طرز تهیه روغن گل محمدی و کاربردهای آن

گل محمدی که به نام گل سرخ هم شناخته می شود نوعی گل رز است که در فصل بهار باز می شود و از آن برای تهیه گلاب استفاده می شود.

روغن گل محمدی به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان های زیاد، برای التهابات پوستی از جمله اگزما و قرمزی شدید فوق العاده تسکین دهنده است.

طرز تهیه روغن گل محمدی در منزل

شما به دو صورت می توانید روغن گل محمدی را در منزل تهیه کنید؛ در روش اول گل محمدی را با پایه روغن زیتون یا کنجد ترکیب می کنند و در روش دوم مستقیما روغن خود گل سرخ را خارج می کنند.

روش اول در ایران مرسوم تر و آسان تر است که در ادامه آموزش تهیه روغن گل محمدی را شرح خواهیم داد :

روش اول

اخطار : این روغن گل سرخ برای مصرف خوراکی نیست.

مرحله اول : چهار لیوان آب را در ظرفی ریخته، بجوشانید و از روی حرارت بردارید

مرحله دوم : یک فنجان روغن جوجوبا یا روغن زیتون را در یک ظرف شیشه ای بریزید . گفته شده که روغن جوجوبا رایحه و عطر و بوی گل سرخ را بیشتر جذب کرده و ماندگاری بیشتری دارد . ولی روغن زیتون هم کاملا مناسب این کار است

مرحله سوم : شیشه حاوی روغن را در ظرف آب جوشی که قبل ذکر کردیم بگذارید . این کار در مرحله بعد به جذب رایحه و اسانس گل سرخ توسط روغن از گلبرگ ها کمک می کند

مرحله چهارم : یک فنجان از گلبرگ گل سرخ را در هاون ریخته و کمی له کنید. گلبرگ ها را داخل شیشه حاوی روغن بریزید و در شیشه را ببندید. می توانید هنگامی که آب جوش در ظرفی که ذکر کردیم سرد شد شیشه را برداشته و در جای آفتاب گیر بگذارید

مرحله پنجم : میتوانید ظرف را از ۲۴ ساعت تا یک هفته به حال خود بگذارید تا رایحه و اسانس گل سرخ در روغن جذب شود

مرحله ششم : گلبرگ های گل سرخ را در آورده و باقیمانده روغن آنها را در شیشه بچکانید

مرحله هفتم : روغن را از صافی ریز عبور دهید تا تمیز و صاف شود

مرحله هشتم : مراحل را با همین روغن و گلبرگ های جدید تکرار کنید و باز هم در مرحله پنجم می توانید روغن را هفت روز به حال خود بگذارید

مرحله آخر : روغن گل سرخ آماده است. آن را همواره در یک شیشه تیره قرار دهید و یا در جای تیره نگه داری کنید

نکته : مرحله پنجم انعطاف پذیر بوده و میتوانید با توجه به میزان دلخواه رایحه ای که انتظار دارید مخلوط گلبرگ و روغن را در شیشه نگه دارید.

اخطار : اگر در حین استفاده خارش، سوزش و تغییر رنگ در پوست احساس کردید سریعا دست نگهدارید

اخطار : این روغن گل سرخ که در خانه تهیه کردیم برای مصرف خوراکی نیست .

روش دوم – نحوه گرفتن روغن گل رز سرخ

گلبرگ های گل محمدی تازه را جدا کنید و در ظرفی بریزید.

یک کاسه بزرگ بردارید و گلبرگ های گل محمدی را همراه با مقداری آب در آن بریزید، آب باید روی گلبرگ ها را بپوشاند. یک تکه سنگ بزرگ و تمیز را بر روی گلبرگ ها بگذارید و بر روی آن یک کاسه کوچک قرار دهید، کاسه بزرگ را بر روی اجاق بگذارید و درب آن را با یک تابه بگذارید و درون تابه آب سرد بریزید.

بگذارید آب درون تابه داغ شود اما نجوشد، هر دفعه که آب درون تابه در حال جوشیدن بود مقداری آب سرد به آن اضافه کنید تا روغن گلبرگ ها به خوبی جدا شد.

حالا اجاق را خاموش کنید، ماده ای زرد رنگ را شناور بر روی آب درون کاسه می بینید، این همان روغن گل محمدی است که با استفاده از یک سرنگ به آرامی می توانید آب درون ظرف را خالی کنید تا روغن آن باقی بماند.

روغن گل محمدی را بهتر است در جای تاریک و خشک و خنک نگهداری کنید.

طریقه مصرف روغن گل محمدی

روغن گل محمدی را می توان روزی دو بار به طور موضعی برای ماساژ پوست و قسمت های مختلف بدن استفاده کرد، همچنین از روغن گل محمدی می توان برای کمپرس آب سرد و گرم بهره برد.

امروزه کپسول های خوراکی روغن گل محمدی هم در داروخانه ها عرضه شده است.

منابع :

خواص و طرز تهیه روغن گل سرخ محمدی برای پوست صورت و مو

organicfacts – draxe