. وی در مقابل «بیل کلینتون» شکست خورد.

۱۰-   ؟

احتمال ده نفره شدن لیست بالا بسیار بالاست. شامگاه شنبه رسانه‌های آمریکایی از جمله «سی‌اِن‌اِن»، «فاکس‌نیوز»، «سی‌بی‌اِس‌»، «آسوشیتدپرس» و «نیویورک‌تایمز» با بیان اینکه جو بایدن توانسته به ۲۹۰ رأی الکترال دست پیدا کند، او را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و چهل و ششمین رئیس‌جمهور این کشور اعلام کردند.

با این وجود دونالد ترامپ همچنان شکست را نپذیرفته و به دنبال پیگیری ادعای حقوقی خود برای تغییر نتایج انتخابات است. تا زمان روشن شدن نتیجه این پیگیری حقوقی، مشخص نخواهد بود که جو بایدن رئیس جمهور شده یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *