طرز تهیه روغن زرده تخم مرغ

روغن تخم مرغ چیست؟

روغن تخم مرغ روغنی است که از هزاران سال پیش در طب سنتی کشورهایی مانند یونان و هند برای موارد مختلف بخصوص زیبایی استفاده می‌شده است. این روغن طی فرایند خاص از تخم مرغ گرفته می‌شود. ترکیبات موجود در این روغن مثل بیوتین، گزانتوفیل های لوتئین و زئاگزانتین غشای پوست و سلول‌ها را بازسازی می‌کنند. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین روغن‌ها در بحث کاهش چین و چروک و جوان‌سازی محسوب می‌شود. این روغن علاوه بر خواص زیبایی در درمان برخی بیماری‌ها نیز استفاده می‌شود.

خواص روغن تخم مرغ

مهم ترین خواص این روغن عبارتند از:

۱. یک نرم‌کننده عالی است.

این روغن مانند یک نرم کننده طبیعی عمل می‌کند و خاصیت آب‌رسانی قوی دارد. به همین دلیل حتی از آن در انواع کرم‌ها، پمادها و لوسیون‌ها نیز استفاده می‌کنند.

۲. قابلیت نفوذ محصولات مراقبتی را افزایش می‌دهد.

روغن تخم مرغ منافذ بسته شده را باز کرده و باعث نفوذ محصولات مراقبتی مانند ضد آفتاب می‌شود که در نتیجه محافظت بیشتری از پوست انجام می‌پذیرد.

۳. روغن تخم مرغ موها را تقویت می‌کند!

موهای ما هر روز در معرض گردوغبار و انواع آلودگی‌ها قرار می‌گیرند. برخی از کارهای زیبایی مانند رنگ و دکلره نیز باعث آسیب رسیدن به مو می‌شود. در هند، ژاپن و چین از روغن تخم مرغ به‌عنوان یک روش سنتی برای مراقبت از موهایشان استفاده می‌کنند؛ زیرا این روغن عالی موها را نرم و لطیف می‌کند و بخصوص برای موهای خشک بسیار مناسب است.

این روغن سلول‌های مو را بازسازی کرده و بافت مو را حفظ می‌کند. همچنین موها را به‌خوبی تغذیه کرده و باعث رشد موهایی نرم و زیبا می‌شود. به‌علاوه مانند یک آب‌رسان طبیعی برای مو عمل می‌کند. از طرفی مانع ریزش مو می‌شود و از سفیدی زودرس نیز جلوگیری خواهد کرد.

۴. درمانی فوق العاده برای سوختگی

یک از دردناک‌ترین آسیب‌ها سوختگی است که در صورت وسیع بودن غیرقابل‌تحمل است. از طرفی صدمات شدید سوختگی می‌تواند بدن را مستعد ابتلا به عفونت و بیماری کند. بازماندگان حادثه سوختگی به دلیل تغییر شکل فیزیکی جدا از درد جسمی، از آسیب روانی زیادی رنج می‌برند.

به‌طوری‌که میزان خودکشی در میان قربانیان سوختگی بسیار زیاد است. این روغن می‌تواند این افراد را نجات دهد. همان‌طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم این روغن سلول‌های پوستی را بازسازی می‌کند. در نتیجه هم درد سوختگی را کاهش می‌دهد، هم از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کند و هم باعث کاهش آسیب‌های ظاهری سوختگی می‌شود.

خواص درمانی روغن تخم مرغ
               روغن تخم مرغ جای سوختگی را از بین می برد.
۵. روغن تخم مرغ شما را جوان نگه می‌دارد!

شما نمی‌توانید جلوی روند طبیعی پیری پوست با افزایش سن را بگیرید؛ اما می‌توانید با انجام یک سری مراقبت‌های مناسب این روند را به‌شدت کند نمایید و سن پوستی خود را پایین نگه دارید. رادیکال‌های آزاد که از طریق محیط وارد بدن ما می‌شوند به‌شدت مخرب هستند و یکی از عوامل اصلی ایجاد چین‌وچروک می‌باشند؛ بنابراین باید سعی کنیم هرچه بیشتر آن‌ها را از بین ببریم.

روغن تخم مرغ نیز در از بین بردن این رادیکال‌های آزاد بسیار مؤثر است و به همین دلیل به یک روغن جوان‌کننده تبدیل شده است. این روغن تولید ماده‌ای به نام کاتالاز را در بدن افزایش می‌دهد که باعث از بین رفتن رادیکال‌های آزاد خواهد شد.

۶. التهابات را کاهش می‌دهد.

زمانی که آسیب یا عفونتی در پوست مانند بیماری اگزما یا پسوریازیس وجود داشته باشد التهاب ایجاد خواهد شد. درواقع التهاب یک تلاش محافظتی از طرف ارگانیسم‌های بدن برای کاهش محرک‌های آسیب‌رسان است. ملوکول‌هایی در بدن به نام اینترلوکین ۸ یا IL 8 سعی می‌کنند که این وضعیت را کنترل کرده و آسیب را به حداقل برسانند. دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که روغن تخم مرغ نیز یکی از محرک‌های ساخت اینترلوکین ۸ یا IL 8 می‌باشد. در نتیجه در کاهش التهاب موثر است.

چگونه روغن تخم مرغ تهیه کنیم؟

این روغن عالی باید طی فرایندهای خاص در کارخانه یا توسط افراد خبره در طب سنتی تهیه شود؛ بنابراین نمی‌توان آن را در خانه تهیه کرد. درواقع این روغن طوری تهیه می‌شود که فاقد پروتئین باشد تا حتی افرادی که به پروتئین تخم مرغ حساسیت دارند نیز بتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

منبع : https://safirezibayi.com