گیاه دارویی نعناع و خواص بیشمار آن

نعناع گیاهی است علفی با ریشه هوایی و ساقه‌های مستقیم و چهارگوش و زیرزمینی. ساقه و برگ‌های خوش‌بوی آن خوراکی و دارویی است و گاهی گل‌های رنگین دارد.

نعناع یک ماده محبوب در چندین غذا و نوشیدنی است ، از چای ها و نوشیدنی گرفته تا سس ها ، سالادها و دسرها.

گیاه دارویی نعناع از زمان قدیم به عنوان یک گیاه معطر و اشتهاآور، برای ناراحتی‌های دستگاه گوارش به کار رفته است. بقراط پدر علم طب، از این گیاه در نوشته‌های خود یاد کرده است.

در قرون وسطی از گیاه دارویی نعناع در معالجه بیماریها التیام زخم‌ها و تسکین درد گزیدگی زنبور و سگ هار استفاده می‌شد

اثرات گیاه دارویی نعناع بر بدن:

بادشکن و از بین برنده گاز معده و روده، تقویت کننده بدن و معده، ضد تشنج، ضد سرفه، بهبود درد سینه با چای این گیاه، قاعده‌آور، رفع اسهال، درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا، رفع سوء هاضمه و ناراحتی‌های معده و روده، رفع ناراحتی اعصاب، رقیق کننده خون، درمان سکسکه و دل به هم خوردگی و استفراغ، رفع تنگی نفس، افزایش ادرار، برای رفع قولنج، رفع دردهای روده و معده و هضم نشدن غذا، به کار انداختن کیسه صفرا و رفع تورم لوله کیسه صفرا، درمان بیماریهای کبد، تمیز کننده صفرا، پایین آورنده کلسترول خون.

تسکین درد دندان: این گیاه را در دهان بگذارید و بجوید.

گوش درد: چند قطره از مخلوط عصاره این گیاه و عسل در گوش بچکانید، درد گوش برطرف می‌شود.

درمان خونریزی سینه: چای گیاه دارویی نعناع و یا عصاره آن را بنوشید.

درد سینه و پهلو: برای درمان از کمپرس گیاه استفاده نمایید.

درمان گلو درد: برای درمان چای گیاه دارویی نعناع قرقره نمایید.

گیاه دارویی نعناع معرق بوده، بنابراین تب را پایین می‌آورد.

درمان سرماخوردگی: بینی را با چای گیاه دارویی نعناع بشویید. برای درست کردن چای این گیاه، یک قاشق چایخوری برگ خشک شده گیاه را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت ۵ دقیقه دم کنید.

 

یکی از بخشهایی که از گیاه دارویی نعناع استفاده می‌شود اسانس آن است. اسانس گیاه تقویت کننده معده، بادکش، ضد عفونی کننده، رفع کننده دل پیچه بچه‌ها و اسهال بکار می‌رود.

برای استفاده از اسانس گیاه دارویی نعناع، کافی است که مقدار یک تا سه قطره از آن را با یک لیوان آب و یا نوشابه مخلوط کنید و بنوشید. از اسانس این گیاه در تهیه شیرینی‌جات، خمیردندان، عطر، آب نبات، و سایر غذاها استفاده می‌شود.

 

پماد برای رفع سردرد میگرنی: ۳ گرم اسانس گیاه دارویی نعناع، ۲ گرم روغن زیتون و ۵ گرم لانولین (کرم) را با هم مخلوط کنید و به صورت کرم درآورید.

ضد عفونی کردن بینی: یک گرم اسانس گیاه دارویی نعناع را با ۴۰ گرم روغن بادام شیرین مخلوط کرده و به مقدار ۵ قطره در هر سوراخ بینی بچکانید.

رفع خارش بدن: دو گرم اسانس گیاه را در پنجاه گرم وازلین بریزید و خوب مخلوط کرده و بر محل خارش بمالید.

رفع زکام و برونشیت: گیاه دارویی نعناع را در آب گرم ریخته و بخور دهید.

درمان آرتروز و رماتیسم: دو قطره روغن این گیاه را با یک قاشق سوپ خوری و روغن بادام مخلوط کرده و محل‌های دردناک را با آن ماساژ دهید.

رفع سردرد: ده قطره روغن این گیاه را با یک لیوان آب سرد مخلوط کرده و در یک کاسه بریزید، سپس یک پارچه که به اندازه پیشانی باشد در آن فرو برده و آب اضافه آن را بگیرید و روی پیشانی و شقیقه بگذارید تا سردرد برطرف شود.

مزاج (طبع):

گرم و خشک

هشدار:

اگر این گیاه زیاد مصرف شود، سیستم گوارشی را تحریک می‌کند. اگر شما دو تا سه فنجان چای این گیاه دارویی را در روز می‌نوشید بهتر است بعد از دو هفته، چند روز آن را قطع و دوباره شروع کنید.

استفاده زیاد از اسانس گیاه دارویی نعناع موجب افزایش فشار خون و حالت تهوع، استفراغ و درد معده می‌شود و حرکات ارادی را از بین می‌برد. مقدار زیاد اسانس برای کودکان و نوزادان نیز خطرناک است زیرا روی حرکات تنفسی و قلبی اثر می‌گذارد.

منبع : https://attarteb.com/blog/peooermint/